برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تازه‌ترین رویدادها در باره سه آزمون علوم‌پزشکی

به گزارش روز یکشنبه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همزمان با انتشار دفترچه راهنما، ثبت نام در سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیاری فوق تخصصی آغاز شد. 

بر این اساس، سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیاری فوق تخصصی در روز پنجشنبه ۲ بهمن ماه ۹۹ برگزار می شود.

ثبت نام سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی از امروز یکشنبه ۷ دی ماه آغاز شده است و داوطلبان تا پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۹۹ فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس sanjeshp.ir صورت می گیرد.

دفترچه راهنمای ثبت نام سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی در سایت مرکز سنجش قابل دسترسی است و داوطلبان باید با مطالعه آن نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

شرایط ثبت نام در آزمون دستیاری

همچنین، ضوابط و شرایط و نحوه برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی اعلام شد. چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹ برگزار می‌شود. ثبت نام چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی از ۶ دی ماه آغاز شده و داوطلبان تا ۱۳ دی فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

بر اساس شرایط عمومی شرکت در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی، داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون هستند که دارای این شرایط عمومی در تمام ادوار تحصیلی و مراحل شغلی باشند: برخورداری از سلامت و توانایی جسمی به تناسب رشته انتخابی و اعتیاد نداشتن به مواد مخدر، واجد کلیه شرایط عمومی متداول در آزمون‌های مختلف کشور، اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی، پذیرفتن قانون اساسی و مخالفت نداشتن با نظام جمهوری اسلامی ایران، عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه‌های محارب و ملحد و هواداری از آنها، نداشتن سوء پیشینه کیفری، عدم اشتهار به فساد اخلاقی، تأیید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی و شرایط اختصاصی شرکت در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی.

همچنین، دارا بودن مدرک فراغت از تحصیل در رشته پزشکی عمومی یا دانشجویان سال آخر پزشکی عمومی مشروط بر اینکه تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شده نیز از سایر شرایط اعلامی است که مشمول یکی از این بندها است: بند ۱: کلیه مشمولین آئین نامه تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت مجاز هستند، فقط در یک نوبت و حداکثر تا ۲ سال پس از فراغت از تحصیل با رعایت مفاد مندرج در آئین نامه مذکور شرکت کنند. بند ۲: یک درصد رتبه اول، یک درصد رتبه دوم (صدک ۹۸ تا ۹۹) و یک درصد رتبه سوم (صدک ۹۷ تا ۹۸) دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند قبل از انجام خدمات قانونی با رعایت مقررات مربوطه در آزمون پذیرش دستیار شرکت کنند. بند ۳: به استناد قانون تسهیل ازدواج جوانان، پزشکان عمومی متأهل (با تاریخ عقد دائم قبل از فراغت از تحصیل)، صرفاً برای یکبار و با رعایت موارد ذیل، قبل از شروع به خدمدت نظام وظیفه و خدمات لایحه طرح نیروی انسانی مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دستیار تخصصی هستند، (تاریخ مشمولان خدمت نظام وظیفه در این تبصره بر عهده وزارت بهداشت نیست).

در سایر شرایط اعلام شده برای این آزمون آمده است: دانشجویان پزشکی عمومی متأهل (اعم از خانم و آقا) که حداقل تا تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ مشغول به تحصیل بوده و حداکثر تا پایان ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل می‌شوند.

  انتشار مجدد کلید سوالات کنکور کارشناسی ارشد

تمامی فارغ التحصیلان پزشکی عمومی متأهل (با تاریخ عقد دائم قبل از فراغت از تحصیل)، که تاریخ فارغ التحصیلی آنها از ۲۰ دی ۹۸ تا ۲۰ دی ۹۹ است. توجه: صحت مدارک تاهل بعد از ثبت نام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 در باره داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافی برای آقایان نیز آمده است: آن دسته از داوطلبان فارغ التحصیل که خدمت نظام وظیفه خود را شروع نکرده‌اند در صورتی می‌توانند در آزمون شرکت کنند که تاریخ اعزام آنها حداکثر تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ باشد. مدارک تاریخ اعزام باید در زمان ثبت نام اسکن و ارسال شود در غیر این صورت ثبت نام ابطال خواهد شد و کارت ورود به جلسه آزمون برای افراد صادر نخواهد شد.

بر اساس این شرایط، کلمه معافی به مفهوم معافیت دایم است و داوطلبان دارای معافیت موقت پزشکی و یا کفالت با مسئولیت خود می‌توانند در آزمون پذیرش دستیار شرکت کنند. در صورت فراخوانده شدن به انجام خدمت نظام وظیفه، این وزارتخانه هیچ‌گونه تعهدی برای ترخیص آنان بعهده نخواهد داشت و طبق مقررات با اینگونه افراد برخورد خواهد شد.

همچنین، داشتن گواهی قبولی در آزمون صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی عمومی (مختص فارغ التحصیلان شهریورماه سال ۱۳۹۶و بعد از آن) الزامی است و چنانچه بعد از پذیرش مشخص شود داوطلب فاقد این مدرک است قبولی داوطلب ملغی اعلام می‌شود.

داوطلبان برای مطالعه شرایط کامل به دفترچه منتشر شده در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی مراجعه کنند.

نمره‌دهی آزمون دستیاری و محاسبه نمره کل

تعداد سئوالات این آزمون ۲۰۰ سئوال تستی چهار گزینه‌ای است. برای هر سئوال باید تنها یک گزینه که در میان گزینه‌های ارائه شده بهترین پاسخ ممکن است، انتخاب شود.

به هر سئوال با پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و هر سئوال با پاسخ اشتباه یک نمره منفی تعلق می‌گیرد. به سئوالات بدون پاسخ نمره‌ای تعلق نمی‌گیرد. به هر سئوال که بیش از یک گزینه پاسخ داده شده باشد یک نمره منفی تعلق می‌گیرد.

براساس مصوبات هشتادمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مواد آزمون در پنج گروه درسی دسته بندی شده و با توجه به رشته‌های مختلف دستیاری هر یک از این پنج گروه دارای ضرایب خاص خواهند بود.

انتشار دفترچه سوالات آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

مرکز سنجش آموزش پزشکی دفترچه سوالات آزمون علوم پایه چزشکی و دندانپزشکی میان دوره – دی ۹۹ را منتشر کرد. این آزمون ها چهارم دی ماه برگزار شدند.

زمان دریافت اعتراضات نیز تا ساعت ۱۲ روز سه شنبه ۹ در ماه ۹۹ تنها از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی امکان پذیر است.

این آزمون ها به منظور ارزیابی دانش و آموزش، دانشجویان گروه علوم پزشکی در طول تحصیل برگزار می شود.

دفترچه های سئوالات آزمون علوم پایه دندانپزشکی (لاتین میان دوره)، آزمون علوم پایه دندانپزشکی (فارسی میان دوره)، آزمون علوم پایه پزشکی (لاتین میان دوره)، آزمون علوم پایه پزشکی (فارسی میان دوره)، آزمون پیش کارورزی میان دوره در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)