برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

افزایش درآمد کشاورزان با توسعه شرکت‌های سهامی زراعی

«سید غلامحسین طباطبایی»  روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون ۳۲ شرکت سهامی زراعی تاسیس شده که از این تعداد ۲۵ مورد وارد عملیات بهره برداری شده اند که البته پنج شرکت، قدیمی هستند.

مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیتهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران اظهارداشت: این تعداد شرکت نزدیک ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و تعداد قابل توجهی کشاورز خرده مالک را در ۱۲ استان از جمله خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اصفهان، گلستان، ایلام، فارس، آذربایجان غربی و خوزستان تحت پوشش قرار داده است.

به گفته وی، اکنون ۴۰ درصد شرکت های سهامی زراعی در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تمرکز دارند.

تاسیس ۵۰ شرکت سهامی زراعی تا پایان سال ۱۴۰۰

طباطبایی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی با وزارت جهاد کشاورزی قرار است تا پایان سال آینده (۱۴۰۰) با امکان سنجی و مکان یابی برخی مناطق، تعداد شرکت های سهامی زراعی به ۵۰ شرکت در سطح ۱۵۰ هزار هکتار برسد که می تواند در درآمدزایی کشاورزان موثر باشد.

معافیت ۱۰ ساله مالیاتی شرکتها

وی گفت: طبق اساسنامه شرکت های سهامی زراعی، تولیدکنندگان این شرکت ها طی مدت ۱۰ سال از معافیت مالیاتی و عوارض و هرگونه پرداختی در اساسنامه شرکت برخوردارند.

مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیتهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران ادامه داد: اما آنچه دولت باید برای توسعه این شرکت ها مدنظر قرار دهد کمبود نیروی انسانی برای هدایت و تشکیل شرکت هاست، زیرا ما تعداد انگشت شماری نیرو داریم که بتوانند مدل شرکت های سهامی زراعی را تحلیل و توضیح دهند.

کشاورز مالک اصلی زمین و آب 

وی اضافه کرد: آنچه که کشاورزان را در تشکیل شرکت های سهامی زراعی می ترساند حق مالکیت  و حاکمیت بر زمین است که باید تاکید کنم مالکیت در آب و زمین در شرکت های سهامی زراعی محفوظ است و در اختیار کشاورزان قرار دارد تنها حق استفاده از زمین از شکل انفرادی در مجمع عمومی به جمع واگذار می شود که چه محصولی و چه موقع بکارند و چه زمان محصول را برداشت و بفروشند.

طباطبایی با اشاره به اینکه توسعه شرکت های سهامی زراعی برای فرزندان کشاورزان نیز در ایجاد اشتغالزایی موثر است، افزود: به طوری که با تشکیل واحدهای مختلف زنجیره همچون صنایع تبدیلی و فراوری فرزندران کشاورزان می‌توانند مشغول کار شوند.

مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیت‌های کشاورزی و غیرکشاورزی ایران اضافه کرد: همانگونه که دنیای پیشرفته کشاورزی مسیرهای دیگری در پیش گرفته و به نتیجه رسیده اگر ما بخواهیم در کشاورزی پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم باید از رویه های گذشته تا حد زیادی فاصله بگیریم و از لحاظ کمیت و کیفیت نیاز غذایی کشور را افزایش دهیم.

به گفته وی، به دلیل افزایش جمعیت و ارتقای توقعات مردم و همچنین محدودیت منابع پایه چون آب و خاک، باید بتوانیم محصول رقابت پذیر با کشورهای همسایه و حتی دنیا تولید کنیم زیرا اکنون تولیدات ما از لحاظ قیمت و کیفیت قابل رقابت نیست.  

  زمان برگزاری آزمون ارشد پزشکی تغییر کرد

طباطبایی تصریح کرد: در سال جهش تولید برای افزایش تولید، تولید محصول سالم،  افزایش بهره وری و ارتقای بخش کشاورزی نیازمند استفاده از پایه های اصلاح نژادی گیاهی و دامی و کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی هستیم.

بالا بودن هزینه‌های کارگری 

مدیرعامل شرکت سهامی زراعی فعالیتهای کشاورزی و غیرکشاورزی ایران با تاکید براینکه اکنون کشاورزان ما در اوج برداشت اکثر محصولات مهم با کمبود کارگر روبرو هستند، گفت: به طوری که هزینه برداشت محصول گاه برابر با هزینه های کاشت و داشت و در برخی موارد حتی بیش از ارزش محصول می شود که به نفع کشاورز نیست، بنابراین تولیدکننده، محصول را در زمین رها می کند چون صرفه اقتصادی ندارد.

وی افزود: برای جلوگیری از چنین مسائلی توسعه مکانیزاسیون برداشت محصول، صنایع تبدیلی و فرآوری، ایجاد سردخانه ها، سیلوها و حمل و نقل سرد اهمیت دارد که با توسعه شرکت های سهامی زراعی عملیاتی می شود که همین امر موجب افزایش مدت زمان محصولات کشاورزی شود.

طباطبایی با بیان اینکه مدیریت مطلوب تولید در قالب توسعه شرکت های سهامی زراعی عملیاتی می شود، اظهارداشت: در طول چهار تا ۵ دهه گذشته ساده ترین نوع شرکت های تعاونی تولید با تعداد و وسعت زیاد ایجاد شد، اما عمق نفوذ مدیریتی در این شرکت ها محدود است به دلیل اینکه در ده‌ها و صدها عضو شرکت تعاونی تولید یک همسانی فکری و عملیاتی صورت نمی گیرد  به همین دلیل همه با هم نمی توانند به طور همزمان عملیات کاشت و برداشت انجام دهند.

وی اضافه کرد: حتی تعاونی های تولید فرایند بازاریابی و فروش متمرکزی ندارند بنابراین این بنگاه ها نمی توانند به کشاورزان خرد و پراکنده کمک کنند.

این مقام صنفی قدمت شرکت های سهامی زراعی را ۵۰ سال عنوان کردو افزود: اعمال مدیریت در شرکت های سهامی زراعی به دلیل فرایند عملیات زنجیره ای به شکل ۱۰۰ درصد است.

به گزارش ایرنا،  قبل از پیروی انقلاب اسلامی شرکت های سهامی زراعی تاسیس شد و  در ابتدای انقلاب ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش ۹۳ شرکت سهامی زراعی بود اما به دلیل اساسنامه، این شرکت ها به تدریج منحل شدند و تعداد پنج شرکت باقی ماند که هنوز به فعالیت خود ادامه می دهند.

سال ۱۳۸۴ تشکیل شرکت های سهامی زراعی به تصویب هیات وزیران رسید و اساسنامه این شرکت ها در سال ۱۳۹۰ بروز رسانی شد که اکنون در هر شرکت حداقل ۱۰۰ نفر کارمند فعالیت دارند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)