جعبه نوشته

مطالب جدید

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه ‌آزاد اعلام کرد، پیرو تماس های مکرر داوطلبان در خصوص ثبت نام شرکت در مصاحبه دکتری با آزمون و بدون آزمون (ویژه استعدادهای درخشان) این دانشگاه، به اطلاع می رساند مهلت ثبت نام تا ساعت ۲۴ امروز شنبه ۲۹ شهریور تمدید شد.

داوطلبانی که بر اساس نتایج اولیه انتخاب رشته واجد شرایط دعوت به مصاحبه شده و تمایل به شرکت در این مرحله از ارزیابی علمی و تخصصی را دارند، می توانند با مراجعه به سامانه این مرکز به آدرس www.azmoon.org نسبت به انتخاب رشته (یا رشته های) مورد نظر خود برای ثبت نام و حضور در مصاحبه علـمی اقدام کنند.

این مهلت به هیچ وجه قابل تمدید نیست و ثبت نام نکردن در سـامانه فوق در موعد مقرر به منزله انصراف از پذیرش خواهد بود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در جریان این بازدید، گفت: ۲۵ طرح فناورانه و اختراع حوزه سلامت برای آشنایی هرچه بیشتر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به نمایش گذاشته شده که هفت مورد از آنها امروز رونمایی شد.

دکتر «کامبیز ورمیرا» افزود: اکنون ۷۰ شرکت فناورانه در حوزه سلامت در استان کرمانشاه فعال است و ۵۰ نفر در این شرکت ها مشغول به کار هستند.

او در ادامه در مورد طرح هایی که امروز رونمایی شد نیز گفت: طرح «فریزر پرتابل محلول‌های زیستی» برای ذخیره سازی و انتقال محلول‌های زیستی به منظور استفاده در بانک‌های خون و بیمارستان‌ها با قابلیت تنظیم دما تا ۳۰- درجه سانتیگراد و سیستم هشدار در صورت بروز مشکل دمایی یا قطع برق به کاربر، «ماده موثره دارویی فاویپیراویر» برای استفاده در درمان بیماری کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا، «صفحه کلید آسانسور بدون تماس دست»، «ماسک نانو N۱۰۰» و «حد واسط داروی آفاتینیب» برای تولید داروی «آفاتینیب» برای درمان سرطان سینه و ریه از جمله این طرح ها است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح شنبه وارد کرمانشاه شد و ابتدا با حضور در شرکت پلیمر در شهرک صنعتی بیستون، در مراسم آغاز به کار پروژه ساخت کاتالیست شرکت کرد و سپس از شرکت های دانش بنیان زیست تولید رازی و شرکت دانش بنیان پژوهان صنعت کرمانشاه بازدید کرد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، بازدید از پروژه برج فناوری پارک علم و فناوری استان، بازدید از از واحدهای تحت حمایت پارک علم و فناوری استان کرمانشاه و حضور در جلسه اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید از دیگر برنامه‌های ستاری در این سفر است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش ایرنا، روستاهای آذربایجان‌غربی با مزارع زیبا، تاکستان و بوستان های سرسبز و فرح بخشش دل از هر گردشگری می‌رباید و عطر حیات و زندگی را دوباره بر مسافران خسته دل پیشکش می‌کند.

بارشهای بیش از ۵۰۰ میلمیتری باران در این منطقه در شمال غرب کشور و کوه های سربه فلک کشیده و پربرف آن چنان مناظر بکر و زیبایی برای طبیعت گردان خلق کرده‌است که این روزها ویروس کرونا هم برابر این شاهکارهای خلقت با تمام قدرت و تاخت تازش سر فرود آورده‌است.

آذربایجان غربی با ۴۹ روستای هدف گردشگری که هرکدام در دل خود صدها جاذبه های تاریخی، طبیعی، آثار ناملموس معنوی، باغ و مزرعه سرسبز و رودخانه هایی جاری به زلالی آبهای نیلگون دارند، این روزها میزبان طبیعت دوستان و مسافرانی است که بار سفر بسته‌اند تا اندکی از اضطراب و استرس های روزمره شان به دور باشند.

