جعبه نوشته

مطالب جدید

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصویری از سازه های آبی شوشتر در شبکه اجتماعی نوشت: مجموعه (آسیاب ها و آبشارهای شوشتر) از بی نظیرترین نمونه هایی که جهت استفاده از آب در دوران کهن مورد بهره برداری قرار گرفته است این محوطه مجموعه ای از سد، تونل ها، کانال های فرعی و آسیاب های آبی است که بصورت یک مجموعه صنعتی اقتصادی بوده و جزیی از مجموعه بزرگ سازه های آبی شوشتر است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: یکی از ویژگی های بسیار بارز این مجموعه مجاورت آن با بافت تاریخی شهر شوشتر است. این محوطه علاوه بر استفاده های صنعتی در زمان کم آبی نیز آب مورد نیاز ساکنین را فراهم می نمود. بطور کلی این مجموعه از شاهکارهای فنی مهندسی اعصار کهن است که بنا گردیده و رودخانه گرگر به صورت دستکند می باشد و احداث آن را به اردشیر بابکان از پادشاهان ساسانی نسبت داده‌اند.

«شهرستان شوشتر در شمال استان خوزستان، در ۸۵ کیلومتری شمال اهواز قرار دارد.این شهرستان از شمال به کوه های بختیاری و شهرستان گتوند، از شمال غرب و غرب به شهرستانهای دزفول و شوش، از شرق به شهرستان مسجدسلیمان، از جنوب شرق به رامهرمز و از جنوب به اهواز محدود است.»

به گزارش ایرنا، سازه‌های آبی تاریخی شوشتر در سال ۲۰۰۹ – ۱۳۸۸ به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد، پرونده‌ ثبت جهانی شوشتر شامل ۱۳ اثر اصلی و پنج زیر مجموعه است، مجموعه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر یک مجموعه ترکیبی و تلفیقی از آثار مختلف را تشکیل می‌دهد.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای از پل‌ها، پل‌بندها، بندها، آسیاب‌های آبی، نیایشگاه‌ها و هر رویدادی که در ارتباط با آب می‌توانسته در یک مجموعه جغرافیایی به وقوع بپیوندد را در برمی‌گیرد.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس ازمهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی،گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است که می توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه «ادینبورگ» در انگلیس در این مطالعه متوجه شدند سطوح بالای هورمون استرس به نام «کورتیزول» در مادران با ایجاد تغییرات ساختاری در ناحیه «آمیگدال» – خوشه کوچک بادامی شکل از نرون ها که در هر طرف مغز قرار دارد – مغز نوزادان تازه متولد شده، ارتباط دارد.

 آمیگدال نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند. آمیگدال علاوه بر نقش اصلی که در درک احساسات و ایجاد واکنش نسبت به آنها دارد، در تعدیل درد نیز دخالت دارد. آمیگدال به عنوان بادامه کنترل درد، نیز معرفی شده ‌است. آمیگدال همچنین مسئول تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس است و نقش مهمی در اکتساب یادگیری‌ های هیجانی دارد.

هورمون کورتیزول نیز در واکنش بدن به استرس نقش دارد – سطوح بالاتر کورتیزول نشان دهنده استرس بالاتر است؛ کورتیزول همچنین در رشد جنین دخالت دارد. این در حالی است که مشخص شده آمیگدال – که دو عدد از آن در هر نیم کره مغز وجود دارد- در تکامل احساسی و اجتماعی در کودکان نقش دارد.  

نویسندگان این مطالعه خواستار حمایت بیشتر از زنان باردار برای پیشگیری از بروز هرگونه ناهنجاری ساختاری در ناحیه آمیگدال مغز کودک شدند.

پروفسور «جیمز بوردمن» از دانشگاه ادینبورگ گفت: آمیگدال یک ساختار مغزی است که شامل سلول های عصبی بسیار سازمان یافته است. آنها با هم کار می کنند تا اطلاعات مربوط به شرایط اجتماعی و احساسات را در نوزادان پردازش کنند.

وی افزود: یافته های این مطالعه فراخوانی برای شناسایی و حمایت از زنان بارداری است که در طول بارداری به کمک بیشتری احتیاج دارن؛د زیرا این کار می تواند یک روش موثر برای رشد سالم مغز در نوزادان باشد.

این متخصصان افزودند: زنان بارداری که احساس استرس یا ناراحتی می کنند، باید از ماما یا مشاور خود کمک بگیرند و با حمایت از آنها می توان بسیاری از مسائل سلامتی را در دوره بارداری به خوبی کنترل کرد. کمک به مادر برای مقابله با استرس در دوران بارداری، گام مهمی برای اطمینان یافتن از سلامت مادر و کودک است.

مشروح این مطالعه در مجله eLife منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

«مهرداد سعادت» امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه تجارت با ترکیه روال عادی دارد، اظهار داشت: کالاهای ترانزیتی از طریق مرزهای دو کشور با شرایط مناسب انتقال پیدا می کنند و مشکلی در روند تجارت فعلی وجود ندارد.

