جعبه نوشته

مطالب جدید

عزیرالله شهیدی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : دستور العمل تشدید گشت های کنترلی برای جلوگیری از آتش زدن باقیمانده شالی در همه نقاط مازندران از سوی استانداری ، فرمانداری ، بخشداری ها و دهیاران روزانه رصد می شود و دادستان ها نیز در این موضوع ورود پیدا کرده اند.

 این روزها هنگام گذر از جاده های مازندران دود غلیظ ناشی از سوزاندن کاه و کلش شالی در شالیزارهای اطراف قابل دیدن است ، وضعیتی که سبب اعتراضی و نگرانی بسیاری از شهروندان شده است چرا که  دود ناشی از این کار وارد محل زندگی و استراحت آنان شده و عرصه را بر همه تنگ کرده است.

امسال با توجه به شیوع کرونا ، اثرگذاری دود ناشی از کاه و کلش مزارع به رنج فراتر از بیماری برای مبتلایان به کووید – ۱۹ هم تبدیل شده است.

آتش زدن کاه و کلش مزارع در مازندران سابقه طولانی دارد ولی در سال های اخیر به خاطر رواج کشت دوم چنان افزایش یافته که گاهی دود ناشی از آن مانند ابری حجیم به مناطق شهری هم می رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از کشاورزان برنجکار استان خواست برای حفظ مواد آلی خاک، از آتش زدن بقایای ساقه، کاه و کلش شالی برنج در شالیزارها خودداری کنند. 
وی با توضیح این نکته که در باره آتش نزدن کاه و بقایای ساقه شالی هر سال به اندازه کافی اطلاع رسانی می شود، اما باز هم شاهد آتش سوزی در شالیزارها پس از برداشت برنج هستیم، ادامه داد : از آن جایی که شالیکاران امسال به انجام دوباره نشا ببیشتر استقبال نشان دادند، دود ناشی از کاه و کلش بیشتر از سال قبل مردم را کلافه کرده است.

ورود ۵۰ دستگاه  ساقه خردکن شالی به ناوگان کشاورزی مازندران

شهیدی فر همچنین از وورد ۵۰ دستگاه ساقه خوردکن شالی به ناوگان کشاورزی مازندران خبر داد و گفت : کمباین های مجهز به ساقه خرد کن علاوه بر اینکه جایگزین مناسبی برای سوزاندن کاه و کلش است، به حفظ مواد آلی، رطوبت، حشرات مفید و میکروارگانیسم ها و در مجموع به افزایش بهره وری و بازدهی خاک کمک بسیاری می کند.

وی با اعتراف این که تعداد دستگاههای ساقه خردکن نسبت به زمین های شالیزاری استان ” بسیار کم ” است ، تاکید کرد : با این وصف کمبود دستگاه ساقه خرد کن توجیه مناسب برای آتش زدن کاه و کلش مزارع نیست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با استناد به قوانین و مقررات بازدارنده آتش زدن کاه و کلش به عنوان یکی از عوامل آسیب زدن به محیط زیست ، گفت : انتظار داریم کشاورزان به این موارد توجه جدی کنند تا علاوه بر حفظ شان و جایگاه خودشان به عنوان سربازان خط مقدم تولید و امیت غذایی ، زمین کشاورزی نیز دچار خسارت نشود.

بر اساس بند ۴ ماده ۲ قانون مدیریت پسماند و ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند و همچنین ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، آتش زدن بقایای مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت ماموران جنگلبانی ممنوع است وچنانچه دراثر سهل انگاری حریق به جنگل ها و مراتع سرایت کند متخلف برابر قانون بین ۱الی۲ سال حبس تادیبی با پرداخت خسارت محکوم خواهد شد.  

همچنین بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی؛ ‘هر اقدامی کــه تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کــــردن آب یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و موادزاید، ریختن مــواد مسموم کننده در رودخانه ها، زباله در خیابانها و کشتار غیر مجاز دام و استفاده ی غیر مجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع است و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند بــه حبس تــا یک سال محکوم خواهند شد.

طبق آمار رسمی محیط زیست مازندران سال گذشته به استناد به این مواد قانونی برای حدود ۲۰۰ متخلف آتش زدن کاه و کلش در استان پرونده قضایی تشکیل داده بود .

