برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تلاش فراکسیون دانش‌بنیان مجلس برای حمایت از شرکت‌های خلاق

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری، احسان ارکانی گفت:  آنچه که سال‌ها است به عنوان خلاء در زیست‌بوم صنایع نرم و خلاق احساس می‌شود، مسئله حمایت‌های روشن قانونی است. قوانین فعلی بیشتر بر شرکت‌های دانش‌بنیان متمرکز هستند، این در حالی است که شرکت‌های خلاق نیازمند این هستند که هم‌راستا و به موازات شرکت‌های دانش‌بنیان زیر چتر قوانین حمایتی قرار گیرند.

ارکانی با اشاره به نیاز شرکت‌های خلاق به تسهیلات مالی ارزان قیمت گفت: باید در قوانین حمایتی مصوب، موارد مصداقی همچون تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و دیگر منابعی که می‌تواند در دسترس شرکت‌های خلاق قرار گیرد، نیز مورد تاکید قرار گیرد و مصوب شود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اقدامات انجام گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در حمایت از شرکت‌های خلاق بیان کرد: علی رغم اقدامات صورت گرفته، تازمانی که قانون مدقن و شفاف و همه جانبه‌ای در این زمینه نداشته باشیم، بیشتر اقدامات انجام گرفته محدود به تشویق و ترویج خواهد بود. بنابراین گام اول حمایت، تصویب یک قانون حمایتی کارآمد و شفاف در مجلس شورای اسلامی است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر قوانین حمایتی منسجم تصویب شود، شرکت‌های خلاق به این نیاز نخواهند داشت که در هر قدمی دست آنها را بگیریم. زیرا بسیاری از شرکت‌های خلاق توسط جوانان با استعداد و توانمند تاسیس می‌شود و آنها می توانند به واحدهای اقتصادی و فرهنگی ارزشمند برای کشور تبدیل شوند.

ارکانی همچنین بیان کرد: حمایت‌های مختلفی را می‌توان در «قانون حمایت از شرکت‌های خلاق» گنجاند، حمایت‌های مالیاتی و بسته حمایتی در زمینه فروش محصولات از جمله این اقدامات حمایتی است. همچنین نهادهای اجرایی و مجموعه‌های مختلف در کشور باید مکلف شوند تا محصولات مورد نیازشان را از اینگونه شرکت‌ها تامین کنند.

  دانلود آهنگ مهدی جهانی بیا

این نماینده  مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به موارد قانونی مورد بحث در مجلس گفت: تا زمانی که همه حمایت‌های قانونی مورد نیاز شرکت‌های خلاق مصوب شود، خیلی تفاوتی نمی‌کند که این حمایت‌های قانونی در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گنجانده شود یا به صورت یک قانون مجزا به تصویب برسد. مهم این است که قانون همه مسائل مورد نظر مدیران شرکت‌های خلاق را در نظر بگیرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)