جعبه نوشته

مطالب جدید

به گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا کلامی» در خصوص برنامه‌های عملیاتی معاونت بازرگانی داخلی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارتخانه،  تأمین حداکثری کالاهای اساسی و ضروری با قیمت‌های مناسب با اولویت تولیدات داخلی و در صورت نیاز از محل واردات و اولویت حمایت از تولیدات داخل در مورد کالاهایی که دارای تولید داخل هستند و ممنوعیت واردات چنین کالاهایی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با تأکید بر اینکه پیش بینی مقدار کالای مورد نیاز برای واردات در سال ۹۹ و افزایش استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در حوزه تأمین و توزیع نیز در دستور کار است، اضافه کرد: تدابیر لازم برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و مبادی ورودی کشور تداوم می‌یابد و تعیین و بررسی روش‌های مؤثر در کاهش قیمت تمام شده (کاهش مالیات، تسهیل در فرآیند ترخیص کالا و جلوگیری از دموراژ) در دست انجام است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت با تأکید بر اجرای طرح‌های کاهش ضایعات تولید محصولات کشاورزی (در زمان تولید، توزیع، فرآوری) و اجرای الگوی سطح زیر کشت گفت: مدیریت حوزه توزیع برای حداکثر کردن دسترسی اقشار مختلف جامعه به کالاهای اساسی مشمول ارز حمایتی، استفاده از ظرفیت بخش‌های مختلف از جمله اتاق اصناف، اتاق تعاون، سازمان میادین میوه و تره بار و پیش‌بینی ساز و کار توزیع الکترونیکی کالاهای اساسی از دیگر برنامه‌ها است.

حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از نوسان در بازار

کلامی حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از هرگونه نوسانات و تلاطم‌های احتمالی کالاهای اساسی در بازار را یک اولویت دانست و افزود: استفاده از کارکردهای بورس کالا برای تنظیم بازار مؤثر محصولات پتروشیمی و فولاد، تعریف دقیق سیستم گزارش گیری و گزارش دهی جهت تسریع در اجرایی شدن تصمیمات کارگروه تنظیم بازار برای فعال سازی بیش از پیش کارگروه ملی و کارگروه‌های استانی، برنامه ریزی برای افزایش کارایی نظارت‌ها با استفاده حداکثری از ظرفیت تمام دستگاه‌های نظارتی کشور، تدوین و اجرای تقویم تنظیم بازار (تولیدات، واردات، صادرات، مصرف) کالاهای اساسی و ضروری و اجرای طرح‌های ویژه مناسبت‌های ملی، مذهبی (ایام ماه مبارک رمضان، بازگشایی مدارس، ایام محرم و صفر، ایام پایانی سال، بازگشت حجاج) از دیگر اولویت‌ها است.

وی در مورد وظایف دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت بیان کرد: رصد پذیرکردن جریان گردش کالا یکی از اقدامات این دفتر است و با توجه به مشکلات حادث شده در ارتباط با تحریم‌های ایجاد شده و محدودیت‌های انتقال ارز و به تبع آن ایجاد کندی در تأمین کالا لازم است که جریان گردش کالا از مبدا تولید یا واردات تا سطح خرده فروشی رصد شود تا از نشت کالا از شبکه‌های توزیع جلوگیری شود که این پروژه برای این منظور و با استفاده از سامانه جامع تجارت داخلی برای کالاهای اساسی در حال انجام است.

کلامی با تأکید بر ضرورت ساماندهی و بهبود عملکرد فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای بیان کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایجاد تعادل و ثبات قیمت ها در بازار کالاهای اساسی مورد مصرف خانوارها بسیار مؤثر بوده اند و این پروژه با این هدف تهیه و اجرا شده است.

وی شناسه دار کردن کالاهای مشمول آئین نامه ماده ۱۳ و عملیاتی کردن سامانه‌های شناسه کالا و رهگیری را از دیگر کارهای در دست اقدام امسال دانست و افزود: شناسه دار کردن کالاها برای رهگیری و طبقه بندی و شناسایی کالاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که این پروژه در این راستا تعریف شده است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت با اشاره به طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری گفت: بر اساس این پروژه حجم تجارت بازرگانان بر اساس اعتبار تجاری و عملکرد سال های گذشته آنها تعیین و کنترل می‌شود.