توصیه های کارشناسی برای حفظ کاه و کلش شالی   

یکی از محققان موسسه تحقیقات برنج مازندران هم گفت : آتش زدن کاه و کلش به معنای سوزاندن خاک حاصلخیز است که بتدریج توان بارآوری زمین را کاهش می دهد و منافع درازمدت خود کشاورزان را با خطر مواجه می کند.

عبدالرحمان عرفانی که معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور را بر عهده دارد، افزود: آتش زدن کاه و کلش به هر بهانه ای که باشد نادرست است و با منافع بلند مدت خود کشاورز در تضاد است برای این که آتش علاوه بر این که عناصر اصلی خاک را از بین می برد، زمین را از بهترین و مهم ترین تغذیه کننده خاک یعنی کاه و کلش محروم می کند.

وی تاکید کرد: آتش زدن کاه و کلش شالیزارها به بهانه کشت دوم هم نادرست است برای این که به صورت سنتی بهترین روش کشت دوم پرورش ساقه ها برای به دست آوردن برنج ” دونوچ ” است که سابقه ای به درازای شالیکاری در مازندران دارد و به صرفه و سالم هم است.

این محقق ارشد حوزه کشاورزی مازندران با تاکید بر این که کاه و کلش پس از پوسیدن در شالیزار، عامل تقویت کننده طبیعی خاک محسوب می شود، گفت: متاسفانه برخی از کشاورزان حتی با این که به دنبال کشت دوم نیستند بر اساس ادعاهای غیر علمی در سال های اخیر کاه و کلش شالیزارها را آتش می زنند و تلاش دارند تا از این طریق آفت کرم ساقه خوار را از مزارع خود برای سال آینده دور کنند.

عرفانی توضیح داد: کاه و کلش محلی برای جان پناه و یا آشیانه کرم ساقه خوار نیست و کشاورزان نباید به این بهانه کاه و کلش را آتش زده و زمینشان را از تغذیه طبیعی محروم کنند.

معاون موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل گفت: برخی از کشاورزانی که قصد کشت دوم ندارند اگر چه کاه و کلش را آتش نمی زنند ولی آن را از زمین خارج می کنند در حالی که توصیه علمی این است که اجازه بدهند کاه و کلش در زمین باقی بماند تا مواد مغذی برای خاک فراهم آید.

برداشت شالی در مازندران از ۲ هفته پیش از زمین های شالیزاری غرب و مرکزی استان مازندران آغاز شده است . امسال ۲۱۴هزارو ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت برنج رفته است و طبق پیش بینی جهاد کشاورزی حدود ۱۰۵هزار هکتار از زمین های استان کشت دوباره می شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

«علی جدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، درباره حضور محمدجوادآذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اعطای اینترنت به مدارس و دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی پیش رو  از جمله مباحثی بود که در این نشست مطرح شد. البته بیشتر دانشگاه‌های کشور از خدمات اینترنت برخوردارند ولی برای مدارس وزیر قول داد تا ۱۵ شهریورماه ماه، ۹۵ درصد مدارس از اینترنت برخوردار شوند و تا پایان امسال همه مدارس کشور از  زیر ساخت لازم در این زمینه برخوردار شوند.

نایب رییس کمیسیون صنایع و  معادن کشور با تاکید بر اینکه در جلسه امروز مقرر شد وزارت ارتباطات طبق دستور ۵ بندی رهبر معظم انقلاب برای شبکه ملی اطلاعات گزارش‌هایی برای کمیسیون ارسال کند، اظهار داشت: تشکیل کمیسیون مشترکی بین کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پیگیری در شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک از دیگر موارد بحث شده در این نشست بود.

جدی با اشاره به موضوع پیگیری و نظارت مجلس بر دولت الکترونیک گفت:‌ در این نشست مقرر شد پیشرفت‌های دولت در باره دولت الکترونیک با همکاری وزارت ارتباطات و کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری شده و عملکرد بخش های مختلف وزارتخانه نیز رصد شود.

