جعبه نوشته

مطالب جدید

به گزارش پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عزیزی همچنین در این رتبه بندی در “تیرویید و حاملگی” در میان ۲۰  نفر برتر جهان، در موضوع “تیرویید و شیردهی” بین ۲۳ نفر اول دنیا و در عنوان “کم کاری تیروئید” رتبه چهلم دانشمندان برتر جهان را از آن خود کرده است.

این محقق برتر، پایه گذار آموزش روش تحقیق در کشور و همواره از پیشتازان حوزه دانش و پژوهش علوم پزشکی کشور بوده در این رتبه بندی نیز از جایگاه قابل توجهی برخوردار است.
این دانشمند، رتبه های یاد شده را برمبنای پژوهش های اصیل و عمدتا بومی خود دریافت کرده و بر همین اساس یافته های وی نه تنها در عرصه سیاستگذاری بهداشتی داخلی درخور توجه بوده بلکه بعنوان یک مرجع جهانی مورد استناد منابع علمی بین المللی قرار می گیرد.
پایگاه استنادی ISI در رتبه بندی جهانی WEB of knowledge یک صد دانشمند برتر جهان را در حوزه های مختلف بصورت سالیانه معرفی می کند.
تاریخ این دیار کهن، همواره شاهد حضور مردان و زنانی بوده که در حوزه های فعالیت های خود سر به آسمان افتخار ساییده و مایه مباهات در عرصه جهانی بوده اند.

اگر از گذشته های دور که مشرق زمین مهد علم و فرهنگ و تمدن بوده بگذریم، درخشش دانشمندان ایرانی معاصر در جهانی که عمده امکانات علمی در کشورهای توسعه یافته انباشته شده، امری استثنایی است.
 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

«سید روح الله لطیفی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در حال حاضر با تمام کشورهای همسایه ارتباط تجاری داریم، اظهار داشت: توقفی در تجارت با کشورهای دیگر وجود ندارد و تنها با دو کشور محدودیت‌هایی وجود دارد که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مرزهای باقی‌مانده نیز بازگشایی می‌شوند.

سخنگوی گمرک افزود: در مرزهای ترکمنستان چهار مرز زمینی سرخس، باجگیران، لطف آباد و اینچه برون در حوزه جاده‌ای بسته هستند، اما در بخش ریلی، پایانه‌های سرخس و اینچه برون فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه هفت بازارچه با اقلیم عراق باز است، افزود: در زمان آغاز شیوع کرونا در این مرزها توقفی وجود نداشت، اما میزان تجارت، کمتر شده بود که در حال حاضر در این مرزها مشکلی وجود ندارد.

لطیفی با اشاره به اینکه در دیگر بخش های عراق نخست مرز مهران بازگشایی شد، خاطرنشان کرد: همچنین در مرز سومار تا چند روز آینده شاهد تجارت عادی خواهیم بود.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: مجوز بازگشایی مرز سومار طی روزهای گذشته صادر شده است، اما اقدامات عملی به دلیل برخی هماهنگی و جمع بندی ها برای اجرای دستورالعمل های بهداشتی و تعیین زمان «ترانشیپمنت» با تعلل روبه رو شدیم که تا نخستین روزهای هفته آینده این مشکلات نیز رفع خواهد شد.

وی افزود: در مرز شلمچه این شرایط پیشتر انجام شده بود به همین دلیل بعد از صدور مجوز بازگشایی در روز نخست تنها در چهار ساعت ۲۵۰ کامیون برای خروج از این مرز پذیرش شدند.

لطیفی خاطرنشان کرد: دولت عراق مرحله به مرحله برای تامین نیازهای کشور خود و جبران کمبود مواد غذایی یا ملزومات ضروری به وجود آمده در استان های عراق، اقدام به بازگشایی مرزها کرد و امیدواریم با تایید در اجرای دستورالعمل های بهداشتی، سرعت بخشی در بازگشایی مرزهای خسروی و جذابه را شاهد باشیم.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

طبق آمارها در سال ۹۸ مجموع تولید بخش کشاورزی بیش از ۱۲۳ میلیون تن بود که از این میزان ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتن مربوط به تولیدات بخش زراعی از جمله گندم، جو، شلتوک، ذرت دانه‌ای، ذرت علوفه‌ای، چغندرقند، حبوبات، کلزا، وش و سویا می‌شود.