وی با اشاره به بسته بودن تمام مرزهای ایران و ترکیه به غیر از مسیرهای ریلی در زمان آغاز شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: با بازگشایی راه‌های تجاری، صادرکنندگان ایرانی تمام تلاش خود را برای ایفای تعهدات به تجار خارجی و رفع موانع انجام دادند تا با شتاب در تجارت خلا به وجود آمده در ماه‌های نخست سال جبران شود.

سعادت با اشاره به افت ۸۰ درصدی تجارت ایران با ترکیه در سه ماهه نخست سال جاری، تاکید کرد: در حال حاضر کسری صادرات و واردات آغاز سال جبران شده و میزان تجارت همانند سال های گذشته ادامه دارد.

وی با بیان اینکه صادرات روند رو به رشدی را تجربه می کند، خاطرنشان کرد: تجارت به کشورهای همسایه یک مزیت محسوب می شود و بهترین راه بهبود و رشد اقتصادی، توسعه صادرات در منطقه هم مرز است.

سعادت با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹ پتانسیل تجارت ۱۵ میلیارد دلاری با ترکیه داشتیم، تصریح کرد: تاکنون نتوانستیم از توانایی های موجود بهره مند شویم اما اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه برنامه هایی برای استفاده از این پتانسیل دارد و در جهت رسیدن به آن گام بر می دارد تا در سال های آینده از توان تجاری با این کشور بهره کافی داشته باشیم شویم.

به گفته وی، بازاریابی نقش مهمی در تجارت دارد و باید از پتانسیل های موجود در بازار ترکیه برای خود استفاده کنیم.

سعادت با اشاره به برگزاری نمایشگاه موسیاد در آذرماه تصریح کرد: با همکاری سازمان توسعه تجارت، اتاق مشترک بازرگانی ایران ترکیه به عنوان هیات رسمی تجار و بازرگانان در نمایشگاه موسیاد حضور می یابد و این نخستین بار است که بخش خصوصی نمایندگی ایران را در برگزاری یک نمایشگاه بر عهده می گیرد.

به گفته وی، بازدید از نمایشگاه، تشکیل جلسات طرف های تجاری و دیدار با سرکنسول ایران از برنامه های پیش بینی شده این سفر محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، ارزش کل تجارت خارجی کشور در هفت ماهه سال‌جاری به ۸۵ میلیون تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۲۷۸ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۵ درصد کاهش وزنی را نشان می‌دهد.

در این مدت سهم صادرات از کل تجارت خارجی ۶۵ میلیون و ۵۷۳ هزار تن به ارزش ۱۸ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار و سهم واردات ۱۹ میلیون و ۳۳۲ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۴۰ میلیون دلار بود.

طی هفت ماه سال‌جاری عمده مقاصد کالاهای صادراتی به ترتیب عراق با چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، چین با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.

کشورهای عمده طرف معامله واردات نیز به ترتیب شامل چین با پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۲۰۰ ۱.۲ میلیون دلار و آلمان قریب یک میلیارد دلار بودند.

همچنین صادرات ایران به ترکیه در سال ۹۸ به پنج میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۹ هزار و ۵۷۳ دلار رسید و چهار میلیارد و ۹۹۵ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۹۶۳ دلار نیز واردات انجام شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش ایرنا، گوشت مرغ جزو کالاهای اساسی و پرمصرف در خانوارهای ایرانی به شمار می‌رود؛ اکنون به دلیل برخی مشکلات مانند نبود نقدینگی، گرانی و کمبود نهاده، مرغداران در استان سمنان دچار مشکل شده‌اند و این مشکل بر میزان جوجه‌ریزی و میزان تولید تاثیر گذاشته و به کمبود این کالا منجرشده است.

شهروندان استان سمنان روزهای گذشته به دلیل کمبود گوشت مرغ در بازار با مشکل مواجه شدند و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد این مشکل در دیگر نقاط کشور نیز رخ داده است.

تولیدکنندگان امیدوار هستند با تامین نقدینگی، رفع کمبود نهاده و عرضه با قیمت مناسب آن، تولید مرغ به روال عادی و به میزان نیاز بازار بازگردد.

در  استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت پرورش ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه اشتغال دارند  و  ۲ تا سه درصد تولید کشور از استان سمنان تامین می‌شود.

درد و دل واحدهای عرضه گوشت مرغ تا مرغداران

یکی از واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: در شرایط عادی روزانه ۳۰۰ تن  گوشت مرغ به واحدم برای عرضه اختصاص می یافت که اکنون سهمیه‌ به ۵۰ کیلوگرم کاهش یافته است.

محمد فاطمی ادامه داد: واحدهای عرضه مرغ در استان سمنان سمنان به دنبال گرانفروشی نیستند و کمبود عرضه مرغ آنان را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: یکی از واحدهای پرفروش عرضه مرغ که گاهی روزها یک تن سهمیه گوشت مرغ می‌گرفت اکنون سهمیه‌اش به ۳۰۰ تن کاهش پیدا کرده است و این میزان کاهش عرضه بازار را ملتهب کرده و شهروندان برای خرید گوشت مرغ در شرایط شیوع کرونا دچار مشکل شدند و گاهی مشاهده می‌شود برای خرید گوشت مرغ صف تشکیل می‌دهند.