کلامی در پایان تدوین سند جامع نظام توزیع را نیز یکی از کارها دانست و بیان کرد: این سند تمامی روابط بین بخش های اقتصادی و بازرگانی را باز تعریف می کند و برای این موضوع ۱۰ کشور جهان بررسی و تحلیل شده‌اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش خبرنگار ایرنا ، کشت گل محمدی در اراضی شیب دار با نام ” گلستان محمدی ” و در زیرمجموعه طرح رونق دادن به کسب و کارهای کوچک اردیبهشت ماه سال ۹۷ از ساری شروع و قرار شد ۵۰۰ هکتار از زمین های مرکز استان زیر کشت این گیاه برود.

رونق دادن و گسترش کسب و کارهای کوچک با تمرکز بر اشتغالزایی در روستاها یکی از برنامه های دولت تدبیر و امید بوده است.

بر اساس تازه ترین گزارش جهاد کشاورزی مازندران طی ۲ سال گذشته طرح گلستان محمدی در ۲۸۰ هکتار از اراضی شیب دار و باغی منطقه دودانگه و چهاردانگه ساری احداث شد.

عزیزاله شهیدی‌فر رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که با ایجاد باغ گل محمدی سه هزار اشتغال در این مناطق ایجاد شد.

وی افزود : اگر قرار بود این تعداد نیرو در جایی مشغول به کار شوند، با صرف هزینه‌های فراوان و احداث کارخانه‌های بزرگ شاید می‌شد این تعداد نیرو را مشغول به کار کرد در حالی که با کمترین هزینه توانستیم افراد زیادی را در روستاها در کار گلاب‌گیری و پرورش گل محمدی مشغول به کار کنیم.

شهیدی فر با اعلام این که تا پایان سال ۱۴۰۰ قرار است ۵۰۰ هکتار باغ گل محمدی در ساری احداث شود ، گفت : بازاریابی محصولات از نیازهای اساسی تولید محصولات کشاورزی است که لازم است برندسازی و اخذ استانداردهای لازم برای گلاب دودانگه صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود : شرکت تعاونی مستقر در دودانگه اقدامات خوبی برای توسعه احداث باغ و گلاب‌گیری در این منطقه داشته است که با کمک فرمانداری و دستگاه‌های وابسته خواسته‌های این شرکت تعاونی را در راستای توسعه تولید و اشتغال روستاییان انجام خواهیم داد.

دودانگه و چهاردانگه ۲ بخش کوهستانی شهرستان ساری با زمین های شیب دار فراوان هستند که کشت و زرع در آنها به خاطر کم بازده بودن محصولاتی چون گندم و جو برای کشاورزان به صرفه نبوده و اغلب با ضرر و زیان همراه است.

تبدیل کشتزارهای شهرستان ساری به گلستان با اجرای طرح گلستان محمدی ، تحت حمایت جهاد کشاورزی و با پرداخت تسهیلات کم بهره در بخش های مختلف همراه بوده است.

هدف گیری این طرح سالانه ایجاد ۱۲۰ هکتار گلستان محمدی بوده است ولی اکنون مشخص شده است به خاطر استقبال کشاورزان در کمتر از ۲ سال دستکم ۲۰ درصد از برنامه جلو افتاده است.

طرح گلستان محمدی در ساری اردیبهشت سال ۹۷ با پرداخت حدود ۱۰میلیارد ریال اعتبار سرمایه گذاری دولتی به ۱۸۷بهره بردار آغاز شده بود. قرار بود در کنار کاشت گل محمدی در مزارع ، ۲ کارگاه گلابگیری ، اسانس گیری و مربا پزی گل محمدی هم در بخش دو دانگه راه اندازی شود.

یکی از ویژگی های این طرح پرداخت تسهیلات بلاعوض آبیاری تحت فشار به بهره برداران است و در سال نخست ۳۰ میلیارد ریال اعتبار هم برای این منظور تخصیص یافته بود. بر اساس اعلام مسئولان در زمان آغاز اجرای طرح ، کشاورزانی که در زمینشان گل محمدی کشت کنند ، می توانند تا ۸۵ درصد هزینه انجام شده برای آبیاری تحت فشار را در قالب تسهیلات بلاعوض دریافت کنند.

بر اساس اعلام کارشناسان کشاورزی ، کشت گل محمدی در هر هکتار ۴۵ میلیون تومان سوددهی دارد در حالی که در کشت گندم حداکثر ۲ تا سه میلیون تومان درآمد عاید کشاورزان می‌شود.