این درحالی است که در ابتدای دولت تدبیر وامید ( سال ۹۲ ) از مجموع ۹۶ میلیون تن تولیدات بخش کشاورزی نزدیک ۶۸ میلیون تن را محصولات زراعی تشکیل می‌داد.

همچنین طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی باید در سال ۹۹ مجموع تولیدات بخش کشاورزی به ۱۲۸ میلیون تن برسد که سهم بخش زراعی در آن حداقل تولید ۸۶ میلیون تنی را شامل می‌شود.

افزایش ۲۱۵۰ تومانی قیمت خرید تضمینی گندم طی ۷ سال

در این راستا و برای رسیدن به این هدف، دولت برای ایجاد انگیزه در کشاورزان اقدام به اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی و افزایش قیمت محصولات زراعی در ابتدای فعالیت خود کرد که تاثیر بسزایی در افزایش تولید این محصولات راهبردی داشته است.

 در سال زراعی ۹۸ – ۹۹ قیمت خرید تضمینی  هر کیلوگرم گندم معمولی ۲۷۰۰ تومان، گندم دوروم ۲۷۷۰ تومان، جو ۱۶۳۰ تومان، ذرت دانه ای ۱۷۰۰ تومان، چغندرقند ۵۰۲ تومان، پنبه ( وش) ۴۸۷۰ تومان، دانه سویا ۳۸۵۰ تومان، دانه آفتابگردان ۴۱۵۰ تومان، دانه کلزا ۴۶۰۰  تومان، دانه گلرنگ  ۴۰۸۰ تومان، برنج خزر ۶۱۰۰  تومان، برنج سازندگی ۵۳۶۰ تومان، برنج ندا و نعمت ۴۳۸۰  تومان، عدس ۵۰۳۷  تومان، نخود ۴۶۵۰ تومان، لوبیا چیتی ۴۳۲۰ تومان، لوبیا سفید ۴۳۲۰ تومان، لوبیا قرمز ۴۱۳۲ تومان، سیب زمینی پاییزه ۶۲۲ تومان، سیب زمینی بهاره  ۶۰۶ تومان، سیب زمینی طرح استمرار ۷۱۹ تومان، پیاز پاییزه ۴۱۵ تومان، پیاز بهاره ۴۰۳ تومان و پیاز طرح استمرار ۴۴۱ تومان بود.

در حالی که در سال زراعی ۹۱ – ۹۲ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی ۵۵۰ تومان، گندم دوروم ۵۸۰ تومان، جو ۴۵۰ تومان، ذرت دانه ای ۴۶۵ تومان، چغندرقند ۱۳۵ تومان، پنبه ( وش) ۱۴۰۰ تومان، دانه سویا ۹۵۰ تومان، دانه آفتابگردان ۸۷۰ تومان، دانه کلزا ۱۰۰۰ تومان، دانه گلرنگ ۹۵۰ تومان، برنج خزر، شیرودی، فجر، گوهر ۲۱۰۰ تومان، برنج سازندگی، درودزن و عنبر و سپید رود ۱۵۵۰ تومان، برنج ندا و نعمت ۱۵۶۸ تومان، عدس ۱۰۲۰ تومان، نخود ۱۰۲۰ تومان، لوبیا چیتی ۹۵۰ تومان، لوبیا سفید ۹۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۹۰۰ تومان، سیب زمینی پاییزه و بهاره  ۱۹۵ تومان، سیب زمینی طرح استمرار ۲۲۰  تومان، پیاز پاییزه و بهاره ۱۳۵  تومان و پیاز طرح استمرار ۱۵۰ تومان بوده است.

طبق آمارها در سال ۹۳ میزان تولید گندم حدود ۱۰ میلیون و ۵۷۸ هزار تن، جو نزدیک دو میلیون  و ۹۵۵ هزار تن، شلتوک دو میلیون و ۳۴۷ هزار تن، ذرت دانه ای یک میلیون و ۶۵۹ هزار تن، ذرت علوفه ای  ۹ میلیون و ۸۰۳ هزار تن، چغندرقند چهار میلیون  و ۷۳۱ هزار تن، حبوبات حدود ۶۱۵ هزار تن، پنبه وش حدود ۱۸۴ هزار تن، کلزا حدود ۱۴۶ هزار تن و سویا حدود ۱۴۲ هزار تن بود.

افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای تامین امنیت غذایی

بنابراین برای تامین امنیت غذایی، سلامت و غنی‌سازی محصولات کشاورزی در بخش زراعی در سال‌های برنامه ششم توسعه، برنامه‌های راهبردی ارایه شد که با وجود تحریم‌ها، خشکسالی‌ها و نرخ خرید تضمینی بخشی از این برنامه‌ها محقق شده است.

به طوری که طبق برنامه ششم توسعه تولید گندم در سال اول ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن،  سال دوم ۱۲ میلیون ۶۰۰ هزار تن، سال سوم ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن، سال چهارم ۱۴ میلیون تن و سال پنجم ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برنامه‌ریزی شد.

همچنین در بخش تولید جو سال اول دو میلیون و ۸۹۰ هزارتن، سال دوم سه میلیون و ۱۰۰ هزارتن، سال سوم نزدیک سه میلیون و  ۲۵۴ هزارتن، سال چهارم توسعه  سه میلیون و ۴۱۲ هزارتن و سال پنجم حدود سه میلیون و ۵۸۸ هزارتن در دستور کار بود. 

طبق برنامه ششم توسعه تولید شلتوک در سال اول  دو میلیون ۹۴۹ هزار تن، سال دوم دو میلیون و ۹۸۴ هزار تن، سال سوم سه میلیون و ۳۶ هزار تن، سال چهارم  سه میلیون و ۳ هزار تن و سال پنجم توسعه سه میلیون و ۱۵۰ هزار تن برنامه‌ریزی شد.

در بخش ذرت دانه‌ای تولید سال اول دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن، سال دوم دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن، سال سوم دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن، سال چهارم دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن و سال پنجم توسعه سه میلیون تن در دستور کار قرار گرفت.

در بحث تولید ذرت علوفه‌ای طبق برنامه باید در سال اول تولید ۱۰ میلیون و ۲۹۸ هزارتن، سال دوم ۱۰ میلیون و  ۵۱۲ هزارتن، سال سوم ۱۰۷ میلیون و ۷۲۶ هزارتن، سال چهارم  ۱۰ میلیون و ۹۴۰ هزارتن و سال پنجم ۱۱ میلیون و ۱۵۴ هزارتن محقق می‌شد.

طبق برنامه ششم توسعه تولید چغندر قند در  سال اول پنج میلیون و ۵۰۸ هزار تن، سال دوم پنج میلیون و ۸۷۶ هزارتن، سال سوم ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار تن، سال چهارم  ۶ میلیون و ۷۲۲ هزار تن و سال پنجم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزارتن برنامه ریزی شد.

در بخش تولید حبوبات سال اول  ۷۰۰ هزار تن، سال دوم  ۷۱۶ هزار تن، سال سوم ۷۳۱ هزار تن، سال چهارم  ۷۴۷ هزار تن و سال پنجم  ۷۶۳ هزار تن برنامه ریزی شد در حالی که تولید در سال ۹۳ حدود ۶۱۵ هزار تن بود.

تولید وش طبق برنامه ششم توسعه بایستی در سال اول به ۲۵۰ هزار تن، سال دوم ۲۶۸ هزار تن، سال سوم ۲۹۱ هزارت ن، سال چهارم ۳۰۹  هزار تن و سال پنجم  ۳۲۷ هزارتن برسیم.

در بحث تولید کلزا نیز طبق برنامه ششم توسعه در سال اول ۲۲۸ هزار تن، سال دوم ۳۷۱ هزار تن، سال سوم ۵۳۳ هزار تن، سال چهارم ۶۹۸ هزار تن و سال پنجم ۹۳۴ هزار تن است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

طبق برنامه های زمان بندی سازمان سنجش آموزش کشور، چهار آزمون سال ۹۹ به ترتیب در تاریخ های ۲۶ تیرماه، دوم و سوم مردادماه، ۳۰ و ۳۱ مردادماه و ۱۴ شهریورماه برای مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد، سراسری، کاردانی نظام جدید و کارشناسی ناپیوسته برگزار می شود.

نگاهی به جمع ثبت نام های نهایی ثبت شده در سیستم نام نویسی و آخرین آماری که سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار خبرنگار ایرنا قرار داد، نشان می دهد کنکورهای ۹۹ در کل ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۹۶۸ داوطلب دارد.