یکی از مرغداران در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: فروردین، اردیبهشت و خرداد تولید مرغ مازاد بود و قیمت مرغ در خرده‌فروشی ها به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسید، اما مردم برای حمایت از تولید کننده مرغ نخریدند و بسیاری از تولیدکنندگان به خاطر ضررهای آن موقع و فقدان حمایت مردم مرغداری‌های خود را تعطیل کردند.
محمد صفری ابراز داشت: تعداد زیادی از مرغداران در ابتدای امسال به دلیل کاهش زیاد قیمت مرغ ورشکست شدند و اکنون کمبود مرغ به دلیل کاهش جوجه ریزی در مهر ماه است.
وی یادآور شد: افرادی که در فضای مجازی فیلم ارسال می‌کنید و صف طولانی برای خرید مرغ را نشان می‌دهند، خواسته یا ناخواسته باز هم به تولیدکننده و اقتصاد ضربه می‌زنند.
این تولیدکننده بیان کرد: مرغدار عامل گرانی مرغ نیست بلکه عواملی مانند نهاده با ارز آزاد، بازار سیاه و سختی تهیه دارو و واکسن و با چند برابر قیمت واقعی، بر قیمت تمام شده تولید اثر گذاشته است.
وی اظهار داشت: واردات تولید کننده  را زمین می‌زند و بازار دلالی و واسطه‌گری را گرم می‌کند و ضرورت دارد در شرایط فعلی دولت با کمک به تولیدکننده به جهش تولید و اشتغالزایی کمک و با پرهیز از واردات دست‌ دلالان را از سفره مردم کوتاه کند.

کمبود مرغ در بازار از کجا نشات می‌گیرد

یکی از تولیدکنندگان مرغ در استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت:  کمبود و گرانی نهاده و نبود نقدینگی موجب شده تا تولیدکننده نتواند تولید کند و با کاهش جوجه‌ریزی میزان تولید  و عرضه در بازار کم شود و اگر این روال ادامه داشته باشد می‌توان گفت ممکن است کاهش مرغ در بازار تشدید شود.

اسماعیل‌ پور ادامه داد: در گذشته نهاده طیور مانند سویا دربازار با قیمت ۳۵ هزار ریال به ازای هر یک کیلوگرم عرضه می‌شد، اما اکنون هر یک کیلوگرم به ۱۷۰ هزار ریال رسیده است.

وی بیان کرد: در گذشته ذرت به ازای هریک کیلوگرم ۱۵ هزار ریال در بازار عرضه می‌شد و اکنون قیمت آن به ۴۵ هزار ریال افزایش یافته است.

این تولید کننده تصریح کرد: میزان سهمیه نهاده طیور که به مرغداری‌های تخصیص می‌یابد حداکثر بین ۳۵ تا ۴۰ درصد نیاز مرغداری‌ها است و بقیه نیاز نهاده باید بازار با قیمت گران و به زحمت تهیه شود.

اسماعیل‌پور اضافه کرد: در گذشته تامین و توزیع نهاده در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، اما در ۲ سال گذشته  با سپردن وظیفه خرید و تامین نهاده به وزارت صنعت، معدن و تجارت، و توزیع بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، مرغداری‌ها با مشکل مواجه شدند.

وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی چون تولید کننده است در تامین و خرید نهاده خوب عمل می‌کرد، ولی وقتی خرید بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت، وزارت جهادکشاورزی دیگر اختیاری برای تامین ندارد و مشکلات امروز به وجود آمد.

وی خاطرنشان کرد: آبان امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری استان سمنان انجام شد که در مدت مشابه سال گذشته میزان جوجه‌ریزی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه بود.

این تولید کننده اظهار داشت: کاهش جوجه‌ریزی فقط مشکل استان سمنان نیست و تولیدکنندگان در سراسر کشور دچار مشکل هستند.

وی اضافه کرد: مشکل نهاده موجب شده تا مرغ از لحاظ وزنی افت کند و افت وزن و کمبود مرغ در بازار در کنار هم موجب التهاب بازار شده است.

اسماعیل‌پور یادآور شد: اکنون به دلیل کمبود نهاده هر مرغ به وزن  ۲کیلو و ۲۰۰ گرم کاهش یافته است و به عبارتی هر مرغ گوشتی ۸۰۰ گرم افت وزنی دارد که جمع این افت وزن‌ها تولیدکننده را دچار خسارت می‌کند.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر خرید نهاده، وظیفه قیمت‌گذاری را بر عهده دارد که قیمت‌گذاری کنونی برای گوشت مرغ از سوی اتحادیه مرغداران و حتی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به هزینه تمام شده تولید قابل قبول نیست.

این تولید کننده ابراز داشت: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت  قیمت‌گذاری مرغ را انجام می‌دهد باید ۱۰۰ درصد نهاده شامل دارو، واکسن و مکمل را برای تولید کننده تامین و سپس نرخ تعیین کند و در این صورت تولیدکننده نیز تابع تصمیمات است.