وی درباره توسعه نیافتگی دولت الکترونیک در بعضی از روستاهای کشور گفت: در این نشست قرار شد در توسعه دولت الکترونیک، روستاها و شهرک‌های صنعتی زیر پوشش اینترنت و فیبر نوری قرار بگیرند و این الزام برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است. البته سوال از وزیر درباره پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی به پاسخ نرسید و قرار شد در جلسات آینده این موضوع بررسی شوده و وزیر در این باره توضیحات خود را ارائه دهد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از دانشگاه امیر کبیر، محققان این شرکت فناور مستقر در برج فناوری دانشگاه، دستگاه پاوربانک چندمنظوره قابل حمل را طراحی کردند.

 محمدعلی وکیلیان زند مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص پاوربانک طراحی شده در این شرکت گفت: این تجهیز که به سفارش صنایع و کارفرمای بیرونی بوده، به منظور تسهیل در شارژ انواع تجهیزات همراه مخابراتی (مانند گوشی های تلفن همراه، کلاس های مختلف بیسیم های مخبراتی و …)، تجهیزات فیلم برداری (مانند دوربین ها و …)، ساخته شده است.

وی با بیان این که پاوربانک جدید 2 درگاه شارژ USB با توان های مختلف و دو درگاه شارژ جک آداپتوری (شارژ معمولی و شارژ سریع) به عنوان خروجی دارد، اظهارداشت: منبع اصلی تأمین انرژی این پاوربانک یک پک باتری لیتیوم یونی با ظرفیت ۲۲ آمپر ـ ساعت است.

این محقق یادآور شد: این تجهیز، آزمایش های اولیه را در فضای کار و عملیات با موفقیت گذرانده و هم اکنون آماده تولید انبوه با سفارش کارفرما است.

وکیلیان به ویژگی های این محصول اشاره کرد و گفت: وزن و ابعاد مناسب، استفاده از تکنیک‌های کنترل دیجیتال برای چهار منبع تغذیه سوییچینگ به کاررفته، حفاظت های کامل ورودی و خروجی مدارهای سوییچینگ، قابلیت شارژ همزمان تا چهار دستگاه بدون ایجاد مشکل، بازدهی بالا، و امکان ارائه نمایش لحظه ای مشخصه های اصلی عملکردی از قبیل مقدار ولتاژ و جریان خروجی و نیز مشخصه های کاری باتری از قبیل ولتاژ جریان و دمای آن، از مزایای اصلی این دستگاه به شمار می رود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

اعضای هیات رییسه صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور در دومین جلسه فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی، ضمن ارایه گزارش عملکرد این صندوق، نیازهای شرکت‌های دانش بنیان را مطرح کردند.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در ین جلسه، سید محسن دهنوی رییس فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات بر همراهی این فراکسیون با صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد.

وی گفت: جهش تولید از مسیر دانش بنیان اتفاق می‌افتد که مدل تامین مالی آن در تعامل با بانک‌ها باید باشد،  کل تسهیلات بانکی پرداخت شده در سال گذشته ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که اگر صندوق نوآوری تمام سرمایه خود را در قالب تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌کرد نیز باز قابل قیاس نبود.

رییس فراکسیون دانش بنیان مجلس تصریح کرد: این فراکسیون جایگاه خود را در هیات رییسه مجلس ایجاد کرده و ما قصد داریم کارگروهی عملیاتی در این زمینه داشته باشیم،  بر این اساس از صندوق نوآوری می‌خواهیم که ما را در حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیانی که به مجلس مراجعه می‌کنند کمک کند لذا باید کریدوری بین فراکسیون دانش بنیان مجلس و صندوق نوآوری برای افزایش تعاملات ایجاد شود و موارد ارجاعی به فراکسیون در چارچوب‌های تعریف شده از طریق صندوق پیگیری شود.

اعضای این کمیسیون از مسوولان صندوق نوآوری و شکوفایی خواستند برای تسهیل امور قانونی، نیازهای خود را به فراکسیون ارایه کنند تا در تدوین برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شود،  در فراکسیون دانش بنیان از کمیسیون‌های مختلف حضور دارند و هر تصمیمی در فراکسیون گرفته شود در کمیسیون‌های مجلس عملیاتی خواهد شد.