آمار کنکوری های ۹۹

در آزمون دکتری ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ نفر، در آزمون کارشناسی ارشد ۶۴۹ هزار و و ۴۴۱ نفر، در آزمون سراسری یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۱ نفر، در آزمون کاردانی نظام جدید شامل دانشگاه های فنی و حرفه ای همچنین موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی ۱۱۳ هزار و ۸۶ نفر و در کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۴۶ هزار و ۷۰۶ نفر ثبت نام کرده اند.

البته این آمار، تعداد داوطلبان ثبت نام کننده است و در دو فرایند دیگر شاید از این تعداد کاسته شود. سازمان سنجش آموزش کشور یک آمار بعد از پایان مهلت توزیع کارت ورود به جلسه آزمون ها و تعداد داوطلبانی که کارت دریافت کرده و نکرده اند، به دست می آورد.

آمار بعدی هم از آنِ داوطلبانی است که با وجود دریافت کارت در جلسه آزمون حاضر نمی شوند و به اصطلاح غائبان کنکورند.

گفتنی است؛ سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان آزمون کاردانی نظام جدید بار دیگر فرصت ثبت نام از ۱۸ تا ۲۲ تیرماه فعال کرده است که اندکی به آمار ذکر شده می افزاید.

تاثیر کرونا بر کاهش احتمالی کنکوری ها

با توجه به انتقاد تعدادی از داوطلبان مبنی بر تعلیق یا تعویق کنکورها به علت شیوع ویروس کرونا، به نظر می رسد برخی از آنها در کنکورهای ۹۹ نیز در لیست غائبان این آزمون ها قرار گیرند.

سرانجام ظرفیت های پذیرش

هنوز ظرفیت پذیرش برای آزمون های ۹۹ به جز کاردانی نظام جدید و کارشناسی ناپیوسته نهایی نشده است؛ بر این اساس برای کاردانی نظام جدید در ۲ هزار و ۷۲۶ رشته محل بدون آزمون، تعداد ۱۰۰ هزار و ۹۵۶ نفر و در رشته های با آزمون ۱۵۱ هزار و ۵۲۹ نفر در سه هزار و ۷۴۳ رشته محل پذیرفته می شوند.

ظرفیت پذیرش در کد رشته های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۹۹ تعداد ۲۲۶ هزار و ۳۵۶ نفر برای پنج هزار و ۲۷۴ کد رشته محل با آزمون و بدون آزمون اعلام شده است.

ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سیاستی مبنی بر کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون های ۹۹ ندارد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه اراک، دکتر« احسان صالحی» افزود: گروه تحقیقات مهندسی شیمی دانشگاه اراک درهمکاری مشترک با دانشگاه خوارزمی به این روش نوین برای تصفیه آب و پساب با طراحی غشاهای جاذب دست یافتند.

وی ادامه داد: در این روش غشاهای جاذب (membrane adsorbent) پایه کیتوسان با تلقیح نانو ذرات  ZIF-۸ (چارچوب ایمولازول زئولیتیک -۸) از خانواده چارچوب‌های آلی فلزی سنتز شده که حاصل آن موفقیت‌آمیز بود.

 عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: این جاذب‌ها کارایی بالایی در حذف آلاینده‌های رنگی موجود در آب از خود نشان داده و در ادامه این طرح، غشاهای لایه نازک جاذب سنتز شده روی پایه (support) غشایی از جنس PVDF (یک پلاستیک بازیافتی از جمله فلوئوروپلیمرهای که بهترین ویژگی آن‌ها مقاومت شیمیایی است) لایه نشانی شد و  از غشای نانو بایو کامپوزیت حاصل در شرایط فیلتراسیون برای تصفیه پساب رنگی برای این مهم بهره برده شد.

دکتر صالحی افزود:  انجام پژوهش در حالت نانوفیلتراسیون پیوسته و نتایج موفق‌آمیز آن بیانگر آن است که که این غشاها دارای قابلیت صنعتی شدن هستند.

وی اظهار داشت: غشای کیتوسانی حاوی نانو ذره زیف-۸، نفوذپذیری و جذب  بالا از خود نشان می‌دهد به‌طوری که با سایر نمونه غشاهای کیتوسانی حاوی نانو ذره که تابه‌حال از سوی پژوهشگران دیگر دنیا ساخته شده‌اند، قابل رقابت است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک گفت: از طرفی نفوذ پذیری بالا در فشار عملیاتی پایین‌تر از نمونه های مشابه، به‌معنای کاهش قابل توجه مصرف انرژی در فرآیند تصفیه است.