وی گفت: قیمت واکسن طیور پنج برابر، قیمت دارو چهار برابر و قیمت نهاده نیز افزایش یافته است و قیمت تصویب شده برای مرغ هیچ‌گونه تناسبی با قیمت تمام شده تولید مرغ ندارد و همین نبود تناسب تولیدکننده را دچار مشکلات جدی کرده و نتیجه‌اش کاهش جوجه‌ریزی و کمبود مرغ در بازار شده است.

وی تصریح کرد: برای تامین نیاز بازار استان سمنان ۲۵ درصد تولید مرغداران در بازار استان سمنان عرضه می‌شود و برای این دستورالعمل تصویب شده ضمانت اجرایی تعریف شده و اگر تولید کننده از دستورالعمل پیروی نکند حواله صادر نمی‌شود، اما نکته این است که میزان تولید کم شده و جوابگوی نیاز نیست.

این تولیدکننده افزود: در گذشته ۳۰ تا ۴۰ ماشین حمل گوشت مرغ به سمت تهران می‌رفت، اما اکنون به زحمت ۲ ماشین به تهران ارسال می‌شود.

آشفتگی در بازار عرضه مرغ و تخم‌مرغ استان سمنان 
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: طی روزهای اخیر عرضه مرغ و تخم مرغ با قیمت مصوب در شهرستان های استان با مشکل مواجه شده است.
مهدی سلامتی تصریح کرد: جلسه ای به منظور اقدامات فوری و موثر در این حوزه با حضور دستگاه های اجرایی متولی برگزار و مصوبات ویژه ای اتخاذ و مقرر شد تا تامین تخم‌مرغ به قیمت مصوب توسط سازمان جهاد کشاورزی و بر اساس اعلام نیاز از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شود.
وی ادامه داد: مقرر شد ذخیره مرغ منجمد در شهرستان های استان به منظور تامین نیاز مردم در دستورکار باشد.
وی بیان کرد: خروج تخم مرغ بدون مجوز از سوی سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و نیروی انتظامی باید از خروج مرغ بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی جلوگیری کند.
سلامتی اظهار داشت: در صورت تخلف در این حوزه، برای افراد خاطی پرونده تشکیل و به تعزیرات ارسال و در کمتر از ۲۴ ساعت رای صادر خواهد شد.

توزیع مرغ و تخم مرغ در استان سمنان بر اساس نرخ مصوب باشد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان گفت: توزیع مرغ و تخم مرغ بر اساس نرخ‌ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور به قیمت۴ ۲۰ هزار ریال در استان ، لازم الاجراست.
علیرضا شریفی نژاد با بیان اینکه افزایش قیمت عرضه مرغ در استان‌های همجوار و ارزانی این محصول در استان یکی از عوامل اصلی ایجاد تقاضای کاذب در استان است، گفت: لازم است تا در استان در بحث توزیع مرغ و تخم مرغ بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور اهتمام جدی وجود داشته باشد و در این میان قطعا با پیگیری دوجانبه بحث حمایت از حقوق مصرف کنندگان و حقوق مرغداران نیز در دستور کار است.
وی خاطر نشان کرد :امروز مدیریت بازار باید از حالت متمرکز خارج شود و مدیریت غیرمتمرکز و با حضور موثر فرمانداران و سایر دستگاه های ذیربط در شهرستان های استان سمنان در دستور کار قرار گیرد تا شیب قیمتی ایجاد شده با تامین بیش از نیاز و تقاضا در استان از بین رفته و طی روزهای آتی شاهد ثبات در بازار مرغ و تخم‌مرغ در استان باشیم.
شریفی نژاد از تخصیص ۱۰۰ تن مرغ منجمد برای استان سمنان و نبود مشکل در تامین مرغ منجمد در استان خبر داد و تصریح کرد: استان سمنان در تولید مرغ گرم نیز ظرفیت بالایی دارد و با همراهی مرغداران می‌توان این مشکل را رفع کرد.

نقص در زنجیره تولید، عامل آشفتگی بازار مرغ و تخم‌مرغ
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نبود توزیع مناسب نهاده ها را از علل تعویق در جوجه ریزی، کشتار و عرضه مرغ عنوان کرد و بیان داشت: سهمیه ۲۰ درصدی تحویل مرغ از سوی مرغداران وجاهت ندارد و نیاز است این حوزه مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: با همراهی فعالان صنعت مرغداری ، در آینده بر اساس ظرفیت و متناسب با تخصیص نهاده به مرغداری ها، تخصیص سهمیه الزامی تحویل مرغ از سوی مرغداری ها به منظور حفظ آرامش بازار باید در دستور کار قرار بگیرد.
وی از پیگیری برای تامین مرغ مورد نیاز در شرق استان سمنان از استان های همجوار خبر داد و گفت: شهرستان های استان نیاز است تا در برهه کنونی برای تامین مرغ مورد نیاز شهروندان به صورت پشتیبان یکدیگر وارد عمل شوند و شهرستان هایی که مازاد سهمیه دارند نسبت به تحویل این سهمیه به شهرستان های متقاضی اقدام کنند تا به زودی شاهد تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات در بازار مرغ و تخم‌مرغ در استان باشیم.