هر چند بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی در این استان هنوز صنعتی نوپاست ولی روستا گردی این روزها غوغا می‌کند و آخر هفته ها میتوان شاهد سفرهای کوتاه شهروندان در این راستا بود.

با کمی دقت و نگاه کنجکاوانه می‌توان به این واقعیت پی برد که اقامتگاه های بوم گردی آذربایجان غربی که زمانی برای مردم این دیار ناشناخته بود و حتی ادارات نیز با آن نمی‌توانستند کنار بیایند این روزها تبدیل به مکانهایی امن برای گذراندن روزهای تعطیل شهروندان و مسافران دور و اطراف شده‌اند.

با بررسی های میدانی تاریخچه این اماکن بوم گردی روستایی به سال ۱۳۹۳ در کشور بازمی‌گردد زمانی که از طرف سازمان میراث فرهنگی ایران ضوابط و مقررات ایجاد واحد های بوم گردی به همه استانها و به تبع آن به آذربایجان‌غربی ابلاغ شد.

این موضوع باعث شد تا فصلی نو در موضوع گردشگری روستایی و اقتصاد آن گشوده شود چرا که تا آن زمان روستاییان فقط با کشاورزی به عنوان یک راه معیشتی و دامداری در کنار آن آشنا بودند.

با مطرح شدن موضوع احیای دریاچه ارومیه و معیشتهای جایگزین کشاورزی برای روستاییان، ایجاد اقامتگاه های بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی و طبیعت گردی بحثی بود که تحولاتی را در مسیر توسعه گردشگری استان رقم زده است.

با تلاش ها، تبلیغات و فضاسازی های رسانه‌ای، اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی عاقبت در سال ۱۳۹۵ پروانه بهره برداری برای ۲ اقامتگاه در روستای “نصرت آباد ششهرشتان تکاب” در سه کیلومتری مجموعه جهانی تخت سلیمان بعد از انواع استعلام‌ها  از ۱۲ تا ۱۳ دستگاه متولی صادر شد.

به دنبال این اقدامات در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ اقدامات مطلوبی برای تبلیغات در زمینه بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی و عشایری انجام شد و کتابی در این زمینه چاپ شده است.

در ادامه دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای استان آذربایجان غربی نیز به سوی گردشگری روستایی سوق داده شدند تا از این رهگذر بخشی از بار سنگین تولیدکشاورزی بر دوش اقتصاد و نیز دریاچه ارومیه برداشته شود و تامین درآمد کشاورزان رنگ و بوی خدمات به خود بگیرد.

در این راستا همایش توسعه گردشگری روستایی در استان برگزار شد و با دعوت یک کار آفرین برتر کشوری در این زمینه برحجم کارهای تبلیغاتی و آشنایی مسوولان، دهیاران، فرمانداران، بخشداران و فعالان گردشگری افزوده شد.

این تلاشها موجب شد تا در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۶ و ۱۰ مورد پرونده بهره برداری در آذربایجان غربی در این زمینه صادرشود که در سال ۱۳۹۸ هم ادامه این روند موجب صدور ۱۰ مورد پروانه بهره برداری جدید شد و این روند تا کنون در استان ادامه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در سالهای اخیر توسعه واحدهای بوم‌گردی روستایی جزو برنامه ها بوده تا گردشگری روستایی در این استان توسعه یابد.

جلیل جباری اظهار داشت: درصدد هستیم با تسهیل روند اخذ مجوز برای واحد های بوم گردی به رونق گردشگری در این مناطق کمک شود.

وی اضافه کرد: تبدیل فضاهای مناسب موجود در مناطق روستایی به عنوان واحدهای اقامتی و بوم‌گردی از موضوعاتی است که در این راستا جلسات مستمری با مسوولان برگزار شده‌ است.