به اعتقاد این کارشناسان ، یکی از مزیت های کشت گل محمدی در اراضی شیب دار هم این است که می تواند از فرسایش خاک در این اراضی جلوگیری کند.

مازندران حدود ۴۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار دارد. جهاد کشاورزی به دلیل مشکلات خشکسالی ، سرمازدگی و هزینه بالای کشت محصولاتی مانند گندم ، جو و علوفه ، زراعت گیاهان دارویی از جمله پرورش گل محمدی را در این اراضی به کشاورزان توصیه کرده و حمایت می کند.

 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

رئیس دانشگاه خلیج فارس در ارتباط با این تفاهم‌نامه که در حاشیه سفر یکروزه دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان بوشهر به امضا رسیده است، گفت: استفاده از توانایی‌های علمی و توسعه همکاری‎های تحقیقاتی فناوری و اجرایی در جهت استمرار ارتباط سازمان یافته بین ستاد، سازمان و دانشگاه به منظور توسعه فناوری‌های مورد نیاز در زمینه تصفیه پساب، بازچرخانی، نمک زدایی، طراحی و ساخت گلخانه‌های دریایی و ساحلی  و کشت گلخانه‌ای، هوشمندسازی آبیاری فضاهای باز و گلخانه‌ای، توسعه عملیات شورورزی، گیاهان سازگار با شرایط کم آبی، روش‎های نوین کشت و پرورش آبزیان در دریا و توسعه کسب و کارهای نوین و دانش بنیان مرتبط با موردهای یاد شده از جمله موضوع‌های این تفاهم‌‎نامه است.

عبدالمجید مصلح افزود: بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‎های طرفین در توسعه و بکارگیری فناوری‎های راهبردی و اولویت دار، توانمندسازی و بکارگیری شرکت‌های خلاق، فناور و دانش بنیان در جهت رفع نیازها و چالش‎های فناورانه، توسعه تحقیقات هدفمند، منسجم و کاربردی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان و بهره‎گیری از نتایج تحقیقات در حوزه‎های مرتبط از جمله هدف‌های این تفاهمنامه است.

وی ادامه داد: این تفاهمنامه در ۱۰ بند و سه نسخه به امضا طرفین رسیده و به مدت سه سال اجرایی می‎شود که در صورت توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.

مصلح بیان کرد: به منظور تحقق و اجرا بهینه مفاد این تفاهم‌نامه “کارگروه مشترک راهبردی متشکل از نمایندگان ثابت و تام الاختیار طرف‎های تفاهم‌نامه حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از امضای این تفاهم‌نامه تشکیل می‎‌شود.

وی گفت: از جمله اقدام‎های مشترک این تفاهم‌نامه نیز می‎‌توان به برگزاری نشست‌ها، سمینارها، کرسی‎های علمی با هدف ایجاد فضای مطلوب استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، فراهم کردن امکان حضور استادان و نخبگان دانشگاهی و مراکز پژوهشی و پژوهشگران پسادکترا در بخش‌های مختلف برای انجام پروژه‎های مشترک و ارتقا و رقابتی کردن محصولات فناورانه در حوزه‎های مرتبط برگرفته از نوآوری‎های داخلی و فناوری‏های بومی با بهره‎گیری از تجارب جهانی اشاره کرد.

رئیس دانشگاه خلیج فارس  افزود: مدیریت و هدایت ظرفیت‎های موجود  در مراکز پژوهشی کشور در راستای توسعه محصولات و فناوری‎های پیشرفته و  مشارکت و همکاری در خصوص توسعه کسب و کارهای نوین، خلاق و دانش بنیان در  حوزه‎های کاری مربوطه از جمله اقدام‏‎های مشترک پیش بینی شده برای تفاهم‎نامه سه‎جانبه مابین دانشگاه خلیج فارس با ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان مدیریت برنامه ریزی استان بوشهر است.

