برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پژوهشگران جوان ایرانی جایزه بین المللی صرفه جویی آب را کسب کردند

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) هر ساله اقدام به برگزاری مسابقه بین‌المللی صرفه‌جویی آب در کشاورزی می کند.

این مسابقه با هدف انتخاب برترین طرح‌ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی در چهار محور «فناوری صرفه‌جویی آب»، «مدیریت در صرفه‌جویی آب»، «ایده‌های کارشناسان جوان (زیر ۴۰ سال) در صرفه جویی آب» و «اقدامات اجرایی کشاورزان پیشرو»  برگزار می شود.

دکتر حامد ابراهیمیان دانشیار گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و مهندس محمد صادق کشاورز دانشجوی دکتری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با ارایه طرح «کاهش تلفات آب و فسفر و فرسایش خاک با ایجاد مانع (micro-dams) در آبیاری جویچه ای» موفق به اخذ جایزه «ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه جویی آب» (Young Professionals Award) شدند.

این طرح به صورت عملی و میدانی در سال ۱۳۹۷ در مزرعه پژوهشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران (کرج) انجام شد.

راهکار پیشنهادی با توجه به تلفات زیاد آب و کود و بالا بودن فرسایش خاک در مزارع کشاورزی، کاربردی و کم هزینه است.
در حاشیه هفتاد و یکمین اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی از برندگان مسابقه صرفه جویی آب کشاورزی تقدیر می‌شود.

درسال جاری با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا، اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی بصورت مجازی برگزار شده است.
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در ژانویه سال ۱۹۵۱ میلادی تشکیل شد و اکنون حدود ۸۰ کشور عضو دارد که بیش از ۹۵ درصد مساحت اراضی کشاورزی آبی جهان در این کشورهای عضو وجود دارد.
پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج استقرار دارد.

  سایه کرونا بر نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)