وی با بیان اینکه ۲۱ مورد از این واحدها به بانک‌ها معرفی تا از تسهیلات بانکی برخوردار شوند، گفت: تعداد واحدهای بوم‌گردی امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ واحد بیشتر شده و به زودی به ۴۰  واحد افزایش می‌یابد.

جباری به پراکندگی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سطح استان آذربایجان غربی نیز اشاره کرد و گفت: بیشترین تعداد واحدهای بوم‌گردی به ترتیب در تکاب، پیرانشهر، سردشت، اشنویه، خوی، ماکو و ارومیه است.

وی اضافه کرد: ۲۹ واحد بوم‌گردی فعال در استان وجود دارد که توسعه آنها با صدور مجوزهایی در سال گذشته و امسال در دست اقدام است.

کارشناس اکوتوریسم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی میز در این زمینه گفت: ۲۹ اقامتگاه بوم گردی در استان دایر بوده و برای هفت مورد نیز پروانه بهره برداری در نیمسال دوم سالجاری صادر می‌شود.

“ودود فخاری” اظهار داشت: واحدهای بوم گردی در ۱۱ شهرستان و ۲۲ روستای آذربایجان غربی فعال هستند که ۳۸۰ نفر ظرفیت پذیرش دارند و برای بیش از ۷۵ نفر مستقیم اشتغالزایی شده‌است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در واحد های خدمات بوم گردی به عنوان واحد های سرمایه گذاری خرد نیاز به سرمایه بسیار و کلان ندارد، افزود: متقاضیان راه اندازی این واحد ها می‌توانند با رجوع به سامانه مربوطه و ثبت درخواست خود و دریافت مجوز فعالیت در این راستا مشغول به کار شوند.

فخاری با بیان اینکه ارائه خدمات به مسافران و گردشگران در یک محیط بومی زمینه فعالیت واحدهای بوم گردی است گفت: در راستای ترغیب جوامع محلی و سرمایه گذاران به فعالیت در این زمینه تسهیلاتی نیز به آنان اعطا شده‌است.

وی با اشاره به سود چهار درصدی این تسهیلات در مناطق مرزی اضافه کرد: ۲۱ مورد از ۲۹ واحد بوم گردی فعال در آذربایجان غربی از این تسهیلات کم بهره بهره مند شده‌اند.

وی اظهار کرد: کل تسهیلات اعطایی در استان آذربایجان غربی از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۴۰ میلیارد ریال بوده‌است.

“یوسف تقی زاده” مسوول واحد بوم گردی و اقامتگاه “قره پاپاق” شهرستان نقده نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۲ سال است که منزلی قدیمی را در روستای حسنلوی نقده با ۴۰۰ میلیون تومان هزینه تبدیل به اقامتگاه کرده‌است.

وی که به کار گردشگری علاقمند بوده و در این زمینه فعالیت های دیگری نیز دارد، گفت: در این واحد ها خدمات مختلفی از ارائه غذاهای بومی و محلی گرفته تا خدمات کتابخانه‌ای و گردشگری به مسافران ارائه می‌شود.

تقی زاده با اشاره به علاقه گردشگران بومی و خارجی به اسکان این اقامتگاهها اضافه کرد: هزینه اقامت شبانه هر فرد در این واحد ها ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان همراه با صبحانه است که به علت شیوع بیماری کرونا و وضعیت اقتصادی  نامناسب شهروندان با نرخ های مصوب پارسال خدمات ارائه می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت این واحد ها در ایام کرونا کاهش یافته، ادامه داد: مراجعه کنندگان طبیعت گرد و افرادی که به سنن و فرهنگ های بومی محلی علاقمندند، همچنان میهمان این اقامتگاه هستند.

وی با اشاره به اینکه در ایام فروردین ماه امسال متحمل خسارت فراوانی از محل بیماری کرونا شده‌است گفت: با تمام مشکلات موجود همچنان در این مجموعه فعالیت خود را ادامه می دهند.

تقی زاده حمایت های دولتی را از این بخش در ایام کرونا یک نیاز دانسته و افزود: روند اخذ تسهیلات حمایت های دولتی و تسهیلات به اسیب دیدگان از کرونا بقدری پر پیچ و خم بوده که نتوانستند از این تسهیلات تا کنون بهره مند شوند.