تامین ۶۳ تا ۶۵ درصد نیاز مرغداران به نهاده طیور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: از ابتدای فروردین ۹۹ تاکنون ۱۲۶ هزار تن نهاده دامی در بین دامداران و مرغداران استان توزیع شد.
سید حسن میرعماد ابراز داشت: امسال ۳۵ هزار تن سویا در بین مرغداران استان سمنان توزیع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: ۶۳ و ۶۵ درصد از ذرت و سویا مورد نیاز مرغداران برای خوراک طیور استان سمنان تامین شده است و در یک‌ماه گذشته نیز روند تامین و توزیع نهاده های دامی در استان سرعت خوبی گرفته است.

تخصیص ۲۵ درصد تولید مرغداری‌های داخل استان سمنان برای بازار استان

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: ۲۵ درصد از تولید مرغداری‌های استان به منظور تامین نیاز مردم این استان به گوشت مرغ اختصاص یافت.

حمیدرضا حسینی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: برای حفظ ثبات قیمت و تامین نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ مقرر شد هر مرغداری فعال در استان ۲۵ درصد تولید خود را در داخل استان عرضه کند.

وی ادامه داد: ۴۰۰ مزرعه پرورش مرغ گوشتی در استان سمنان فعال است که ظرفیت اسمی این واحدها تولید ۱۰ میلیون قطعه در هر دوره است.

وی بیان کرد: هر دوره جوجه ریزی  به طور متوسط هشت هفته به طول می‌انجامد و در هر واحد مرغداری در سال چهار دوره جوجه‌ریزی انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان  اظهار داشت: مرغ تولیدی در استان مازاد بر نیاز استان است و ۲۰ درصد تولید مرغ استان جوابگوی نیاز است و مابقی مرغ تولیدی استان سمنان در بازار استان‌های همجوار مانند تهران عرضه می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: نزدیک به ۱۲ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در نیمه نخست امسال انجام شد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۵ میلیون قطعه در استان انجام شده بود.

وی ادامه داد: یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در شهریور امسال برای تامین گوشت مرغ استان انجام شد که این میزان جوجه‌ریزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافت.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: در شهریور سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در استان سمنان انجام شد.

وی اضافه کرد: نوسان‌های قیمت در بازار مانند نوسان قیمت نهاده و شیوع کرونا در کاهش جوجه‌ریزی در نیمه نخست امسال موثر بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان بیان کرد: ظرفیت اسمی  تولید سالانه مرغداری‌های استان ۴۰ میلیون قطعه است. 

تولید ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: نیمه نخست امسال ۲۵ هزار تن گوشت مرغ در استان سمنان تولید شد که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد این میزان تامین‌کننده کل نیاز استان است و بقیه تولید در بازار استان‌های همجوار عرضه می‌شود.

مصطفی شاه‌حسینی  در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید گوشت مرغ استان سمنان مازاد بر نیاز است و در بازار استان‌های همجوار مانند تهران عرضه می‌شود و به دلیل عرضه در پایتخت و نقش‌آفرینی به عنوان استان معین تهران، سمنان نقشی مهم و تاثیر گذار در تنظیم بازار دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان  ادامه داد: استان سمنان سهم ۲ تا سه درصدی از تولید مرغ کشور دارد و در ثبات و حفظ آرامش بازار نقش‌آفرین است.

وی  اظهار داشت: استان سمنان یکی از قطب های تولید مرغ و تخم مرغ کشور و به لحاظ شیوع بیماری‌های پرندگان از استان‌های پاک کشور به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: براساس آخرین آمار، متوسط سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور به ازای هر یک نفر در سال ۲۸ کیلوگرم است و در استان سمنان نیز سرانه مصرف نزدیک به سرانه کشوری است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: ۶ ماه نخست امسال ۱۴ هزار تن تخم‌مرغ در استان تولید شد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: متوسط مصرف سرانه تخم‌مرغ در کشورهای توسعه‌یافته بیش از ۱۵ کیلوگرم و در ایران به ازای هریک نفر در سال ۱۱ کیلوگرم است و باید تلاش شود تا سرانه مصرف تخم‌مرغ به استانداردهای جهانی نزدیک شود.

احتکار خانگی عامل اصلی کمبود مرغ در بازار استان سمنان

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان گفت: روزانه نزدیک به ۳۰ تن گوشت مرغ تازه و منجمد به منظور حفظ آرامش بازار استان توزیع می‌شود که از این میزان توزیع روزانه بین ۱۷ تا ۲۰ تن گوشت مرغ تازه است.

سید مهدی برهانی  در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ تن گوشت مرغ منجمد نیز در بازار استان سمنان عرضه می‌شود و نرخ تصویب شده قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در ستاد تنظیم بازار ۲۰۴ هزار ریال و مرغ منجمد 145 هزار ریال است.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر بازار استان سمنان با کمبود مرغ و تخم‌مرغ مواجه است و جلسه‌ای برای سامان بخشی به بازار مرغ و تخم مرغ استان سمنان تشکیل شد که با ابلاغ  دستورالعمل‌های تصویب شده بازار دوباره به آرامش خود باز می‌گردد.