عدالت در خدمات‌رسانی و توزیع استانی از رویکردهای اصلی صندوق نوآوری است
همچنین علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست ضمن بیان عملکرد این صندوق در  دوره جدید استقرار هیات عامل، رویکرد صندوق نوآوری را تشریح کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان است، نه نهاد سیاستگذار؛ بر این اساس از ظرفیت‌های مالی کشور مانند بانک‌ها و صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده شده است،  ما وظیفه خود می‌دانیم که با نوآوری در ارائه خدمات جدید نیاز شرکت‌های دانش بنیان را رفع کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی، عدالت در خدمات‌رسانی و توزیع استانی است تا شرکت‌های دانش بنیان استان‌های محروم نیز حداقل یکبار از صندوق خدمات گرفته باشند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ۵۵ شرکت در سال ۹۲ به ۵۲۴۲ شرکت رسیده است لذا مخاطب صندوق بیشتر شده اما سرمایه مصوب صندوق هنوز پرداخت نشده است،  از فراکسیون دانش بنیان که هدایتگر این حوزه در مجلس است می‌خواهیم که صندوق نوآوری را به عنوان بخش مالی دانش بنیان بپذیرد و کار تامین مالی به‌صورت متمرکز برای صندوق تکلیف شود.

وحدت یادآور شد: این صندوق تلاش کرده تا در خدمات نیز نوآوری داشته باشد به طوری که در سال گذشته جهش خدمات برای شرکت‌های دانش بنیان ۱۰ برابر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

احمدعلی موهبتی شامگاه شنبه در نشست با اعضای جامعه هتلداران سیستان و بلوچستان اظهارداشت: توجه ناکافی و عقب ماندگی‌های تاریخی در شاخص‌های توسعه‌ای مشکل اصلی گردشگری سیستان و بلوچستان است.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان کلکسیونی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و میراث فرهنگی است و باید در این زمینه‌ها از ظرفیت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود:مهمترین جاذبه این استان فرهنگ و آداب و سنن و مردمان این دیار است که خود یک ظرفیت بسیار مهم در حوزه گردشگری محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان جاذبه‌های گردشکری از جمله تالاب بین المللی هامون،چاه نیمه‌ها و آثار تاریخی، جاذبه‌های کویری در مرکز، ارتفاعات تفتان تا حوزه نخل و رودخانه‌های فراوان در جنوب این استان وجود دارد که هر کدام از این موارد خود در حوزه گردشگری یک ظرفیت بی‌نظیری است.

موهبتی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان همچنین محصولات گرمسیری و سردسیری زیادی در یک منطقه دارد که خود یک جاذبه بسیار مهم در جذب گردشگر است.

وی بیان کرد: همچنین آثار فرهنگی زیادی از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان شامل قلعه‌ها و سفال‌های کلپورگان وجود دارد که هر کدام از آنها دنیای متفاوت است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سواحل دریای عمان خود یک ظرفیت بسیار خوبی در جذب گردشگر است که باید به زیرساخت‌های آن توجه ویژه‌ای شود.

وی اظهارداشت: با وجود عقب ماندگی‌هایی که در سیستان و بلوچستان وجود دارد اما خدمات نظام جمهوری اسلامی بسیار چشمگیر است و تا رسیدن به آرمان‌های انقلاب هنوز فاصله وجود دارد.

موهبتی افزود: جنگ‌های اقتصادی و عدم وجود زیر ساخت‌های مناسب به توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان آسیب زده است.
 وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان تا پایان ۱۴۰۰ به زیر ساخت‌های هوایی مناسبی در سراوان، ایرانشهر و چابهار دست می‌یابد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه آهن و بزرگراه در سیستان و بلوچستان یک نقیصه بزرگی بود که با تدبیر دولت راه آهن چابهار به زاهدان در حال انجام است که این امر به توسعه زیرساخت‌های این استان کمک زیادی می‌کند.

وی بیان کرد: به زیرساخت‌های گردشگری در سیستان و بلوچستان توجه ویژه‌ای نشده که بدین منظور پیشنهاد ایجاد معاونت گردشگری به جای معاونت امنیتی داده می‌شود زیرا این امر امنیت و توسعه استان را تامین می‌کند.

موهبتی گفت: سند برنامه هفتم توسعه سیستان و بلوچستان در حال تدوین است که در این سند توجه ویژه‌ای به صنایع محور دریا شده که نقش مهمی در ارتقای گردشگری استان دارد.