این فعال گردشگری با بیان اینکه قبل از شیوع کرونا ماهانه حداقل ۲ تا سه تور گردشگری ۲۰ تا ۴۵ نفره در این واحد ها اقامت می‌کردند گفت: هم اکنون پذیرش تورهای شهرستانی راکد است.

وی با بیان اینکه فعالیت واحد های بوم گردی یک تکاپوی اقتصادی در چهارچوب خانواده است، اظهار داشت: اشتغال به کار چهار تا هفت نفر از اعضای خانواده و فامیل در هر واحد، ارائه غذاهای بومی و محلی و معرفی این غذاها، تبادل فرهنگی و اداب و رسوم و وجود محیطی دوستانه از مهمترین مزایای اقامت در این محیط است.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل «قره‌کلیسای چالدران» و «تخت‌سلیمان تکاب» است.

کاخ موزه باغچه‌جوق، عمارت کلاه‌فرنگی، سه‌گنبد ارومیه، غار سهولان مهاباد، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، کلیسای ننه‌مریم ارومیه، قلعه‌بسطام، مسجد سردار، بازار تاریخی ارومیه، خانه انصاری، تپه‌حسنلو، تالاب کانی‌برازان مهاباد و روستای چورس از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری مدیکال نیوز، محققان دانشگاه ییل واقع در آمریکا با مقایسه سلول‌های مایع نخاعی افراد مبتلا به ام اس و افراد سالم، توانستند درون سیستم عصبی مرکزی افراد سالم یک واکنش التهابی خودایمنی را شناسایی کنند که شبیه به واکنش التهابی مربوط به بیماری‌های انحطاطی سیستم عصبی مانند ام اس است. 

بر اساس این تحقیقات،‌ سلول‌های ایمنی که با عنوان اینترفرون‌های گاما شناخته می‌شوند، عامل این واکنش هستند و علاوه بر مقابله با هجوم میکروب‌ها، در محافظت از سلامت روان نیز نقش مهمی دارند. همچنین این سلول‌ها در تولید سلول‌هایT نیز نقش دارند و بر اساس تحقیقات پیشین، مهار کردن اینترفرون‌های گاما و سلول‌های T در موش‌ها موجب بروز علایمی شبیه به افسردگی می‌شود.

محققان با استفاده از فناوری جدیدی که امکان مطالعه هر سلول را به طور مستقل فراهم می‌کند،‌ نشان دادند با وجود شباهت‌های موجود بین سلول‌های T در مایع نخاعی افراد سالم و افراد مبتلا به ام اس، این سلول‌ها در بدن افراد مبتلا به ام اس فاقد توانایی تولیدمثل بوده و موجب اختلال در واکنش ایمنی بدن می‌شود که در بیماری‌های خودایمنی مانند ام اس کاملا مشهود است.

به طور خلاصه بر اساس این تحقیقات، سلول‌های سیستم ایمنی مغز تمام افراد توانایی ایجاد واکنش التهابی را دارند، اما این سلول‌ها علاوه بر مقابله با پاتوژن‌ها، یک کارکرد دیگر نیز دارند که محافظت از سلامت روان است.

اکنون محققان در تلاشند تا نحوه اثرگذاری سلول‌های ایمنی سیستم عصبی مرکزی بر اختلالاتی مانند افسردگی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می‌شود.

زنان بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. تغییرات هورمونی، ساختار مغز و عوامل محیطی و اجتماعی می‌تواند در این امر دخیل باشد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Immunology منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

یزدان سیف روز پنج‏شنبه در نشست مشترک کارگروه تنظیم بازار، گندم، آرد و نان استان بوشهر افزود: این در شرایطی است در کشورهایی که تحت هیچ تحریمی قرار ندارند با شیوع کرونا با مشکل جدی در زمینه تامین کالاهای مورد نیاز  روبرو شدند.

