برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

برخورد جدی با احتکار کنندگان مواد ضدعفونی

به گزارش روز دوشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت در هشتاد و یکمین جلسه تنظیم بازار، وضعیت تامین، توزیع و قیمت کالاهای ضروری و اساسی مردم، رصد و پایش شد.

در این جلسه قرار شد روند صادرات اقلام مهمی چون سیب و پرتقال، تحت کنترل باشد. همچنین کمیته تامین و توزیع اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده ذیل ستاد مبارزه با کرونا تشکیل و وزارت بهداشت، توزیع مواد ضدعفونی کننده تولید و احتکار شده را عهده دار شد.

محمدرضا کلامی، سخنگوی ستاد تنظیم بازار درباره صادرات اقلام مهمی چون سیب و پرتقال گفت: در صورتی که به هر دلیلی قیمت این کالاها بیش از تحمل مردم و دولت باشد از گزینه های تنظیم بازار همچون عوارض و ممنوعیت استفاده خواهد شد.

وی درباره دلیل افزایش قیمت یکباره گوشت در روزهای آخر هفته گذشته، بیان کرد: بخش از این افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت دام زنده از حدود ۳۹ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان بوده است و بخشی هم مرتبط با کاهش قیمت محصولات آلایشی همانند جگر، کله پاچه و صادرات پوست و روده بوده است که حداقل ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بعد از کشتار دام، درآمد ایجاد می کرده که از قیمت گوشت کم می کرده است.

کلامی توضیح داد: وقتی مصارف این مواد در غذا خوری های و رستوران ها کاهش پیدا کرد، تقاضا برای این اقلام نیز روند کاهش در پیش گرفته است. اما بخش دیگری از این افزایش قیمت نیز تخلف بوده که به شدت با متخلفان برخورد شده است.

وی همچین از مدیریت تقاضا از سوی مصرف کننده ها بعد از هشدار برخورد خبرداد و گفت: قیمت گوشت روند کاهشی پیدا کرده است و در هفته آینده به زیر ۹۰ هزار تومان خواهد رسید.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار همچین بیان کرد: طبق اعلام دادستانی در جلسه ستاد تنظیم بازار، فهرست تعدادی از افرادی که در زنجیره گوشت اخلال ایجاد کرده بودند و یا به موقع اقدام به تامین دام زنده برای استان نکرده بودند، احصا شده و به آنها تذاکرات لازم داده شده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که اقدامات از این دست انجام شود با آنها برخورد خواهد شد.

تشکیل کمیته تامین و توزیع مواد ضدعفونی و ماسک

کلامی در بخش دیگری بیان کرد: در هشتاد و یکمین جلسه ستاد تنظیم بازار اقدامات لازم برای ماسک سه لایه و N ۹۵، مواد ضدعفونی، الکل و … انجام و مقرر شد کمیته تامین و توزیع این اقلام ذیل ستاد مبارزه با کرونا تشکیل بشود و اختیارات لازم به این کمیته داده شده است.

وی ادامه داد: آنچه که مقرر شده و ضرورت دارد که همه استانداران، شورای های تامین، دستگاه های تامین و تولید کنندگان به آن توجه کنند، این است که مسئول تحویل گرفتن کالاهای بهداشتی همانند ماسک، الکل، و مواد ضدعفونی کننده ها، وزارت بهداشت و معاونت های تابعه آن است.

کلامی گفت: هر تولیدی که در کشور در این حوزه انجام شود، توزیع آن توسط وزارت بهداشت است و وزارت بهداشت متناسب با مقادیر مشخص و حواله های مشخص در استان های مختلف، این اقلام را تامین می کند.

  جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی است

وی توضیح داد: بر مبنای حواله های وزارت بهداشت برای سهمیه استان ها، ۴ شرکت برای پخش سراسری مشخص شده اند که این شرکت ها مکلف شده اند کالاها را از واحدهای تولیدی تحویل بگیرند و به مراکز توزیعی که وزارت بهداشت تعیین کرده از جمله داروخانه ها و مراکز درمانی و بیمارستان ها است، تحویل دهند.

کلامی افزود: دستگاه های نظارتی هم بر اساس این دستوالعمل و ذیل مصوبات ستاد مبارزه با کرونا فعالیت خواهند کرد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار در ادامه به تولید روزانه ۲۰۰ هزار لیتر الکل در کشور اشاره کرد و گفت: روزانه بیش از ۲۰۰ هزار لیتر الکل در کشور تولید می شود که حدود ۵۰ هزار تن آن برای مصرف واحد های تولیدی که از الکل به عنوان محصولات پایه ای استفاده می کنند، است.

وی افزود: ۱۵۰ هزار تن نیز برای مصارف دیگر بخش ها از جمله ضدعفونی محیطی، خانوار و…، است که براساس اعلام وزارت بهداشت این مقدار تولید می تواند در این مقطع زمانی کفایت مصرف را بکند.

وی درباره تولید ماسک هم گفت: ظرفیت های تولید داخل ۱۰۰ هزار در روز بوده که به ۶۰۰ هزار در روز افزایش داده شده است.

وی افزود: اما مقدار مصرفی که وزارت بهداشت اعلام کرده است در این بخش حدود ۱۰۰ هزار ماسک N ۹۵ و حدود ۶۰۰ هزار هم ماسک سه لایه است که برای این مقادیر برنامه ریزی شد که علاوه بر واحد های صنعتی، واحدهای تولیدی صنفی که اسامی آنها از سوی اصناف اعلام می شود، مواد اولیه و پارچه های مورد نیاز برای تولید ماسک را در اختیار بگیرند.

کلامی ادامه داد: واحدهای صنفی که توانایی تولید ماسک را دارند می توانند به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند که به اصناف معرفی شوند و از این ظرفیت نیز برای تولید ماسک استفاده بشود.

این مقام مسئول تاکید کرد: این تولیدات نیز باید در شبکه هایی که وزرات بهداشت برای آن تعیین می‌کند، باشد و کالا تحویل وزارت بهداشت داده شود.

برخود با احتکار کنندگان مواد ضدعفونی کننده

سخنگوی تنظیم بازار در ادامه به دیگر مصوبات این ستاد اشاره کرد و گفت: در این نشست مقرر شد  به شدت با کسانی که نسبت به احتکار این کالاها و عدم عرضه آن اقدام می کنند برخورد جدی شوند و تمامی کشفیات مرتبط با این اقلام مجددا با محوریت وزارت بهداشت توزیع شود.

وی بیان کرد: دادستان ها، قضات و سازمان تعزیرات و کسانی که در حوزه کشف این کالاها و مبارزه با احتکار، گرانفروشی، اخفا و عدم عرضه اقدام می کنند، در صورتی که پرونده یا محموله ای را مشاهده کنند احکام صادره باید در راستای این باشد که این کالاها با حواله های وزارت بهداشت در کشور توزیع شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)