وی تاکید کرد: گردشگری تاثیر زیادی در ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار دارد و به نوعی تبادل فرهنگی بین اقوام مختلف محسوب می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ظرفیت‌های گردشگری انسان سازی و فرهنگ سازی است.
وی ضمن اشاره به نقش بخش خصوصی در توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: تسهیل‌گری و هماهنگی با بخش خصوصی جزو وظایف بخش دولتی در حوزه گردشگری است.

موهبتی تصریح کرد: استانداری سیستان و بلوچستان از برنامه‌های علمی و معقول در حوزه گردشگری حمایت‌های ویژه‌ای می‌کند.

وی بیان کرد: بوم‌گردی یکی از مهمترین ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان است که در ایجاد اشتغال روستاییان نقش بسیار موثری دارد و باید به ان توجه ویژه‌ای شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

دبیر کمیته راهبردی بررسی راهکارهای علمی جلوگیری از شیوع کرونا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آمورش ایرنا گفت: این کمیته متشکل از دانشگاه تهران و دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی است و موضوعات علمی مربوط به کووید – ۱۹ در این کمیته مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. 

وی خاطر نشان کرد: با راه اندازی کمیته راهبردی در تلاش هستیم گام های ارزنده ای برای کنترل و مقابله با این ویروس برداریم.

محمدرضا نقوی افزود: با راه اندازی این کمیته به دنبال ایجاد ارتباط موثر و مفید بین گروه های بالینی و علوم پایه و همچنین ایجاد شبکه های علمی بین متخصصان و محققان هستیم تا هرچه سریع تر گام های ارزشمندی برای مقابله با این ویروس برداریم.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه دانشگاه‌های بزرگ در حل مشکلات و مسائل کشور، به طور حتم ایجاد شبکه علمی می تواند به ارائه راهکاری مناسب برای مقابله با این بیماری منجر شود. امید است با همراهی صاحب نظران و محققان موفقیت های خوبی کسب کنیم.

نقوی، به چهار گروه اصلی این کمیته اشاره کرد و گفت: تشخیص و مقابله با ویروس کووید – ۱۹ با رویکرد بیوفیزیکی، حسگرها و کیت های تشخیص ویروس کرونا، روش های ارایه درمان و تولید واکسن کووید – ۱۹ و سیستم های هوشمند آنالیز داده از کارگروه های این کمیته هستند.

وی ادامه داد: البته علاوه بر کمیته راهبردی، دانشگاه تهران در راستای رسالت اجتماعی با همکاری دانشگاه های بزرگ ابعاد اجتماعی و اقتصادی مرتبط با کرونا و همچنین موضوع امنیت غذایی را در قالب جلسات علمی- تخصصی با حضور اساتید و مسئولان اجرایی مورد بحث و بررسی  قرار می دهد.

نقوی ابزار امیدواری کرد که نتایج فعالیت های انجام گرفته برای مدیریت و کنترل آثار نامطلوب شیوع ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر کمیته راهبردی بررسی راهکارهای علمی جلوگیری از شیوع کرونا بیان داشت: برگزاری وبینار بین المللی ایران و اروپا و ایجاد نمایشگاه مجازی مرتبط با کرونا در مرداد ۱۳۹۹ از جمله فعالیت کمیته راهبردی است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

«بهمن حسین زاده» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در تاریخ ۲۴ خردادماه اظهار داشت: از آن زمان تاکنون بدون مشکل با رعایت چهار دستورالعمل بهداشتی، سه نمایشگاه برگزار شده است که طبق قوانین تعیین‌شده بدون بازدید عمومی بوده و تنها به صورت تخصصی و با افراد مرتبط برگزار شده است.

وی افزود: برای برگزاری نمایشگاه‌ها هزینه‌های بسیاری بابت ضد عفونی، ماسک و شرایط بهداشتی تقبل کردیم و برای ایجاد بهداشت در محیط کار نمایشگاهها آموزش های لازم را نیز به افراد حاضر در این مجموعه دادیم تا از شیوع این ویروس در زمان برگزاری نمایشگاه ها جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانیم با این ویروس مبارزه کنیم و فعالیت خود را هم ادامه دهیم، تاکید کرد: با حضور پزشکان، هلال احمر، مسوولین و متخصصین حوزه صنعت نمایشگاه چهار دستورالعمل غرفه سازی، بازدیدکنندگان، مشارکت کنندگان و سایت‌داران تدوین شد و با تایید وزارت بهداشت مطابق آن عمل کرده ایم.