افتتاح فاز اول طرح جامع عمرانی پارک علم و فناوری خلیج فارس (ساختمان گلستان)، مجتمع کارگاهی-تجاری سازی شرکت‌های مستقر در پارک و مراکز رشد در شهرک صنعتی ۲ بوشهر که با حمایت‌های مالی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری فراهم شده‌است، صندوق پژوهش و فناوری، مجتمع فناوری دانشگاه خلیج فارس (ساختمان مروارید)، بازدید از مراکز مستقر در این دانشگاه، فعالیت‌های دو شتاب دهنده، نمایشگاه شرکت‌های فناور و استارتاپی، نمایشگاه شرکت‌های استارتاپی مرکز رشد برازجان، مرکز رشد علم و فناوری شهرستان‌های کنگان، دشتی و تنگستان، شرکت در جلسه اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید، نشست با استاندار و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر از برنامه‌های سفر یک روزه  معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این استان است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی با اشاره به آمار مراجعان به بیمارستان های استان تهران گفت: در ۲۴ ساعت گذشته  ۱۴۳ مورد جدید با تشخیص کرونا در بخش های عادی و ۵۱ نفر نیز در بخشهای ویژه بستری شدند و ۱۹۴ بیمار بهبود یافته و ترخیص شدند.

به گفته وی در مقایسه با ۴۸ ساعت گذشته آمار بیماران جدید بستری عادی و ویژه در بیمارستان های استان تهران ۱۵,۳ درصد کاهش داشته است . اما با توجه به آمار مراجعان جدید به بیمارستانها همچنان رعایت موارد بهداشتی و حفاظتی از سوی شهروندان ضروری است.

زالی قطرات تنفسی و سطوح آلوده را دو عامل اصلی در انتقال و انتشار بیماری کرونا برشمرد و به شهروندان توصیه کرد با رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از قطرات تنفسی و سطوح آلوده باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا شوند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به بازگشایی های جدید به صورت پلکانی در تهران، تحلیل نتایج این بازگشایی ها را در کوتاه مدت غیر ممکن برشمرد و گفت: در شهری نظیر تهران که سازوکار پیچیده ای از نظر تواتر رفت و آمد و پیچیدگی های ارتباط درون شهری دارد باید هوشیاری خود را حفظ کند.

زالی تاکید کرد:  سناریوی کرونا در تهران به عنوان افت قطعی و پایان یافته نیست باید ملاحظات بهداشتی با دقت بیشتری توسط شهروندان مورد توجه قرار گیرد و خستگی و گذشت زمان  نباید باعث تسامح در رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با اشاره به بررسی های صورت گرفته در تهران گفت: بررسی ها نشان می دهد بیش از ۵۰ درصد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستانها در محیط پرتراکم و پر جمعیت حضور داشتند و مبتلا به بیماری شدند. بنابراین مراکز پر تردد و با تراکم بیشتر به عنوان عامل خطر تصاعدی بیماری عمل می کنند و افرادی که در تهران دچار بیماری شدند یک یا چند بار سابقه حضور در یک محیط شلوغ و پر جمعیت را ذکر می کنند.

وی درخصوص ضدعفونی کردن معابر عمومی و خیابان های پرتردد اظهار کرد:  براساس توافقات صورت گرفته با شهرداری تهران و شیوه نامه های جدید بهداشتی مه پاشی فقط در نقاط خاصی انجام می شود که بیشترین میزان تردد یا چگالی و تراکم جمعیتی را دارند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

محمد شکیبی‌نسب در این رابطه افزود: این کشتی حامل ۱۲ هزار تن برنج است که از مبدا هند وارد بندر بوشهر شده است.

وی بیان کرد: تا نیمه نخست سال گذشته برای مدت ۶ سال تخلیه محموله کشتی‌های حامل کالای اساسی در بندر بوشهر متوقف بوده است.

شکیبی‌نسب ادامه داد: با توجه به تصمیمات سازمان بازرگانی دولتی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی قرار شد که کشتی‌های حامل کالاهای اساسی به بندر بوشهر تخصیص داده شود که بر این اساس پارسال از نیمه دوم آذرماه ورود این کشتی‌ها به بندر بوشهر آغاز شد.

وی افزود: پارسال در مجموع ۴ فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر بوشهر پهلوگرفت که ۴۵ هزار تن برنج در این بندر تخلیه شد.

رئیس اداره امور بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته سرعت تخلیه کالاهای اساسی در بندر بوشهر افزایش یافته است به گونه‌ای که کل عملیات تخلیه بار این کشتی که ۱۲ هزار تن برنج به ظرفیت ۵۰۰ تا ۵۵۰ کامیون است بین ۵ تا ۶ روز تخلیه می‌شود که از لحاظ زمانی برای صاحب کالا و شناور بسیار مطلوب است.

