برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

سامانه جامع تجارت راهکاری برای مقابله با رانت و فساد است

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت،  معدن و تجارت، علیرضا رزم حسینی در حاشیه بازدید از سامانه جامع تجارت، گفت: این سامانه به عنوان یکی از اقدام های مهم دولت دوازدهم در وزارت صنعت راه اندازی شد، اما هنوز تکمیل نیست.

وی افزود: همه دستگاه های مرتبط، اطلاعات خود را مرتب برای تکمیل به این سامانه وارد می‌کنند و مطابق دستور رییس جمهور ۹ آذرماه امسال از سامانه جامع تجارت برای کل کشور رونمایی می شود.

وی افزود: این سامانه اکنون فعال است و متقاضیان برای خدماتی از جمله ثبت سفارش، بدون مراجعه حضوری می توانند فعالیت های خود را دنبال کنند.

وزارت صنعت مسوول مدیریت ثبت سفارش ها
رزم حسینی با بیان اینکه به دلیل کمبود منابع ارزی تعداد افرادی که در صف ثبت سفارش یا تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی قرار دارند، قابل توجه است و افزود: براساس سیاست‌های ستاد اقتصادی دولت، مصوب شده تا مدیریت ثبت سفارش ها در وزارت صنعت انجام شود و این کار را انجام خواهیم داد.

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته
وی با اعلام اینکه کالاهای اولویت دار، اقلام ضروری مورد نیاز مردم و مواد اولیه کارخانجات در اولویت ثبت سفارش قرار دارند، افزود: ثبت سفارش برای ارز متقاضی نیز از این هفته انجام می شود و واردات کالا توسط کسانی که ارز در خارج از کشور دارند، مجاز اعلام خواهد شد.

ارائه مجوز واردات از محل تعهدات صادراتی
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: صادرکنندگانی که از سال ۱۳۹۸ به بعد تعهد ارزی داشته اند، مجوز واردات از محل تعهدات صادراتی خود را دریافت می کنند و می‌توانند کالاهای با اولویت مشخص شده از سوی وزارت صنعت را وارد کنند.
رزم حسینی با بیان اینکه با اجرای این برنامه ها اتفاقات خوبی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد، اظهار داشت: بر همین اساس صادرات افزایش می‌یابد و مواد اولیه کارخانجات نیز به خوبی تأمین می‌شود.
وی تصریح کرد: هفته های گذشته با تشکل‌های بخش خصوصی ارتباط خوبی برقرار شد، ضمن اینکه تعامل خوبی با بانک مرکزی داریم که نشانگر فراهم شدن انسجام در بخش اقتصادی دولت است.

  ظرفیت ساخت ۵۰۰ هزار ماسک در روز

مقابله با فساد و رانت خواری با راه اندازی سامانه های جامع الکترونیک
رزم حسینی تصریح کرد: سامانه جامع تجارت اتفاق بسیار خوبی در اقتصاد ایران است، یکی از مسیرهای مقابله با فساد، رانت خواری و امضاهای طلایی همین سامانه های جامع الکترونیک است زیرا آنها مراجعه حضوری افراد را به دستگاه های دولتی کاهش می دهد.
وی با تأکید بر اینکه بروکراسی اداری مخل توسعه است، گفت: اراده ما بر این است تا بخشی از بروکراسی که مربوط به وزارت صمت است به تدریج حذف شود و امیدواریم بتوانیم تولید و تجارت را فارغ از دیوان سالاری دولتی رشد و ارتقاء دهیم.
رزم حسینی تصریح کرد: برای توسعه و اشتغال پایدار باید موانع پیش روی فعالان اقتصادی که مجاهدان اقتصادی هستند را برداریم و این مهم سرلوحه کار وزارت صنعت قرار دارد.
وی با اعلام اینکه به کمک همه دستگاه ها و تشکل های بخش خصوصی در این مسیر نیاز داریم، گفت: اگر تشکل ها و فعالان بخش خصوصی در مراحل سامانه و روند ثبت سفارش اشکالی می بینند به وزارت صنعت برای رسیدگی مراجعه کنند و از نظرهای تخصصی تشکل ها استفاده خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سامانه جامع تجارت ایران یک مکانیسم تسهیل‌کننده برای انجام امور بازرگانی است. در شرایطی که پیچیدگی‌های قانونی و اداری زیادی باعث شده که مسئله تجارت بین‌الملل به امری پیچیده تبدیل شود، نیاز به چنین سیستم‌های تسهیل گری به‌واقع احساس می‌شود. این سیستم‌های تسهیل گر دسترسی تجار را به بسیاری از فرصت‌ها آسان‌تر می‌کند.

سامانه جامع تجارت ایران یکی از برنامه‌های دولت در چارچوب اجرای برنامه‌های دولت الکترونیک است که علاوه بر کاهش پیچیدگی‌ها، تسهیل و تسریع در انجام امور تجارت بین‌الملل، باعث کاهش فساد در اقتصاد و تجارت نیز می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)