برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خطرات احتمالی واکسن کرونا کمتر از تزریق نکردن است

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محمدرضا هاشمیان  افزود: تعداد افراد منتظر تزریق واکسن کم نیستند، کادر درمان هم قصد دارد این واکسن را دریافت کنند.

وی ادامه داد: ایران یکی از اولین کشورهایی است که بیماری کرونا به آن وارد شده، بنابراین بنظر می رسد منطقی است که جزو اولین کشورهایی هم باشیم که کاندید دریافت واکسن باشیم.

وی، اخذ سیاست های واحد و شفاف برای نحوه ورود و اعلام زمان تزریق را از سوی سیاستگزاران حوزه درمان خواستار شد و  تاکید کرد: باید زمان دقیق واکسینه شدن مردم در برابر کرونا مشخص باشد.

به گفته دکتر هاشمیان، جو متلاطم پاندمی زمانی آرام می گیرد که تاریخ دقیق شروع واکسیناسیون از سوی کشورها اعلام شود. اگر می خواهیم جامعه آرام بگیرد باید تاریخ دقیق ورود واکسن کرونا به کشور اعلام شود.

با اشاره به وضعیت شیوع مبتلایان به کرونا اظهار کرد: در حال حاضر نسبت آمار مرگ و میر به موارد تشخیص داده شده کاهش پیدا کرده است. از ابتدای شیوع اپیدمی کووید ۱۹ آمارابتدایی مبتلایان  ۲ تا ۲۲ و نیم  برابر کاهش یافته است.

او یکی از مهمترین دلایل کاهش موارد مرگ ومیر در مبتلایان به کرونا را تحت پوشش قرار گرفتن داروهای موثر در درمان کرونا عنوان کرد.

وی گفت: با پیگیری های مستمر وزارت بهداشت بیماران داروهای تاثیر گذار در بهبود روند درمان را همانند رمدسیور و یا فاویپیراویر را تحت پوشش بیمه و در شرایط مناسب تری دریافت می کنند.

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ازوضعیت رضایت بخش آی سی یو ها در مقایسه با ماههای گذشته خبرداد و تاکید کرد: روند درمان کرونا نسبت به روزهای آغازین شیوع کاملا در کل کشور متفاوت شده است امروز درمان های منظم و منسجم تری به بیماران ارائه می شود.

وی انجام مداخلات سخت گیرانه و اعمال محدودیت ها برای کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا را راه حل مناسبی برای کنترل بیماری ذکر کرد و گفت: اگر از همان اولین روز شیوع اپیدمی در شهرهایی که آتش ویروس شعله ور بود محدودیت های بیشتری اعمال شده بود، به طور قطع با امواج کمتری ازاین بیماری دست به گریبان بودیم.

استمرار تعطیلات بار بیماری کرونا را کاهش می دهد

هاشمیان با اشاره به این که کاهش آمار مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها کاملا محسوس است تاکید کرد: استمرار اعمال محدودیت ها به خصوص در روزهای تعطیل می تواند به میزان قابل توجهی از بار بیماری بکاهد.

  ارزش صادرات سالانه گیاهان دارویی به ۵۰۰ میلیون دلار رسید

وی ادامه داد:در کل دنیا ثابت شده هر نوع اعمال محدودیت با هدف کاهش تردد ها میتواند میزان مبتلایان به کرونا و در نهایت چرخش ویروس را کمتر کند.

کودکان و دانش آموزان همچنان بیشترین ناقلان کرونا

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه به برخی مداخلات برای کاهش اپیدمی در کشور اشاره کرد وتوضیح داد: به طور مثال بستن مدارس یکی از مهمترین اقداماتی بود که از همان اولین روزهای شیوع بیماری در کشور اعمال شد.در بسیاری کشورها این اتفاق نیفتاد و علیرغم گسترش ویروس مدارس به ادامه آموزش های حضوری خود پرداختند و این بار بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

وی  در ادامه اظهارکرد:طی تحقیقاتی در آمریکا مشخص شد، بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، راننده های سرویس مدارس بودند، چرا که کودکان و دانش آموزان به دلیل وضعیت سیستم ایمنی بیشتر بدون علامت و ناقل کرونا هستند و به راحتی ویروس را منتقل می کنند.

ضرورت سرعت بخشیدن به واکسیناسیون 

این استاد دانشگاه با بیان این که بیشترین ویروس کرونا در بخش های مراقبت های ویژه در چرخش است خواستار تسریع در روند تولید و توریع واکسن شد و گفت: انستیتو پاستور ایران یکی از بهترین مراکز آزمایشگاهی دنیاست بنابراین باید به محض تولید واکسن داخلی به این تولیدات اطمینان کرد تا سیر رشد و شیوع ویروس کاهش یاید.

هاشمیان تاکید کرد: مهمترین موضوع در کنترل همه گیری و پیشگیری از خسارت های بیشتر جانی، سرعت بخشیدن  به روند  واکسیناسیون علیه کروناست.

کشورهای هند و چین پیشروترین تولیدکنندگان واکسن کرونا

وی، کشورای هند و چین را ازجمله پیشروترین تولید کنندگان واکسن کرونا معرفی کرد و برنامه ریزی برای ایجاد کارت واکسن، خرید و عرضه واکسن کرونا را مورد توجه قرار داد.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تجربه ثابت کرده خیلی از افراد کاندید تزریق واکسن در کشورو یا دردنیا نیستند کما این که در مورد واکسن آنفولانزا هم اینچنین بوده و تمامی آحاد و اقشار جامعه تمایلی به واکسینه شدن نداشتند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)