سعید عباسی با اشاره به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در عملیات تخلیه و بارگیری کالا افزود: در این زمینه ابتدا همه کارگرانی که قرار است در عملیات تخلیه و بارگیری فعالیت کنند تب‌سنجی شده و ضدعفونی همه تجهیزات صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین کامیون‌ها در بدو ورود به بندر ضدعفونی می‌شوند و اصول بهداشتی به کارگران و رانندگان آموزش داده می‌شود تا از شیوع ویروس کرونا پیشگیری شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

محمد نصیری در توییتر خود نوشت: براساس نص صریح ماده 14 مدیریت بحران، اطفای حریق در جنگل‌ها باید توسط وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری نیروهای مسلح انجام شود.

در ادامه این توییتر آمده است: با این حال در صورت نیاز به ورود ناوگان امداد هوایی هلال احمر، با اعلام وزارت دفاع مانند موارد پیشین برای انتقال نیرو و امداد رسانی در گچساران اقدام می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز سه‌شنبه اعلام کرد» موافقت‌نامه به امضای مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یاسر جلالی‌منش مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان برکت رسید.

موسسه دانش‌بنیان برکت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد یک سبد مشترک ارزی هم‌گام شده‌اند تا از این طریق تأمین مالی پروژه‌های صادراتی در اقتصاد دانش‌بنیان سرعت یابد.

مشارکت در پروژه‌های صادرات محور فناورانه و همچنین توسعه زیرساخت‌های کارآفرینی و نوآوری در کشورهای هدف، اهداف اصلی این موافقت‌نامه است.

فعال‌سازی بخش‌های مختلف زیست‌بوم دانش‌بنیان در سطح بین‌المللی نیز هدف دیگری است که طرفین در این موافقت‌نامه بر اجرایی شدن آن تاکید داشتند. هدفی که می‌تواند سبب معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانش‌بنیانی کشورمان به دنیا و بازارهای جهانی شود.

دانش‌بنیان‌هایی که توان صادرات محصولات و خدماتشان را دارند و با این حمایت‌ها، می‌توانند بازارهای جهانی خود را توسعه دهند.

به گزارش ایرنا، در دنیای متحول و دگرگون امروزی پایه‌های اقتصادی، با راهبردی منبع محور به سمت دانش محور تغییر رویه داده است. پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه‌های اقتصادی سبب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری‌های خارجی شده که برای ایران، سرزمینی با منابع سرشار اقتصادی، یک ضعف مهم محسوب خواهد شد.

دانش بنیان‌ها ابزاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی با هدف خودکفایی اقتصاد کشور از درآمدهای نفتی است که به حقیقت دستیابی به این آرمان نیازمند عزمی راسخ برای ایجاد این شرکت‌ها و حمایت از آن‌ها است.

به جرات می‌توان ابراز داشت تولید بر پایه دانش فنی و نیاز جامعه در کنار نوآوری و کاربردی بودن آن، محرک چرخ دنده‌های اقتصاد است از این رو دانش‌بنیان‌ها اهرم محرکه توسعه اقتصادی به شمار می‌روند.

تنها راه گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن با تولید مبتنی بر پژوهش و بهره‌گیری از کارآفرینان تحصیل کرده و نخبه یعنی اقتصاد دانش‌بنیان محقق شدن است، مساله‌ای که باید به عنوان یک راهبرد برای ترقی و پیشرفت کشور مد نظر قرار بگیرد.

این در حالی است که با وجود معضلاتی مانند خام فروشی، بیکاری، تورم و رکود که همواره گریبانگیر اقتصاد کشور بوده و از سویی آسیب‌پذیری آن از تهدیدهای چون تحریم‌ها، گذر از اقتصاد متکی به منابع به دانش‌محور بیش از پیش احساس می‌شود تا واحدهای دانش‌بنیان‌ از طریق دانش خود چارچوب تحریم‌ها را فرو ریزند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری نیواطلس،‌ اولین نمونه این واکسن‌ها که Ad۵-nCoV نام دارد توسط یک شرکت داروسازی چینی موسوم به CanSino Biologics تولید شده است.
هدف از انجام فاز اول آزمایشات، بررسی ایمنی واکسن روی افراد سالم است و اثربخشی آن با ارزیابی نحوه تحریک واکنش ایمنی بدن بر اساس میزان سلول‌های T و پادتن‌های نابودکننده، انجام می‌شود.