وی بیان کرد: در حالت عادی نیاز مردم استان سمنان به گوشت مرغ کمتر بوده، اما این روزها با شنیدن شایعات کمبود گوشت مرغ در بازار، مردم دست به خرید هیجانی زدند که همین عامل بر التهاب بازار افزوده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان بیان کرد: تیم‌های نظارتی به منظور برخورد با تخلف‌های صنفی مانند گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم ارایه فاکتور به صورت مستمر بر بازار نظارت می‌کنند.

وی تصریح کرد: ۲ تیم در شهر سمنان و در مجموع پنج تیم در سراسر استان برای تظارت بر بازار عرضه مرغ و تخم‌مرغ فعال است  و تا این لحظه تخلفی به عنوان گرانفروشی در مراکز عرضه مرغ در استان سمنان محرز نشده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان خاطرنشان کرد: واحدهای صنفی خرده فروش مرغ و تخم‌مرغ را براساس فاکتور خرید و طبق قانون با افزودن درصدی سود تعیین شده در بازار عرضه می‌کنند.

استان سمنان جزو قطب‌های تولید مرغ در کشور محسوب می‌شود که براساس میزان تولید و اشتغالزایی حرف برای گفتن دارد و کمبود مرغ زنگ خطری برای تهدید امنیت غذایی، اقتصادی و اشتغالزایی است.

برنامه‌ریزی هدفمند و حمایت از تولیدکننده و ارتقای دانش اقتصادی خانواده‌ها با کمک آگاهی بخشی به جامعه از طریق رسانه می‌تواند التهاب را از بازار دور کند و به سمت خودکفایی و رونق و جهش تولید پیش ببرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز چهارشنبه سازمان امور دانشجویان، مجتبی صدیقی در نشست مشترک با بازرس کل امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی کل کشور و ارتباط مجازی با معاونان آموزشی دانشگاه‌ها با تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و قدردانی از همکاری های این سازمان با نظام آموزش عالی اظهار داشت: برای تحقق دولت الکترونیک در کشور وظایفی بر عهده وزارت علوم گذاشته است که بخشی از این وظایف در حوزه سازمان امور دانشجویان و مربوط به مدارک تحصیلی دانش آموختگان است.

وی افزود: از شروع آغاز مسوولیت در سازمان امور دانشجویان تلاش کردیم که برای کاهش مراجعات حضوری برنامه ریزی کنیم و امور را از طریق سامانه های اینترنتی انجام دهیم.  

 معاون وزیر علوم ادامه داد: با شناسایی علت های مراجعه حضوری دانشجویان و دانش آموختگان موفق شدیم مراجعات حضوری به سازمان امور دانشجویان را ا از ۱۵ هزار نفر در هرماه در سال ۹۲ به حدود  هزار نفر در ماه در سال ۹۹ کاهش دهیم و متقاضیان با سرعت و سهولت خدمات را از سامانه سجاد دریافت کنند.

صدیقی تاکید کرد: با هماهنگی که با سازمان‌های اجرایی در حال انجام است امیدواریم تعداد مراجعات حضوری به سازمان امور دانشجویان از میزان کنونی نیز کمتر شود.

وی با یادآوری این که همواره امور ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور و تایید مدارک فارغ التحصیلان برخی دانشگاه‌ها و موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی در سازمان امور دانشجویان انجام می شود،  گفت: در روش سنتی سالانه بیش از ۲۰ هزار مدرک تحصیلی در سازمان امور دانشجویان ارزشیابی و مراحل مختلف آن به شیوه دستی انجام می‌شد.

وی با اعلام این که از حدود٢ سال گذشته استفاده از سامانه الکترونیکی در صدور مدارک دانش آموختگان این دانشگاه‌ها و موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی آغاز شده است، یادآور شد: در این روش به فاصله کمی از ارسال مدارک توسط دانشگاه‌ها، مدارک ارزیابی شده و پس از تایید، گواهی تایید با درج QR Code به مدرک صادر می شود که به راحتی از طرف دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها قابل استعلام است و کار استعلام صحت مدرک بسیار آسان شده است.

رییس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر این که توسعه این سامانه به نفع ارتقای اعتبار و جایگاه تمام دانشگاه‌های کشور است، گفت: تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ به این سامانه پیوسته اند و مقرر شد همه دانشگاه‌ها وارد این سامانه شوند.

صدیقی اظهار داشت: برای دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی حرفه ای و فرهنگیان که به صورت ستادی اقدام می کنند برنامه ریزی جداگانه ای انجام دادیم تا از این سامانه استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، وزارت علوم سامانه ای با نام سامانه سجاد با هدف بررسی درخواست داوطلبان به صورت الکترونیکی طراحی کرده و تمامی اطلاع رسانی های لازم را پیرامون بورس و اعزام دانشجویان، دانش آموختگان، دانشجویان داخل و خارج، دانشجویان شاهد و غیره را در آن قرار می دهد. متقاضیان به منظور استفاده از سامانه جامع امور دانشجویان می توانند در آن ثبت نام کرده و درخواست استفاده از خدمات را ثبت کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز سه شنبه انجمن درد ایران حسن محمدی فوق تخصص کنترل و درمان درد، در رابطه با ایجاد درد ناگهانی در عضله مچ پا و ارتباط آن با کرونا گفت؛ بروز ناگهانی و احساس دردهای عضلانی در نواحی مچ پا یا بازوها اگر علائمی همچون تب، سردرد و سرفه را همراه نداشته باشد، نشانه بیماری کرونا نیست.