حسین زاده خاطرنشان کرد: در نمایشگاه های برگزار شده ۶۵ هکتار فضا با وسعت ۱۳ و نیم هکتار فضای سبز، گندزایی و ضدعفونی انجام شد و ضدعفونی کننده های دست در دسترس قرار داده ایم و افرادی که وارد نمایشگاه می شدند مورد تب سنجی قرار می گرفتند و داشتن ماسک نیز الزامی بود و قرار بود تا روز نهم مردادماه نمایشگاه شوینده، مواد ضدعفونی و ماشین آلات مربوطه با حضور ۱۳۰ شرکت در ۱۶ هزار متر مربع برگزار شود که دو روز پیش از برگزاری به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری نمایشگاه ها ممنوع شد.

وی تصریح کرد: مجموعه نمایشگاه های بین المللی با ۶۵ هزار هکتار و ۴۰ سالن با ارتفاع ۶ متر به عنوان یکی از فضاهای استاندارد در خاورمیانه محسوب می شود که با در اختیار قرار دادن فضایی حدود ۱۱۰ متر برای هر شرکت فاصله های اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی را در این مدت رعایت کرده ایم.
حسین‌زاده همچنین خواستار بازدید فرمانده ستاد ملی مبارزه با کرونا از بخش نمایشگاه های بین المللی شد تا از نزدیک شاهد روند آموزش، انجام ضدعفونی و رعایت دستورات بهداشتی باشند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

مرکز ملی آمار شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور بهار امسال براساس سال پایه ۹۰ را اعلام کرد. 

رشد ۳.۳ درصدی تورم فصلی 

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری های صنعتی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در بهار امسال دو درصد افزایش یافت که در مقایسه با فصل قبل ٣.٣ واحد درصد رشد داشت.

همچنین در میان اقلام مربوط به گاوداری صنعتی، کمترین تورم فصلی مربوط به قلم « گاوتلیسه» (٥,٥- درصد ) و بیش‌ترین آن مربوط به قلم « کود» (۱۷ درصد ) است. 

تورم نقطه به نقطه 

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش گاوداری های صنعتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ١٣٩٩ به ۱.۵ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل(٣.٩)، ٢.٤ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات گاوداری‌های صنعتی به ازای تولید قلم های خود در داخل کشور، در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل بهار ١٣٩٨، ١.٥ درصد افزایش دارد.

علاوه براین در بین اقلام گاوداری‌های صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به قلم«گاو تلیسه» (٢٢.٢- درصد) و بیش­ترین آن مربوط به قلم « کود» (٣٢ درصد) است. 

تورم سالیانه

نرخ تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ١٧,٨ درصد رسید که نسبت به فصل قبل(٣٦.٢)، ١٨.٤ واحد درصد کاهش نشان می­‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان قلم های گاوداریهای صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به قلم «گاو تلیسه» (٠.٦٤ درصد ) و بیش­ترین آن مربوط به “گوساله نر زیر چهار ماه” (٣٥.٨ درصد) است.

شاخص استانی

بررسی شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در بهار ١٣٩٩ نشان می‌دهد که شاخص اکثر استان‌های کشور نسبت به فصل قبل با افزایش روبرو بود.

بیشترین میزان افزایش مربوط به استان یزد با ۱۳.۵ درصد و بیشترین میزان کاهش مربوط به استان گلستان با ٥.٣ درصد کاهش ثبت شد. 

مقایسه شاخص کل استانها در فصل جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد که بیشترین درصد تغییر مربوط به استان یزد با ۲۳.۲ درصد و کمترین آن مربوط به استان مرکزی با ١٣.٣ درصد کاهش را نشان می دهد. 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز دوشنبه معاونت فرهنگی – دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدسعید هاشمی اظهار داشت: از مجموع ۱۸ هزار و ۲۴۱ نفر- رشته ثبت نام کننده در آزمون، تعداد ۱۳ هزار و ۶۷۳ نفر در جلسه حاضر شدند.

