برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ایران موفق به تولید دستگاه ضدعفونی کننده خوراکی ها از کرونا شد

این شرکت دانش بنیان با تولید دستگاه ضدعفونی کننده uvc موفق به ضدعفونی خوراکی ها و سایر وسایل با استفاده از اشعه ماوراء بنفش از ویروس کرونا شده است.

حسین طالب از بنیان‌گذاران این شرکت دانش بنیان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار آموزش ایرنا درخصوص این دستگاه و مکانیسم ضدعفونی با این روش گفت: این دستگاه برای ضدعفونی کردن همه وسایل با هر جنسی ازجمله فلز، چوب، کاغذ، شیشه، پلاستیک، پارچه حتی وسایل الکترونیک طراحی و تولید شده است و وسایلی مانند خوراکی‌ها، پول، موبایل و ماسک صورت را که نمی‌توان با روش‌های دیگر آنها را ضدعفونی کرد، در دو دقیقه ضدعفونی می کند.

طالب ادامه داد: برخلاف اغلب ضدعفونی‌کننده‌ها، تشعشع اشعه ماورای بنفش، میکروارگانیسم‌ها را به‌ وسیله اثر متقابل شیمیایی غیرفعال نکرده بلکه آنها را به‌ وسیله جذب نور توسط خودشان غیرفعال می‌کند که باعث واکنش فتوشیمیایی می‌شود، این فرآیند باعث بی‌اثر شدن یا از بین رفتن ویروس‌ها، میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود.

این فعال دانش بنیان افزود: مواد شیمیایی آلودگی میکروبی را از بین می‌برند اما خودشان آلودگی شیمیایی به وجود می‌آورند؛ بنابراین استفاده از نور فرابنفش از آنجایی‌ که در ساختار مواد تأثیری به وجود نمی‌آورند، بسیار سالم‌تر است. به لحاظ حساسیت‌های زیست‌محیطی نیز چون باعث آلودگی محیط‌زیست نمی‌شوند، بر دیگر روش‌ها برتری کامل دارد.

وی یادآور شد: این دستگاه قابلیت استفاده در منازل، فروشگاه‌ها، محیط‌های اداری، شرکت‌ها، بانک‌ها، مطب پزشکان، دندانپزشکی‌ها، آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی را دارد.

طالب در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه گفت: برای استفاده از این دستگاه کافی است وسایلی که نیاز به ضدعفونی دارند در دستگاه قرار داده و دکمه روشن را بزنیم به ‌این ‌ترتیب وسایل تحت تابش نور فرابنفش با طول ‌موج استاندارد/۲۵۳ نانومتر قرار می‌گیرند و در مدت حدود دو دقیقه ضدعفونی می‌شوند.

وی یادآور شد: از آنجایی که شست و شو و ضدعفونی کردن اساسی ترین راه مقابله با این ویروس اعلام شده است، مردم از ابتدای شیوع این بیماری اقدام به شست و شوی تمام وسایل و خریدهای شخصی از فروشگاه ها  و موارد مصرفی مورد استفاده در خانه می کنند اما بسیاری از وسایل قابل شست و شو نیست و این دستگاه برای ضدعفونی کردن این وسایل از کرونا بسیار مناسب است. همچنین مواد خوراکی که غیربسته بندی هستند حتی مثل شیرینی با این دستگاه بدون اینکه دمای آنها بالا برود، ضدعفونی می شوند.

  حمایت مالی از صاحبان مشاغل گردشگری و ترویج سفرهای هوشمند

وی گفت: اشعه ماورای بنفش فقط روی میکروارگانیسم ها یعنی ویروس، میکروب و باکتری تاثیر می گذارد چون اندازه آنها با طول موج این نور متناسب هست و روی بقیه موارد این اشعه یا بازتاب می کند یا روی سطح جذب می شود.

بنیانگذار این شرکت دانش بنیان بیان کرد: دستگاه تولیدشده دارای استاندارد اروپا CE و ISO۹۰۰۱ است، همچنین مجوز تولید، طراحی و مونتاژ دستگاه از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ صادر شده است و آزمون‌های صحت عملکرد دستگاه در دانشگاه تربیت مدرس انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این دستگاه در بازار های داخلی نصف قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد، گفت: به‌تازگی موفق به دریافت سفارش جهت صادرات این دستگاه در تعداد زیاد به کشور عراق شده ایم.

اواخر سال گذشته بود که کشورمان نیز مانند تمام دنیا درگیر ویروس کووید ۱۹ شد، ویروسی که تاکنون جان یک و نیم میلیون انسان را در دنیا گرفته است.

از ابتدای شیوع این ویروس در دنیا، سازمان بهداشت جهانی تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت فاصله اجتماعی وشست و شو و ضدعفونی کردن دست ها و وسایلی که با آن در ارتباط هستیم دانسته و اعلام کرده است.

شستشو علاوه بر وقت گیر بودن مصرف آب تصفیه شده را نیز بالا می برد از سوی دیگر بعضی مواد قابل شستشو نیستند همچین امکان شستشو همیشه و همه جا برای هر نوع مواد و وسیله ای فراهم نیست.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)