این درمانگر کلینیک درد ادامه داد: شایع ترین علت بروز دردهای عضلانی، کشیدگی تاندون و آسیب‌های عضلانی است و به تنهایی ربطی به کرونا ندارد. محمدی اظهار داشت: در صورت بروز این دردها باید علت را پیدا کنیم یا ورزشهای سنگین را کمتر انجام دهیم، عضلات‌مان را گرم نگه داریم و از داروهای ساده ضد درد استفاده کنیم. 

 فوق تخصص کنترل و درمان درد، به ادامه دار بودن درد در این نواحی در برخی افراد اشاره کرد و ادامه داد:  اگر دردها بهبود نیابد، درمان ها به صورت فیزیوتراپی، یا از تزریقات داخل تاندونی مثل ارتوکین تراپی پیشنهاد می شود و در آخر عمل جراحی توصیه خواهد شد.

در گزارش اولیه مربوط به نشانه‌های اصلی کرونا، بیشتر افراد مبتلا دچار تب بودند اما اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران دارای تب هستند.

اما بر اساس اظهارات متخصصان  ایرانی می توان گفت که علایم شایع کرونا در مردم ایران عبارتند از: سرفه خشک، گلودرد، اختلالات بویایی و چشایی، کوفتگی بدن، درد عضلات و تنگی نفس و در مواردی خلط خونی ، تب بالا، راش پوستی و قرمزی چشم در ۵۰ درصد بیماران، علائم گوارشی شامل اسهال و استفراغ در ۱۰ الی ۱۵ درصد بیماران، نبود  هر گونه علایم حاکی از بیماری در ۲۰ درصد مبتلایان.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز چهارشنبه وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی‌میرزایی درباره وضعیت لایحه رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: در سال‌های قبل، یک مرحله رتبه‌بندی اجرا و در آن زمان از ظرفیت‌های فصل دهم قانون خدمات مدیریت کشوری استفاده شد و معلمان هم در رتبه‌های مختلف قرار گرفتند.

وی ادامه داد: پس در زمانی که قرار شد ما رتبه‌بندی را اجرا کنیم، یکبار رتبه‌بندی شکل گرفته بود و باید همان رتبه‌ها را استفاده می‌کردیم و مزایا را افزایش می‌دادیم که از همان مسیر استفاده کردیم و مزایا را افزایش دادیم.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه برای کسانی که می‌خواستند ارتقا پیدا کنند آزمون گذاشتیم، گفت: در اسفند ماه ظرفیت ۵۰ درصد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به همه کارکنان دولت تعلق یافت و با تعلق این امتیاز، نیاز بود که رتبه‌بندی را ترمیم کنیم.

وی اضافه کرد: لایحه رتبه‌بندی را با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی تنظیم کردیم و به دولت ارائه کردیم و در دولت در بودجه سال آینده، بودجه رتبه‌بندی را هم دیدیم یعنی در لایحه دولت، این بودجه پیش‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش با اظهار امیدواری از تصویب لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال و اجرای آن از سال آینده، تصریح کرد: اعتبار لایحه رتبه‌بندی معلمان پیش‌بینی شده است و ان‌شاءالله لایحه‌اش تقدیم مجلس می‌شود و با هر اصلاحاتی که در مجلس شود، می‌تواند از ابتدای سال آینده انجام شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به‌گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اداره‌کل روابط‌عمومی‌واطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مراسم اهدای ۶۰۰ بسته معیشتی به هنرمندان آسیب‌دیده صنایع‌دستی شرایط سخت ناشی از  شیوع بیماری کرونا با حضور علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمد خیاطیان معاون توسعه‌مدیریت و امور مجلس، علیرضا مسافر فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارتخانه و حمیدرضا قریشی فرمانده بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران بزرگ در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

محمد خیاطیان درباره اهدای بسته‌های معیشتی حمایتی، توضیح داد: با توجه به شیوع کرونا و مشکلات پیش‌آمده برای مردم، اکثر دستگاه‌ها نقشی را مبنی بر توجه ویژه به کسانی که در این چند ماه دچار آسیب شده‌اند برای خود تعیین کردند. وزارت میراث فرهنگی هم به سهم خود با همت مرکز بسیج این وزارتخانه این اقدام را در مرحله نخست برای هنرمندان صنایع‌دستی آسیب‌دیده از شرایط کرونا انجام داد.

معاون توسعه‌مدیریت و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد: در این مرحله حدود ۶۰۰ بسته مواد غذایی و سبد کالای ضروری خانواده‌ها با همکاری یک خیر و کارکنان وزارتخانه تهیه شده است. این بسته‌ها از امروز در اختیار هنرمندانی که از سوی معاونت صنایع‌دستی و بسیج وزارتخانه در تهران شناسایی شده‌اند، قرار داده می‌شود.

