جعبه نوشته

پیشرفت ۲۴۰ هزار هکتاری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری

  • تاریخ : 16th مارس 2020
  • موضوع : مطالب جدید
  • بازدید : 175 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای پیشرفت ۲۴۰ هزار هکتاری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری بسته هستند

به گزارش دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « عباس زارع » درباره میزان عملکرد طرح سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۸، افزود: سال گذشته ( ۱۳۹۷) طبق برنامه عملیاتی که بر اساس موافقتنامه امضا شده با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، باید حدود ۱۷۵ هزار هکتار از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز می شد که این کار با اعتباری حدود دو هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و بودجه سنواتی در موافقت نامه پیش بینی شد.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری اظهارداشت: اکنون پیشرفت عملیاتی ما بیش از ۱۷۵ هزار هکتار در برنامه بوده و توانستیم پروژه را تا ۲۴۰ هزار هکتار افزایش دهیم که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار اجرا شده و به بهره برداری رسیده و ۱۳۰ هزار هکتار هم در حال اجرا است که بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زارع با اشاره به پیشرفت فیزیکی پروژه ها، گفت: در حال حاضر به لحاظ کلی پیشرفت فیزیکی ما ۱۱۰ درصد و پیشرفت مالی ما در مجموع ۳۵ درصد است، به همین دلیل از سهم دولت به پیمانکاران و بهره برداران بدهکار هستیم و امیدواریم با تخصیصی که تا پایان سال مالی داده می شود، باقی طرح‌های در حال اجرا، تمام شده و بدهی پیمانکاران و کشاورزان پرداخت شود.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری ادامه داد: پیش بینی بودجه اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیون یورو معادل ۱۸۰۰میلیارد تومان بوده که بر اساس آن ۴۵ درصد تخصیص داده شده اما از بودجه سنواتی که معمولا به صورت اسناد خزانه است، مبلغی تاکنون تخصیص داده نشده است.

  سقوط صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰

وی با اشاره به تعداد پروژه‌های مرتبط با طرح سامان های نوین آبیاری، عنوان کرد: ۱۲ هزار پروژه در ۲۴۰ هزار هکتار در حال اجرا است که در این راستا، حدود ۶۰ هزار بهره بردار در کل کشور را پوشش داده و از نظر دربرگیری کل کشاورزان موفق بوده است.

زارع خاطرنشان کرد: سیاست دولت و نظام جمهوری اسلامی، توسعه آبیاری موضعی و قطره ای است، به همین دلیل یارانه این بخش بالاتر از سایر روش های آبیاری است و حدود ۴۴ درصد در داخل مزرعه افزایش راندمان آبیاری و حداقل ۳۰ درصد افزایش تولید با این طرح خواهیم داشت و ۳۰ درصد مصرف کود، سم و بذر کاهش خواهد یافت.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.