دکتر صالحی ادامه داد: برخلاف روش‌های مشابه در طول فرآیند جذب هیچ‌گونه واجذبی مشاهده نشد و در طول زمان میزان جذب شونده کاهش و در نهایت جذب به تعادل رسید.

وی، ویژگی مهم این طرح را سازگاری با محیط زیست دانست و تشریح کرد: در این مطالعه نانو ذره چارچوب آلی-فلزی ZIF-۸ در محیط آبی سنتز شد، که یک روش سنتز سازگار با محیط زیست است و سپس این نانوذرات در شبکه پلیمری کیتوسان که یک پلیمر طبیعی زیست سازگار دارد توزیع شده،  بنابراین، غشای کامپوزیتی کیتوسان حاوی نانو ذره ZIF-۸ کاملاً سازگار با محیط زیست و بی‌خطر است و موجب آلایندگی ثانویه منابع آب نمی‌شود.

دکتر صالحی افزود: در فرآیند این پژوهش غشای تهیه شده برای حذف رنگ مالاکیت سبز از محیط آبی در ۲ حالت جذب پیوسته و ناپیوسته استفاده شد و میزان جذب بسیار بالایی از خود نشان داد.

وی  یادآور شد: کمبود منابع آب شرب یکی از بحران‌ جهان است  و یکی از اهرم‌های اساسی و قدرتمند توسعه پایدار، دسترسی دولت ها به منابع پایدار و مطمئن آب شامیدن و کشاورزی است و از این رو، تصفیه با کیفیت و موثر آب و پساب در زمره اولویت های صنعتی اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می‌آید.

عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: به‌روز رسانی فناوری‌ سنتی تصفیه آب و پساب نیازمند همکاری صنعت و دانشگاهاست و ارایه  تحقیقات و پایان‌نامه های کاربردی در دانشگاه‌ها گام موثری در انجام این رسالت است.

 این طرح پژوهشی در قالب رساله دکترای «محمد خواجویان» دانشجوی رشته مهندسی شیمی و با هدایت دکتر «احسان صالحی» عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک و همکاری دکتر «وحید وطن پور» عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه خوارزمی انجام شده‌است.

شرحی از گام عملیاتی جذب ناپیوسته  این پژوهش به‌تازگی در نشریه معتبر Separation and Purification Technology با ضریب تاثیر (۵.۷۷۴) به چاپ رسیده و نتایج بخش دوم این پژوهش نیز در نشریه معتبر Carbohydrate Polymers با ضریب تاثیر (۷.۱۸۲)   منتشر شده است.

دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۲۲۵ عضو هیأت علمی است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

این واحد با پنج میلیون دلار سرمایه گذاری و ۱۰ هزار تن ظرفیت تولید سالانه برای ۱۲۰ نفر اشتغالزایی داشته است.

این واحد تولیدی به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده محصولات چاپی عمومی و ویزیت در صنعت چاپ ایران است و نقش مهمی در تامین نیاز مبرم کشور به فیلم‌های حرارتی در صنعت چاپ و بسته بندی ایفا می‌کند.

معاون رییس جمهوری در این مراسم گفت: کارآفرینی جوهر می‌خواهد و اینکه جوانی بخواهد ریسک کند و علاوه بر اینکه پول خود را درآورده، تعدادی را نیز سرکار ببرد بسیار ستودنی است.

ستاری افزود: کارآفرینان تاج سر هستند و مسوولان نباید هیچگاه آنها را تنها بگذارند.

وی گفت: کارآفرینان انسان‌های مقدسی هستند و باید قدردان فعالیت آنها باشیم.

این مسوول اضافه کرد:متاسفانه با ظهور صنعت نفت، کارآفرینی در کشور ما ضربه خورد و ما به فرزندان خود یاد دادیم که فقط به فکر استخدام باشند.

استاندار قزوین نیز در این مراسم گفت: کمک به بحث اشتغال و تولید نیاز امروز جامعه است و اگر می‌خواهیم به جایگاه شایسته ایران در سطح جهان دست یابیم باید به فکر حمایت از کارآفرینان و صنعتگران باشیم.

جمالی پور گفت: امسال سال جهش تولید بوده و وظیفه ما بسیار سنگین است که از بخش تولید و کارآفرینی حمایت کنیم.

