برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رییس سازمان سنجش: محدودیتی برای پذیرش زنان در دانشگاه‌ها نداریم

ابراهیم خدایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره انتشار برخی اخبار در خصوص محدودیت پذیرش زنان در رشته های کنکور ۹۹، اظهار داشت: به غیر از دانشگاه‌های تک جنسیتی، دانشگاه‌های خاص یا استخدامی چون دانشگاه‌های نظامی در هیچ دانشگاه و رشته ای محدودیت جنسیت وجود ندارد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: این موارد هم احتیاج به بررسی خیلی دقیق و هوشمندانه ندارد و کافی است دفترچه انتخاب رشته ملاحظه شود که در هیچ دانشگاه و رشته ای محدودیتی برای زنان وجود ندارد و تعجب می‌کنم این مطالب دروغ در مورد محدودیت جنسیت از کدام منبع می‌آید.

خدایی با بیان اینکه اعداد و ارقام هم محدودیت پذیرش زنان را در دانشگاه نشان نمی‌دهد، تاکید کرد: در کنکور سراسری امسال بالای ۵۳ درصد زنان پذیرفته شدند و به همین نسبت هم در کنکور شرکت کردند؛ منتشر کنندگان این اخبار، تاریخچه ای را از گذشته می آورند، بهم ربط می‌دهند و مطالبی تهیه می‌کنند که صحت ندارد و و مطالب فضای مجازی و بعضی سایت‌ها در این باره کذب است.

وی با بیان اینکه ملاک پذیرش براساس انتخاب و نمره است و عامل جنسیت تاثیری در پذیرش داوطلبان در کنکور ندارد، خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر هر داوطلبی نمره بیشتری داشته باشد در کنکور پذیرفته می شود. انتخاب رشته داوطلبان در گروه‌های آزمایشی متفاوت است، در گروه علوم ریاضی و فنی زنان به نسبت مردان کمتر هستند اما در گروه آزمایشی علوم تجربی تعداد زنان بیشتر است.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، اگر کل ورودی آموزش عالی مثل دانشگاه‌های فنی حرفه ای، جامع علمی کاربردی و رشته‌های بدون آزمون را در نظر بگیریم، در رشته‌های فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی، نسبت شرکت کنندگان مرد بیشتر است اما در کل، ۵۱ درصد کل ورودی‌های از دیپلم به آموزش عالی را زنان و ۴۹ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

  عادی‌انگاری کرونا، ممنوع

به گزارش ایرنا، در چند روز گذشته برخی اخبار درباره محدودیت‌ها برای پذیرش زنان در رشته‌های دانشگاهی و حذف ظرفیت پذیرش برای آنان منتشر شده بود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)