برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کارشناسی ارشد ۱۴۰۰؛ کم‌متقاضی‌ترین آزمون این مقطع در هشت سال گذشته

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، فرایند ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ از دوم آذرماه در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و تا روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه ادامه داشت.

بر اساس اعلام فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور به ایرنا، ۴۰۹ هزار و ۷۸۴ نفر در این آزمون ثبت نام کردند.

سازمان سنجش آموزش کشور در حالی تعداد ثبت نام کنندگان نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال آینده را ۴۰۹ و ۷۸۴ هزار نفر اعلام کرد که در سال آزمون سال ۹۹ بیش از ۶۰۰ هزار داوطلب ثبت نام کردند.

پیش از این، ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با ایرنا اعلام کرده بود: وقتی ورودی کنکور کارشناسی کاهش می یابد ۲ سال بعد باید انتظار کاهش تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد داشته باشیم. وی البته دلیل دیگر کاهش استقبال از کنکور را که شاید نیاز به تحقیق بیشتر داشته باشد، مساله اشتغال دانست و تاکید کرد که وقتی افراد متناسب با مقطع تحصیلی شغل مناسبی پیدا می کنند شاید تحصیل در مقطع بعدی را ادامه ندهند.

ایرنا در این جدول آمار تعداد ثبت نام کنندگان کنکور کارشناسی ارشد در هفت سال اخیر را بررسی کرده است.

آمار هفت ساله متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد

ردیف سال تعداد داوطللبان
۱ ۹۳ ۹۵۰ هزار و ۴۲۹ نفر
۲ ۹۴ ۷۱۸ هزار و ۳۳۸ نفر
۳ ۹۵ ۵۶۶ هزار و ۱۵۹ نفر
۴ ۹۶ ۷۰۷ هزار و ۶۳ نفر
۵ ۹۷ ۵۷۵ هزار و ۶ نفر
۶ ۹۸ ۵۲۲ هزار و ۸۷۳ نفر
۷ ۹۹ ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ نفر
۸ ۱۴۰۰ ۴۰۹ هزار و ۷۸۴ نفر
  وزیر میراث فرهنگی: فله فروشی در صنایع دستی نداریم

با نگاهی به این جدول مشخص می شود سال ۹۳ بیشترین تعداد داوطلبان کارشناسی ارشد را در هشت سال گذشته داشت و آزمون سال ۱۴۰۰ شاهد پایین ترین میزان استقبال از کنکور کارشناسی ارشد هستیم. البته این احتمال وجود دارد که سازمان سنجش آموزش کشور در ماه های مانده تا برگزاری کنکور ۱۴۰۰ فرصت مجددی برای ثبت نام از متقاضیان جا مانده فراهم کند.

البته عده ای خالی ماندن ظرفیت ها را یک بحران یا چالش در نظام آموزش عالی تلقی می کنند، در حالی که دست اندرکاران این حوزه خود را برای روبرو شدن با افزایش صندلی های خالی از سوی داوطلبان آماده کرده اند.

به گزارش ایرنا، بر اساس برنامه زمان بندی سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در روزهای ۶ و ۷ خردادماه برگزار می شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)