وی بیان کرد: اگرچه کشور در وضعیتی پر مشکل و حساس است اما با این وجود همگان آماده دفاع از شرف، اقتدار و ناموس کشور هستند و کارکردن مدیران در حوزه‌های مختلف امروز جهاد تلقی می‌شود زیرا دشمنانی که چشم دیدن سربلندی ایران را ندارند فشار سنگینی بر کشور تحمیل کرده‌اند.

سیف عنوان کرد: بخش عمده این مشکلات ناشی از کینه و عداوت دشمنانی است که به این مرز و بوم چشم طمع دوخته‌اند.

وی گفت: آمریکا تصور می‌کرد با اعمال تحریم‌ها در ایران قحطی می‌آید و از مردم خواست تا به فروشگاه‎ها مراجعه و هر آنچه در آنها هست را خریداری کنند تا دولت ایران در زمینه تامین کالاهای مورد نیاز مردم با مشکل روبرو شود اما وجود این دشواری‌ها  اکنون در شهریور ماه سال ۹۹ کشور پایدارتر از گذشته است.

سیف گفت: دشمنان تا امروز به هدف خود دست نیافته‌اند که این علاوه بر لطف خدا از وجود انسان‌هایی است که با تمام وجود در راه عزت بزرگی و اقتدار ایران گام برمی‌دارند.

وی اظهار کرد: هر کس در سطح خودش باید برای کشور حلال مشکلات باشد تا از این شرایط سخت کنونی عبور کنیم.

سیف بیان کرد: دشمن با اطلاع رسانی نامناسب تلاش می‌کند مشکلات موجود را تبدیل به چالش بین دولت و مردم کند که در این شرایط باید همگان بیدارانه و هوشیارانه عمل کنند.

وی اظهار کرد: ناامید کردن مردم حرکت در مسیر دشمن است ولی با این وجود برای امیدوار کردن نیز نیاز به تلاش و فعالیت است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در باره وضعیت نهاده‌های دامی در کشور گفت: از ابتدای سال جاری ۷۰۰ هزار تن ذخایر نهاده‌های دامی و سویا در کشور موجود بود که از این مقدار بخش زیادی توزیع و جایگزین آن شده‌است.

وی یادآور شد: نزدیک به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن از محل دانه‌های روغنی کنجاله استحصال و در کشور بین دامداران و مرغداران توزیع شده‌است.

سیف اظهار کرد: کل مصرف کشور در بخش نهاده‌های دامی و سویا سه میلیون و ۸۰۰ هزار تا چهار میلیون تن است که تنها بخش بسیار اندکی در این بخش کمبود وجود داشت.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه نهاده‎های دامی در سخت ترین شرایط کشور تامین می‌شود دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا تامین و توزیع نهاده‌ها به صورت مناسبی صورت گیرد.

معاون وزیر صمت افزود: همچنین نظارت کامل بر توزیع کالاهای اساسی که ارز چهارهزار و ۲۰۰ تومانی دارند، ضروری است.

وی تاکید کرد: دشمن بر اشتغال کشور و نهاده‎های تولید تمرکز کرده که برای مقابله با آنها تامین نقدینگی و نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان در سال جهش تولید ضروری است. 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « ابوالقاسم حسین پور» در تبیین اهمیت آبخوانداری ضمن تشریح روند افزایش شدت بارندگی ها و تشدید وقوع سیلاب ها در کشور ناشی از تغییرات و نوسان اقلیمی و از سوی دیگر تخلیه آبخوان ها و چالش جدی برهم خوردن توازن اکوسیستم های طبیعی گفت: رسالت ذاتی آبخوانداری، نفوذ باران و سیلاب به درون زمین و حفظ و پایداری آب در چرخه اکوسیستم طبیعت است.