معاون رییس جمهوری در ادامه از یک طرح ملی صنعتی دانش بنیان در مرحله احداث و تجهیز بازدید کرد.

این شرکت دانش بنیان در زمینه تولید موتور سه سیلندر کم مصرف و پرقدرت، خدمات ماشین کاری فلزات، موتور بنزینی و موتور پایه گاز سوز در حال احداث است و امید به اشتغال مستقیم آن ۵۵۹ نفر است.

سرمایه گذاری این طرح نیز ۴۲ میلیون یورو جهت خرید تجهیزات و ماشین آلات است.

بازدید از چند شرکت دانش بنیان، افتتاح یک طرح صنعتی، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین، افتتاح مرکز نوآوری تخصصی پارک علم و فناوری استان و رونمایی از شبکه نوآوری قزوین، افتتاح شهرک کتاب دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و حضور در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان از جمله برنامه‌های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر به استان قزوین است.

 ۱۱۰ شرکت دانش‌ بنیان و فناور در سطح استان فعالیت دارند که ۸۵ شرکت در مرکز رشد پارک علم و فناوری قزوین قرار داشته و ۲۵ شرکت نیز در سایر نقاط به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

این شرکت‌ها تاکنون ۱۸۰ محصول دانش بنیان را تولید و به بازار عرضه کرده اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

طولانی شدن همه گیری بیماری کرونا و رعایت شیوه‌های جلوگیری از مبتلا شدن به آن بسیاری را خسته و کلافه کرده است. دیدبازدیدها، سفر و گشت و گذار و حتی استفاده نکردن از ماسک از جمله این نشانه ها است. روز گذشته آمار فوتی‌ها ناشی از کرونا به ۲۰۰ نفر رسید.

همواره کارشناسان حوزه سلامت می گویند مسافران می توانند ناقلان کرونا باشند مخصوصا مسافرانی که به سفر می روند و در اماکنی اقامت می کنند که هیچ شیوه نامه‌ای را رعایت نمی کند و نظارتی بروی آنها وجود ندارد.

جمشید حمزه زاده در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلام این خبر گفت: این روزها مقصد بیشتر افرادی که به سفر می‌روند استان‌های شمالی کشور است و البته بیشتر این افراد به ویلاهایی می‌روند که یا به خودشان تعلق دارند یا اجاره می کنند و برخی نیز ترجیح می‌دهند کمپ بزنند و در چادر اقامت کنند.

وی با بیان این که به دلیل شیوع کرونا ضریب اشغال هتل حدود ۵ درصد است گفت: مسافران در حالی رفتن به ویلاهایی غیر مجاز را ترجیح می دهند که این اماکن هیچ شیوه نامه‌ای را رعایت نمی کنند و نظارتی بروی آنها وجود ندارد در حالی که هتل ها موظف به رعایت شیوه نامه جلوگیری از کرونا هستند و نظارت جدی بر عملکرد آنها وجود دارد.

حمزه زاده درباره استفاده از مواد ضد عفونی کننده گفت: در ابتدای شیوع کرونا به دلیل کمبود این مواد، هتل ها و دیگر اماکن اقامتی برای تهیه این مواد مشکل داشتند اما با ورود تولید کنندگان مختلف به مساله،  امروز در عرضه این مواد مشکلی وجود ندارد و هتل ها براحتی به این مواد دسترسی دارند.

وی درباره خسارات ناشی از کرونا به هتل ها گفت: از اسفندماه تا پایان خردادماه هتل‌ها ۶هزار میلیارد تومان از درآمدشان را از دست دادند که خسارت بزرگی است. هتل‌داران به تسهیلات برای جبران این خسارات نیازمند و چشم ب‌راه تدوین بسته حمایتی دیگری از سوی دولت هستند.

حمزه زاده در این باره گفت: بر اساس آمار ۸۰ هزار نفر به صورت مستقیم در گردشگری شاغل هستند، در صورت چاره جویی نکردن، با بیکاری گسترده مواجه خواهیم شد. هتل داران با وجود نبود مسافر و نیمه تعطیل بودن هتل‌ها حقوق کارکنانشان را پرداخت می کنند یک راه کار این است که دولت حق بیمه این افراد را خودش پرداخت کند تا بخشی از مشکلات هتل داران کاهش پیدا کند.

