برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ادامه سرفه‌ها ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه وجود کرونا در بدن نیست

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر مریم السادات میرعنایت، مراجعه بیماران بهبودیافته به پزشک در صورت تداوم سرفه‌ها را ضروری عنوان کرد و افزود: معمولا این سرفه‌ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می‌شوند، اما اگر شدت آن‌ها زیاد باشد، به درمان‌های دیگری نیاز است.

وی درباره بیمارانی که به علل بیماری‌های مختلف سال‌ها داروی کورتون مصرف کرده‌اند، گفت: مصرف این داروها در شرایط فعلی باید تحت نظر پزشک انجام شود و به رغم اینکه مصرف کورتون با دوزهای بالا باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود، کسی نباید به صورت خودسرانه مصرف داروهای خود را قطع یا کم کند.

این متخصص درباره مراقبت های لازم برای افراد بهبود یافته در منزل اظهار کرد: این افراد باید در منزل استراحت کرده و تا یک ماه از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند، به ویژه افرادی که افت اکسیژن و مشکلات تنفسی شدید داشته اند در دوران نقاهت نباید فعالیت سنگین بدنی داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از طی این دوره نیز باید با انجام ورزش های تنفسی در منزل نسبت به بازتوانی ریه اقدام کنند تا سلامت آنان زودتر بازگردد.

میرعنایت درباره مدت زمان ماندگاری عوارض ویروس کرونا بر ریه افراد مبتلا توضیح داد: با توجه به نوپدید بودن این بیماری هنوز تحقیقات کافی در این زمینه انجام نشده و محققان چینی نیز دائما در حال انجام مطالعات جدید هستند.

وی درباره مدت زمان لازم برای قرنطینه افراد بهبودیافته گفت: از زمانی که بیمار از بیمارستان مرخص می شود، حتی اگر تست کرونای او منفی باشد، نباید تا دو هفته با سایر افراد ارتباط داشته باشد زیرا ممکن است همچنان ناقل باشد و ویروس در بدن و ترشحات وی وجود داشته باشد.

  فرماندار:ورود تورهای گردشگری خارج از استان به انزلی ممنوع است

هشدار نسبت به خطرات استفاده نادرست از ضدعفونی کننده‌ها

وی با اشاره به افزایش مصرف شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده در دوران شیوع کرونا، نسبت به خطرات ناشی از ترکیب ضدعفونی کننده های مختلف با یکدیگر و همچنین تماس مستقیم با بخار این مواد شیمیایی هشدار داد.

میرعنایت درباره عوارض استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده، توضیح داد: با توجه به اینکه در حال حاضر استفاده از این مواد توسط افراد افزایش پیدا کرده است، باید نسبت به استفاده صحیح از این مواد توجه لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به مراجعه بیمارانی که به علت مصرف نادرست مواد ضدعفونی کننده ای همچون وایتکس دچار مشکلات تنفسی می شوند، گفت: مردم باید هنگام استفاده از ضدعفونی کننده ها به نکاتی همچون استفاده از ماسک و پرهیز از تماس مستقیم با بخار این مواد توجه کنند.

این متخصص با بیان اینکه هنگام استفاده از این مواد باید به تهویه مناسب توجه شود، ادامه داد: افراد نباید در یک فضای در بسته از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند و تماس مستقیم با دوز بالای این مواد داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ترکیب کردن ضدعفونی کننده های مختلف با یکدیگر کار بسیار خطرناکی است و انجام چنین کاری باعث ایجاد آسیب های جدی و ماندگار به ریه می شود.

وی تاکید کرد: ترکیب مواد شیمیایی ضدعفونی کننده با یکدیگر باعث هم افزایی و افزایش ورود ذرات سمی و در نهایت آسیب بیشتر به ریه می شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)