برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

از زیبایی یلدا زشتی مرگ نسازیم

دکتر حیدرنیا  با اشاره به این که آسایش کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی است اظهار کرد: در بین تمدن های شناخته شده کهن جهان، تمدن و فرهنگ ایرانی از جایگاه والا و ویژه ای بر خوردار است بنابراین غنای فرهنگی یک سرزمین به تنهایی می تواند باعث شود تا از فرهنگ های غلط ضد سلامتی پرهیز کنیم.

وی با نقل از تاریخ طبری که نوشته است پارسیان تنها قومی هستند که از بدو پیدایش، تاریخ پیوسته و چند هزار ساله دارند افزود: این حضور قدیمی و فعال در درازا و پهنای تاریخ سبب پیدایش آیین های فراوانی شده است، چرا که ملت ها هر چه کهن تر باشند تعداد آیین های فرهنگی آن ها نیز بیشتر است و از همین جاست که می بینیم قوم ایرانی برای هر روز هفته و هر ماه از سال آیین تعریف شده ای  دارد و این آیین ها همه بر گرفته از طبیعت و تغییرات طبیعی هستند.

به گفته متخصص پزشکی اجتماعی با اندکی توجه به محتوای جشن نوروز، چهارشنبه سوری، مهرگان و یلدا  و سایر آیین های ایرانی متوجه می شویم  که  تمامی این جشن ها حول محور سلامت فرد و جامعه است  و در هر کدام به نحوی رد پایی از سلامتی جسم و روان به چشم می خورد.

حیدرنیا خاطرنشان کرد: به طور مثال در جشن چهارشنبه سوری آتش کوچکی افروخته و از روی آن می پریم و میگوئیم سرخی تو ازمن و زردی من از تو، سرخی نماد سلامت و زردی سمبل بیماری است.

وی با بیان این که بسیاری از جشن ها را باید به حق آیین سلامت نامید گفت: هرگز نباید جشن ها و آیین هایی ایرانی نماد  ضد سلامتی به خود بگیرد.

  بیش از ۱۲ هزار واحد اقتصادی متخلف شناسایی شد

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه  با اشاره به پیام شگفت انگیز جشن یلدا توضیح داد: یلدا واژه ای عبری و به معنی  تاریکی ظلمت و طولانی بودن است، آیا تاریکی و ظلمت، آن هم از نوع عمیق جشن گرفتن دارد؟ اوج تیز هوشی و معرفت است که از چنین شب سیاه و تاریکی جشنی می سازد با چاشنی امید و نگرش مثبت به جهان، زندگی، شروع تغییر و قطعا از آن پند آموزی تغییر رفتار شخصی را مد نظر دارد.

وی تاکید کرد: جشن یلدا جشن شروع  تغییرات مثبت در زندگی  است، در این آیین شروع حرکت نور برای غلبه بر سیاهی را جشن می گیریم و شادی خود را اعلام می کنیم که طبیعت حرکت برای غلبه بر دیوسیاهی و ظلمت را  شروع کرده و ما نیز چنین می کنیم.

حیدرنیا یادآور شد: یلدا پیام آور سلامتی و شروع تغییر است و امسال با توجه به شرایط متفاوت پاندمی و همه گیری دور ازاخلاق و معرفت است که این زیبایی را آلوده کنیم و از آن مرگ بسازیم.

 وی با اشاره به این که شادی همراه با خرد زیباست توصیه کرد: امسال به علت حضور ناخواسته کرونا که خود را در ما مخفی میکند از تجمع و دورهمی اجتناب می کنیم، که ره آورد آن بیماری و مرگ است چرا که با این کار در جشنمان ویروس وحشی کرونا را  نیز دعوت می کنیم که خود این کار در تضاد کامل با روح این جشن زیباست.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)