در این آزمایشات مشخص شد یک واحد از واکسن جدید Ad۵-nCoV قادر است سلول‌های T و پادتن‌های نابودکننده ویروس کرونا را در طول ۱۴ روز در بدن تولید کند. اما استفاده از سه واحد برای واکسیناسیون داوطلبان موجب بروز عوارض جانبی مانند تب، سردرد و گیجی با سطح متوسط تا شدید در اغلب داوطلبان شد.

احتمالا بزرگترین مشکلی که واکسن Ad۵-nCoV در فار دوم آزمایشات با آن مواجه می‌شود، ناهماهنگی در تولید پادتن‌های نابودکننده موثر و واکنش ایمنی سلول‌های T است. در این واکسن از یک ویروس ضعیف‌شده سرماخوردگی موسوم به adenovirus type ۵ (Ad۵) برای انتقال مواد ژنتیکی مورد نیاز جهت آموزش سیستم ایمنی به منظور مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌شود. مشکلی که با بررسی اطلاعات فاز اول آزمایشات مشخص شد این است که مقادیر قابل توجهی از ایمنی در برابر ویروس Ad۵ در بدن افراد وجود دارد که می‌تواند موجب تضعیف واکنش سلول‌های T و تولید آنتی بادی در واکنش به واکسن شود.

به گفته محققان در نتیجه این وضعیت، ممکن است واکسن جدید برای افراد سالمند که احتمالا در برابر Ad۵ مقاومت بیشتری دارند، نسبت به سایرین اثربخشی کمتری داشته باشد.
واکسن دوم که ChAdOx۱ nCoV-۱۹ نام دارد توسط محققان دانشگاه آکسفورد تولید شده و با استفاده از یک برنامه زمانبندی فشرده و غیرمعمول در دست آزمایش است. در مرحله اول آزمایشات، این واکسن روی ۱۰۰۰ داوطلب مورد آزمایش قرار گرفت و قرار است در فاز دوم توسط ۱۰ هزار داوطلب آزمایش شود. تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره آزمایشات انسانی این واکسن منتشر نشده است، با وجود این، مقاله‌ای که هنوز منتشر نشده، گویای آزمایش موفقیت آمیز آن روی مدل‌های حیوانی است. در این واکسن نیز از نوعی ویروس سرماخوردگی ضعیف شده به عنوان سیستم انتقال مواد ژنتیکی استفاده می‌شود.

از آنجا که محققان تمایلی به آلوده کردن داوطلبان به ویروس کرونا ندارند، اجرای مرحله بعدی آزمایشات این واکسن و اطمینان از اثربخشی آن، به میزان شیوع کووید ۱۹ در جوامع محلی بستگی دارد. در واقع کاهش شیوع بیماری در جامعه می‌تواند فرایند تولید واکسن را به میزان قابل توجهی کندتر کند.

این دو واکسن در کنار واکسن شرکت مدرنا، پیشرفته ترین نمونه‌های واکسن کووید ۱۹ هستند که در دست تولید قرار دارند. با وجود این حداقل ۷ واکسن دیگر در مراحل اولیه آزمایشات انسانی و بیش از ۱۰۰ واکسن در مراحل پیش بالینی تولید و توسعه قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است
گزارش کامل فاز اول آزمایشات واکسن Ad۵-nCoV در نشریه Lancet منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

مرادعلی تاتار روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تعطیلی مرز رسمی پرویزخان روز گذشته مصادف با نخستین روز تعطیلات عید سعید فطر از سوی طرف عراقی اعلام شده بود.

وی اظهارداشت: با شروع دوباره مبادلات تجاری از مرز رسمی پرویزخان تاجران ایرانی فعال از صبح امروز با مراجعه به این گذرگاه بین المللی همانند گذشته فعالیت های تجاری و صادرات کالاها را از سرگرفتند.

تاتار ادامه داد: هم اکنون روزانه یک هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون کالای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به عراق صادر می شود و اولویت محموله های صادراتی با میوه و تره بار و کالاهای فاسد شدنی است.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق و ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.   

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، در متن پیام کاظم خاوازی آمده است: برآنم که کشاورزان و نمایندگان آنها باید در تصمیم‌گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته باشند.

وی همچنین با انتشار پیامی دیگر اعلام کرد: با وجود شرایط پیچیده کرونا در کشور هیچ خللی در تولید و تأمین مایحتاج اولیه و اساسی مردم به وجود نیامد که این امر را مدیون تولیدکنندگان بخش کشاورزی هستیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

صفحه 1 از 147
12345678910 بعدی 203040...«