برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مسیر گردشگری آرامگاه فردوسی به ارگ کهن‌دژ توس در مشهد افتتاح شد

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در حاشیه مراسم افتتاح این محور به خبرنگار ایرنا گفت: ساخت این مسیر گردشگری را شهرداری مشهد با نظارت اداره کل میراث فرهنگی از تیرماه امسال آغاز کرد و اجرای آن ۱۴۰ روز زمان برده است.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: این مسیر از جلوخان آرامگاه فردوسی آغاز می شود و تا محوطه باستانی ارگ کهن‌دژ ادامه دارد و در چهار بخش قابل تقسیم است و در مجموع به طول بیش از هزار متر و به شکل پیاده رو برای استفاده علاقه مندان ساخته شده است.

وی ادامه داد: اعتبار هزینه شده برای ساخت این طرح گردشگری ۱۰۰ میلیارد ریال است.

در این مراسم استاندار خراسان رضوی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار این شهر نیز حضور داشتند.

شهر تاریخی توس با محوطه ۳۶۰ هکتاری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منطقه توس در سده دوم هجری مجموعه‌ای ‌از آبادی‌هایی همچون نوغان، سناباد و توس بود که توس، آبادترین آنها محسوب می‌شد و امروز همه آن آبادی‌ها درون شهر مشهد قرار دارند.

پس از شهادت حضرت امام رضا (ع) در خراسان، تاریخ‌دانان از محل دفن پیکر مطهر و حرم آن حضرت به عنوان “ارض توس” یاد کردند. توس در زمان حمله مغول ویران اما پس از مدتی تجدید عمارت و چندمرتبه مقر فرمانروایان مغول شد.
توس تا بهمن ۱۳۹۱ یکی از روستاهای تابع مشهد شناخته می‌شد اما با تایید شورای عالی معماری و شهرسازی این روستای تاریخی که مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در جوار آن قرار دارد به عنوان یک محدوده منفصل شهری به شهرداری مشهد واگذار شد. هم اکنون توس زیر نظر شهرداری منطقه ۱۲ مشهد اداره می‌شود.
خراسان رضوی حدود هزار و ۷۰۰ اثر، بنا، محوطه و تپه تاریخی و میراث معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران دارد.

  همگامی استارتاپ‌های صنایع خلاق و دانش‌بنیان‌ها در مقابله با کرونا

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)