به گفته وی، آبخوانداری منجر به کاهش خسارات سیل، تقویت ذخیره آب سبز در خاک و آب آبی در آبخوان چاه ها، چشمه ها و قنوات، بهبود وضعیت رطوبتی خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، احیای پوشش گیاهی و حفظ تعادل اکولوژیک عرصه های طبیعی می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ضمن یادآوری ظرفیت های توسعه آبخوانداری در کشور افزود: اکنون از مجموع ۶۳ میلیون هکتار اراضی به طور کامل نفوذپذیر کشور مشتمل بر ۲۲ میلیون هکتار نهشته های کواترنری و ۹ میلیون هکتار مخروط های افکنه، بیش از ۱۴ میلیون هکتار عرصه های مستعد پخش سیلاب شناسایی و ۱۱ میلیون هکتار آن به منظور توسعه طرح های آبخوانداری و پخش سیلاب در سطح کشور با اولویت حوزه های آبخیز مشرف به دشت های بحرانی در مناطق سیل خیز هدف گذاری شده است.

حسین پور تصریح کرد: براساس سیاست ارتقای استانداردهای فنی اینگونه طرح های زیربنایی در کشور، ضوابط و معیارهای فنی مکان یابی، طراحی، اجرا و بهره برداری از طرح های آبخوانداری و پخش سیلاب توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تحت نظارت سازمان برنامه و بودجه در قالب نظام فنی – اجرایی کشور تدوین شده است.

وی اضافه کرد: برپایه پهنه بندی و اولویت عرصه های مستعد پخش سیلاب در کشور در ردیف برنامه های مصوب دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری، سازمان جنگل ها با مشارکت پژوهشکده آبخیزداری امسال برای حفظ کاربری اراضی مستعد، توسعه طرح های مزبور را در دستور کار قرار داده اند.

به گزارش ایرنا، تاکنون ۳۸۲ سایت آبخوانداری و پخش سیلاب شامل ۳۴۵ سایت اجرایی پخش سیلاب به وسعت ۱۴۳ هزار هکتار و ۳۷ ایستگاه آبخوانداری در زمره سایت های پژوهشی به مساحت ۶۳ هزار هکتار در کشور اجرا و به بهره برداری رسیده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز سه شنبه مرکز سنجش آموزش پزشکی؛ نتایج هفتمین دوره آزمون ارتقا و نوزدهمین دوره آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور  اعلام شد.

متقاضیان برای مشاهده نتایج خود به سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir مراجعه کنند.

در آزمون ارزشیابی (دوره ۱۹) ۱۲۳ هزار نفر و در آزمون ارتقای دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور ۱۳۳ هزار نفر شرکت کردند. این دو آزمون روز ۸ مرداد ۹۹ برگزار شد.

این در حالی است که بر اساس مصوبه هفتاد و پنجمین نشست شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی (تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۹) با توجه به یکسان بودن منابع در آزمون جامع دوره دکتری عمومی داروسازی، تصمیم گرفته شد سه آزمون مربوط به دانش آموختگان داروسازی با هم ادغام شوند.

به این ترتیب به دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی اجازه داده شد برای ادامه تحصیل در دوره دکتری عمومی داروسازی داوطلبان واجد شرایط، آزمون ارزشیابی دانش آموختگان رشته داروسازی خارج از کشور و آزمون ارتقای دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی داروسازی خارج از کشور (برای داوطلبانی که قبل از سال ۲۰۱۴ میلادی در خارج از کشور شروع به تحصیل کرده اند) را با هم ادغام کند.

حد نصاب نمره قبولی در هر یک از آزمون ها بر اساس ۷۰ درصد میانگین نمرات ۵ درصد از شرکت کنندگان هر آزمون که بالاترین نمره را کسب کرده اند، تعیین می شود.

با توجه به مفاد مصوبه هفتاد و پنجمین نشست شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، از این به بعد، دانش آموختگان رشته داروسازی خارج از کشور به جای شرکت در آزمون های ارزشیابی یا ارتقا، باید در آزمون جامع دوره دکتری عمومی داروسازی که حداقل سالی دو بار به صورت سراسری در دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار می شود، شرکت کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  رضا اسدی‌فرد توضیح داد:‌ تلاش می‌کنیم خدمات آزمایشگاهی را به جامعه هدف معرفی کنیم، برای این کار اعتبارات خوبی هم در نظر گرفته‌ایم. پاییز امسال با تخفیف‌های متنوعی همراه است، که علاوه بر دریافت خدمات رایگان، اعضای باشگاه مشتریان شبکه می‌توانند با معرفی اعضای هیات علمی و دانشجویان برای استفاده از طرح‌های اعتباری شبکه آزمایشگاهی، امتیاز هدیه دریافت کنند.

