برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بازار خوب رادیاتور نانوپوشش ایرانی در کشورهای همسایه

به گزارش چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محمدرضا مهرابی مدیر کنترل کیفی و مهندسی این شرکت فناور می گوید: به‌دلیل استفاده از نانوپوشش امکان استفاده از رنگ‌های لایه نازک روی رادیاتورها فراهم می‌شود و از این‌رو انتقال حرارتی در رادیاتورهای این گروه تولیدی صنعتی با کارایی بالا صورت می‌گیرد.

وی افزود: این موضوع برای کشورهایی که قیمت انرژی در آن‌ها بالا است اهمیت بسیار زیادی دارد. در افغانستان که از ذغال‌سنگ برای تولید انرژی استفاده می‌شود و موضوع کاهش مصرف انرژی خیلی حیاتی است، این رادیاتورها بازار بسیار خوبی پیدا کرده است.

مهرابی افزود:همچنین این گروه تولیدی صنعتی صادرات به کشور آذربایجان  را نیز از آذر ماه سال گذشته آغاز کرده است.

وی ه با بیان اینکه، رادیاتورها این شرکت فناور در یکی از شهرک‌های تازه تاسیس در اربیل عراق نیز استفاده شده است افزود:ما در مناقصه مربوط به پروژه این شهرک سازی شرکت کردیم و در حالیکه رقبایی از کشورهای مختلف نظیر ترکیه در این مناقصه حضور داشتند، برنده این پروژه شدیم.

مهرابی می‌افزاید: در حال حاضر روزانه ۲۵۰۰ متر رادیاتور تولید می‌کنیم که نسبت به سال گذشته افزایش ظرفیت داده‌ایم. از آذر ماه سال گذشته نیز نرخ فروش شرکت افزایش پیدا کرده و این رادیاتورها از اقبال بیشتری در بازار برخوردار شده‌ است.

لازم به ذکر است تا سال ۹۷ از پوشش‌های یک شرکت آلمانی در تولید رادیاتورها استفاده می شد اما به‌دلیل ناکارآمدی این پوشش‌ها برای شرایط اقلیمی ایران، این گروه تولیدی صنعتی با  همکاری یک  شرکت دیگر اقدام به رفع این مشکل کرد و نانوپوشش زیرکونیومی توسعه یافته در خط تولید این شرکت به کار گرفته شد.

  تجارت ۳ میلیار دلاری ایران با کشورهای همسود در سال ۹۸

پوشش‌های استفاده شده در این رادیاتور ضخامت کمتری نسبت به رقیب آلمانی خود دارد و به همین دلیل انتقال حرارت در رادیاتور با کارایی بالاتری انجام می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده در رادیاتورها در پایه اپوکسی بوده که خود نوعی عایق به‌شمار می‌رود. بنابراین کاهش ضخامت رنگ و زیرلایه می‌تواند به افزایش ضریب انتقال حرارت کمک کند و کارایی رادیاتور را افزایش دهد.

بر اساس این گزارش، پیش از استفاده از این نانوپوشش زیرکونیوم تولید داخل، رادیاتورهای این شرکت از نظر اتلاف انرژی در رده C دسته‌بندی می‌شد، اما با استفاده از این فناوری ایرانی و با کاهش ضخامت پوشش و رنگ روی رادیاتور، محصولات این شرکت موفق به دریافت رتبه B در اتلاف انرژی شد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)