وی با ارائه گزارش برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: این آزمون در پنج نوبت صبح و عصر روز جمعه ۱۰ مرداد، صبح و عصر روز شنبه ۱۱ مرداد و صبح یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ در ۲۹ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور به طور هم زمان برگزار شد. 

هاشمی تصریح کرد: طبق اعلام قبلی به دانشگاه‌های حوزه آزمون، تمامی محل‌های مربوط به برگزاری آزمون ضدعفونی شد و آزمون با رعایت حداکثری موارد بهداشتی انجام پذیرفت. در فاصله بین 2 آزمون صبح و عصر نیز مجدداً تمامی محل‌های مربوط به برگزاری آزمون ضدعفونی شد.

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت افزود: آزمون تخصصی و پژوهشی (Ph.D) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نوبت صبح رأس ساعت ۹ و آزمون عصر رأس ساعت ۱۵ آغاز شد.

وی ادامه داد: در مجموع ۱۸ هزار و ۲۴۱ نفر رشته در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) وزارت بهداشت ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۴۰۵۷ داوطلب در نوبت اول، ۴۲۱۳ نفر در نوبت دوم، ۴۲۰۵ نفر در نوبت سوم و ۴۶۲۷ نفر در نوبت چهارم ثبت نام کرده بودند. ۱۱۳۹ داوطلب نیز برای آزمون صبح یکشنبه ثبت نام کرده‌اند. 

هاشمی تاکید کرد: در سه سال گذشته در سال ۹۶ حدود ۳۸ درصد، در سال ۹۷ حدود ۲۳ درصد و در سال ۹۸ حدود ۴۸ درصد داوطلبان در جلسه آزمون حاضر نشدند.

وی گفت: تمهیدات پیش بینی شده مبنی بر افزایش تعداد حوزه‌های آزمون و تعداد نوبت‌های برگزاری آزمون، باعث شد از تراکم جمعیت داوطلبان در حوزه‌ها به شدت کاسته شود. همچنین افرادی که در فرم خوداظهاری مربوط به کرونا وضعیت خود را مبتلا اعلام کرده بودند، در هر حوزه در سالن مجزا از سایر داوطلبان آزمون دادند.

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: نتایج اولیه آزمون دکتری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شهریور ماه و  نتایج نهایی داوطلبان نیز بعد از انجام مصاحبه از اوایل مهر ماه جاری از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی https://sanjeshp.ir/ اعلام می شود. تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند مصاحبه پذیرفته شدگان اولیه دکتری را به صورت “مجازی” و براساس سوابق تحصیلی داوطلب انجام دهند. 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

در این دوره ۱۶ وبینار با محور حوزه سلامت برگزار می‌شود. این وبینارها با همکاری کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور برگزار می شود.

به گزارش روز دوشنبه کانون پتنت ایران، آشنایی با مباحث مالکیت فکری، پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه، ثبت اختراعات حوزه سلامت، جستجوی پتنت، آشنایی با پایگاه  patentscope، آشنایی با پایگاه Lens، گیاهان دارویی و دانش سنتی، مسیر ملی حفاظت از اختراعات، مسیرهای حفاظت از اختراعات در خارج از ایران، معرفی سازمان‌ها و دعاوی حقوقی، معرفی کانون پتنت ایران و نحوه ثبت درخواست در پورتال کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موضوعاتی است که در این رویداد به آن پرداخته می‌شود.

علاقه مندان به شرکت در این سری از وبینارها می توانند از هم اکنون با مراجعه به سایت کانون پتنت ایران برای ثبت نامم اقدام کنند. این دوره از وبینار شهریور ماه و دهه اول مهرماه برگزار می‌شود.

اطلاعات لازم در خصوص این وبینارها، توسط دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به مراکز علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و علاقه‌مندان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز، همچون تقویم آموزشی، کد و لینک ثبت‌نام را از طریق واحدهای معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و یا مراکز آموزشی خود اخذ کنند. در صورتی‌که شرکت‌کنندگان از قبل عضویتی در پرتال کانون پتنت ایران نداشته باشند، پیش از اقدام به ثبت‌نام در وبینارهای آموزشی باید در پرتال کانون پتنت عضو شوند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

صفحه 1 از 229
12345678910 بعدی 203040...«