اسدی‌فرد ادامه داد: هر عضو هیات علمی می‌تواند در هر فصل ۲۰ نفر جدید و هر دانشجوی دکتری، کارشناسی ارشد یا کارشناسی هم می‌تواند در هر فصل تا ۱۰ نفر جدید را به شبکه معرفی کند.

وی بیان کرد: مهلت استفاده از امتیاز کسب شده تا پایان سال ۹۹ و مهلت استفاده از اعتبار ایجاد شده با تبدیل امتیاز در هر فصل، تا پایان همان فصل است،  علاقمندان می توانند به سایت My.labsnet.ir مراجعه کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

حبیب یزدان پناه روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پارسال نیز ۳۶ مورد موافقت اصولی با سرمایه گذاری هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال در خراسان شمالی برای طرح های این بخش صادر شد که برای ۴۸۴ نفر نیز شغل ایجاد کرد.

وی تعداد پروژه‌های در حال ساخت این بخش را نیز ۲۴ پروژه با سرمایه گذاری  ۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این پروژه ها نیز برای ۳۲۲ نفر اشتغال زایی می کند.

وی از پرداخت ۳۵ میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران گردشگری در استان خبر داد و گفت: با وجود این که شیوع بیماری کرونا بخش گردشگری استان را متضرر کرد اما فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری خراسان شمالی همچنان دارای متقاضی سرمایه گذاری است.

ظرفیت پذیرش ۱۵۹ مرکز اقامتی استان، هزار مسافر است.

استان خراسان شمالی با بیش از ۱۱۵ جاذبه گردشگری، ۲۴ منطقه نمونه ملی و استانی و هشت روستای هدف گردشگری مقصدی بکر برای طبیعت دوستان و علاقه‌مندان به فرهنگ و آیین‌های اقوام مختلف است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ تولد و به تبع آن افزایش جمعیت سالمند،‌ بخشی از دلایلی هستند که توجه به سلامت روحی و جسمی، بهداشت، تامین مالی و ارتقای زندگی شهری مطابق با نیاز سالمندان را آشکار می‌کند. بر اساس آمار سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت، ‌برآورد می‌شود که افراد بالای ۶۰ سال که تعدادشان در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۹۶۲ میلیون نفر بود، تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۴۶ درصد افزایش یابند و به ۱.۴ میلیارد نفر برسد.

محققان رشد جمعیت سالمند را یکی از مهمترین تحولات اجتماعی قرن بیست و یک می‌دانند و همواره به دنبال روش‌هایی هستند که سلامت دوران پیری را تضمین کند. در ادامه ۸ مورد از این نکات ساده بیان شده است:

۱- فعالیت کنید

تحقیقات علمی نشان می‌دهند انجام روزانه ۳۰ دقیقه تمرینات فیزیکی متوسط موجب کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری‌های فیزیولوژیکی مانند بیماری‌های قلبی و سرطان و بیماری‌های روانی مانند اضطراب و آلزایمر می‌شود.

۲- غذاهای طبیعی مصرف کنید

مواد غذایی فرآوری شده بخش عمده ترکیبات مغذی خود را از دست می‌دهند. کافی است از مصرف این نوع خوراکی‌ها که در قالب بسته‌بندی‌های پر زرق و برق عرضه می‌شوند، خودداری کنید تا از ورود مقادیر قابل توجهی کالری اضافی و مواد مضر به بدن خود جلوگیری کنید.