خیاطیان با ابراز امیدواری از تهیه و ارسال بسته‌های حمایتی برای هنرمندان در سراسر کشور گفت: امیدوارم در مراحل بعدی بسته‌های دیگری برای این گروه تدارک دیده شود. در مرحله نخست، این طرح در تهران اجرا شده و توصیه ما به مدیران کل استانی این است که نسبت به بضاعت خود و همکاری خیران در استان‌ها، اقدام کنند.

علیرضا مسافر نیز در این خصوص به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: به دلیل مشکلات پیش‌آمده برای هم‌وطنان به‌واسطه شیوع بیماری کووید ۱۹ باید رزمایش گسترده‌ای برای مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه به افراد آسیب‌دیده در کشور انجام شود و خاطره‌ خوشی از این ایام در اذهان باقی بماند.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: شیوع کرونا خسارت هایی را به فعالان و شاغلان حوزه صنایع‌دستی وارد کرده و معاش این هنرمندان را تحت شعاع قرار داده، در همین راستا هم‌زمان با هفته بسیج کارمندان وزارتخانه و سازمان‌های ذیربط اقدام به تهیه ۶۰۰ بسته معیشتی به ارزش پنج میلیون ریال کرده‌اند. این اقدام برای کمک به معیشت بخش کوچکی از صنعتگران کم‌برخوردار صنایع‌دستی انجام شده و در اختیار هنرمندان حاشیه تهران قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش ایرنا از میراث‌آریا، سعید نمکی در نامه‌ای خطاب به علی‌اصغر مونسان از تعامل سازنده او و مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اعلام آمادگی برای ایجاد امکان بهره‌برداری از هتل‌ها و تاسیسات گردشگری و تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونایی و محل استقرار کادر درمان، قدردانی کرد.

در نامه وزیر بهداشت به وزیر میراث فرهنگی آمده است: امیدوارم این همدلی و هم‌آوایی تا کنترل کامل بیماری و رفع سایه شوم آن از سرزمین پرافتخار جمهوری اسلامی ایران همراه ما باشد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۲۴ آبان ماه ۹۹ از آمادگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجاره هتل‌های درجه یک، دو و سه به‌ عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی و استقرار کادر پزشکی خبر داد.

وی با اشاره به درخواست سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اجاره هتل‌های درجه یک، دو و سه و اماکن اقامتی در استان‌ها به‌عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی و استقرار کادر پزشکی، تصریح کرد: این موضوع قبلا در جلسه هیات دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده بود. وزارت بهداشت برای اجاره و پرداخت اجاره‌بهای این اماکن آمادگی دارد.

مونسان از مدیران‌کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان‌ها خواست که با اعلام هرچه سریع‌تر این درخواست وزارت بهداشت به هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در استان‌ها، فهرست هتل‌های درجه یک، دو و سه را که به این امر علاقه‌مند هستند در اختیار وزارتخانه قرار دهند تا اسامی هتل‌ها به وزارت بهداشت اعلام شود تا دانشگاه‌های علوم پزشکی هر شهر برای انعقاد قرارداد با هتل‌ها اقدام کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز چهارشنبه از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، بر اساس تحقیقات دانشگاه ایلینوی واقع در آمریکا هورمون‌های استروژن و پروژسترون و یک متابولیت فعال مرتبط با این هورمون‌ها موسوم به الوپرگنانولون دارای خواص ضدالتهابی هستند و کارکرد سلول‌های ایمنی را تغییر می‌دهند، همچنین موجب تولید بیشتر پادتن‌ها شده و ترمیم سلول‌های بافت پوششی سیستم تنفسی را تسریع می‌کنند. در ادامه آمده است این هورمون‌ها گیرنده ACE۲ را که در واقع درگاه ورود ویروس جدید کرونا (SARS-CoV-۲) به درون ارگانیسم‌ها است، مهار می‌کنند و از این طریق مانع بروز علایم کووید ۱۹ می‌شوند.

هورمون‌های جنسی در واقع هورمون‌های استروییدی هستند که با گیرنده‌های استروژن تعامل می‌کنند و در بروز صفات و رفتارهای جنسی نقش دارند. مهمترین انواع این هورمون‌ها شامل استروژن و تستسترون هستند که به ترتیب در بروز صفات زنانه و مردانه نقش دارند.

محققان احتمال می‌دهند تفاوت در آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در زنان و مردان و شدت این بیماری در این افراد متاثر از هورمون‌های جنسی است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Trends in Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

به گزارش ایرنا  ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ آبان ماه امسال اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

شرکت مدرنا، که یک شرکت آمریکایی است هم روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

بر اساس آخرین آمار تاکنون ۶۰ میلیون و ۲۱۵ هزار و ۲۳۷  نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند، یک میلیون و ۴۱۷ هزار و ۵۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۴۱ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۸۵۹ نفر بهبود یافته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (چهارشنبه) گفت: با فوت ۴۶۹ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۶ هزار و ۲۰۷ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

صفحه 1 از 361
12345678910 بعدی 203040...«