۳- با دوستانتان در ارتباط باشید

تحقیقات علمی متعددی نشان می‌دهد وقت‌گذرانی با دوستان  و اعضای خانواده علاوه بر ایجاد احساس خوب در شخص، برای سلامتی نیز مفید است. ارتباطات اجتماعی موجب کاهش هورمون استرس کورتیزول و بهبود کیفیت خواب، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و سکته، جلوگیری از زوال شناختی، کاهش التهاب‌های سیستمی و همچنین بهبود واکنش ایمنی بدن می‌شوند.

در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ میلادی در نشریه PLOS Medicine  منتشر شد، محققان دانشگاه بریگام یانگ با مطالعه روی ۳۰۰ هزار داوطلب دریافتند میزان مرگ و میر ناشی از تنهایی با میزان چاقی و فعالیت فیزیکی ارتباط دارد.

۴- از مصرف مکمل‌ها خودداری کنید

سالانه میلیاردها دلار هزینه صرف مکمل‌هایی می‌شود که بر اساس تحقیقات منتشر شده در نشریه Journal of the American Medical Association در سال  ۲۰۱۶ میلادی، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر بهبود وضعیت سلامت مصرف‌کنندگان ندارند. در واقع هیچ مستندات علمی در خصوص اثرگذرای مثبت مکمل‌ها بر افرادی که فاقد هرگونه بیماری و عوارض هستند، وجود ندارد. بنابراین بهترین سیاست در خصوص مکمل‌ها، مصرف نکردن از آن‌ها است.

۵- هرشب ۸ ساعت بخوابید

چرت‌زدن‌های پراکنده هرگز جای خواب کامل را نمی‌گیرد. برای این که هورمون‌های آنابولیک ضروری برای حفظ سلامت و فعالیت فیزیکی مانند تستوسترون و هورمون رشد در بدن ترشح شوند، لازم است حداقل یک ساعت خواب بدون وقفه داشته باشید.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۷ میلادی در نشریه Sleep منتشر شد نشان می‌دهد هر ۹۰ دقیقه چرخه خواب عمیق اضافی، موجب ترشح مقادیر بیشتری از این هورمون‌ها می‌شود و مناسب‌ترین مدت زمان خواب در طول شب، بین ۷ تا ۱۰ ساعت است. همچنین محققان دانشگاه هاروارد دریافتند خواب عمیق برای سلامت روان نیز بسیار مفید است.

۶- از طبیعت لذت ببرید

با وجود این که هنوز مکانیزم‌های اثرگذاری طبیعت‌گردی بر سلامت انسان به درستی شناسایی نشده است، به اعتقاد محققان یک ویژگی منحصر به فرد در طبیعت وجود دارد که موجب بهبود سلامت فیزیک و بازیابی قوای روانی می‌شود. وقت‌گذرانی در طبیعت پادزهری برای آثار مخرب استرس است و مانع بروز اضطراب و افسردگی می‌شود. طبیعت گردی همچنین موجب بهبود و افزایش خلاقیت می‌شود.


۷- از استعمال دخانیات خودداری کنید

استعمال دخانیات با انواع سرطان، بیماری‌های قلبی و زوال عقل ارتباط دارد. به گزارش انجمن سرطان آمریکا استعمال دخانیات عامل ۲۰ درصد از مرگ و میر شهروندان آمریکایی است و مرگ و میر ناشی از آن بیش از مجموع تلفات تصادفات، مصرف الکل، بیماری ایدز، تیراندازی و مصرف داروهای غیرمجاز است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، تنها چند روز پس از ترک سیگار، بدن شروع به ترمیم و بهبود می‌کند.

۸- مشروبات الکلی مصرف نکنید

مصرف الکل نیز مانند سیگار با مجموعه‌ای از بیماری‌های مزمن مانند سیروز کبد، سرطان حنجره و بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط دارد. مصرف الکل موجب اختلال خواب و عدم کارآیی در امور روزمره می‌شود.

منبع:

پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت

پایگاه خبری کلینیک مایو

نشریه پلاس‌وان

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

صفحه 1 از 282
12345678910 بعدی 203040...«