وی افزود: پیشنهاد شد به جای تعدیل گسترده نیروی انسانی و استفاده آن ها از حق بیمه بیکاری (به دلیل جلوگیری از آثار روانی و منفی مترتب بر آن) بیمه بیکاری در زمان اشتغال و در قالب حقوق، توسط دولت پرداخت شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری هلث، کووید ۱۹ بر بسیاری از ارگان‌های بدن به طور مستقیم و غیرمستقیم تاثیرگذار است و محققان همواره به دنبال اثرات ویروس جدید کرونا بر قسمت‌های مختلف بدن و راهکارهای موثر برای جلوگیری از صدمات این ویروس هستند.
مطالعات جدید نشان می‌دهد این ویروس اثرات جدی بر سیستم عصبی دارد که می‌تواند شامل دلیریوم (روان‌آشفتگی)، التهاب مغز، سکته مغزی، بیماری نادر ADEM و آسیب عصبی باشد.

دلیریوم (delirium) با اختلالات کلی شناختی و عدم هوشیاری همراه است و می‌تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد. معمولا این عارضه با نشانه‌هایی مانند توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، اضطراب و ترس، اختلال در جهت‌یابی و عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان همراه است.

این مطالعات همچنین نشان می‌دهد شیوع یک بیماری نادر عصبی به نام ADEM نیز با پاندمی کرونا در حال افزایش است که گاهی می‌تواند مرگبار باشد.

این بیماری مخفف “Acute disseminated encephalomyelitis” است و التهاب حاد منتشره مغزی نامیده می‌شود. این بیماری خودایمنی باعث حمله به مغز و نخاع شده و حمله سلول‌های سیستم عصبی و آسیب به پوشش نورون‌ها به نام میلین، باعث تخریب قشر سفید مغز می‌شود. این بیماری معمولا بر اثر عفونت‌های ویروسی به وجود می‌آید.

بر اساس این مطالعه برخی مبتلایان به کووید ۱۹ علائم شدید تنفسی را تجربه نمی‌کنند و دچار اختلال عصبی می‌شوند.

محققان هنوز دلیل قطعی ارتباط این ویروس با سیستم عصبی را نمی‌دانند ولی احتمال می‌دهند التهاب مغز به دلیل پاسخ سیستم ایمنی به ویروس باشد.

محققان در مورد عوارض عصبی بیماران به پزشکان هشدار داده‌اند؛ چراکه تشخیص زودهنگام در درمان اهمیت زیادی دارد.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون ۱۱ میلیون و ۹۵۷ هزار و۴۷۷ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند، ۶ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۴ نفر بهبود یافته‌اند و ۵۴۶ هزار و  ۷۸۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دانشمندان بسیاری در سراسر جهان به دنبال ساخت واکسن این پاندمی هستند.

نتایج این مطالعات در نشریه Brain منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، «فرزاد پیلتن» افزود: پس از شیوع ویروس کرونا همه مرزهای تجاری بین ایران و عراق بسته شده بود و با کاهش شیوع این ویروس در موج نخست فراگیری آن، به تدریج مرزهای تجاری بین دو کشور بازگشایی شد.

وی ادامه داد: برخی پروتکل‌ها و تدابیر بهداشتی  با همکاری وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی، گمرک ایران و دیگر نهادهای دست اندرکار و مرتبط، برای کاهش تسری ویروس کرونا در مرزهای تجاری با کشورهای همسایه از جمله عراق اتخاذ شد که نقش مهمی در بازگشایی مجدد مرزها ایفا کرد.

پیلتن با اشاره به اینکه کاهش تجارت با کشور عراق موجب ضرر و زیان دو طرف است، افزود: تلاش‌های دیپلماتیک و مذاکره با مقام های مسئول در کشور عراق موجب شد دولت عراق پس از موافقت با بازگشایی مرزهای تجاری مشترک با اقلیم کردستان، در هفته اخیر با بازگشایی مرز شلمچه و همچنین سومار به صورت محدود موافقت کند و به زودی روند صادرات ایران از این مرزها به عراق از سر گرفته شود.

مدیر کل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ابراز امیدواری کرد با بازگشایی مجدد و کامل کلیه مرزهای تجاری با عراق روند مبادلات تجاری میان دو کشور به حالت عادی برگشته و سیر صعودی بگیرد.

 حجم روابط تجاری دو کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

حسین شاهینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: از مجموع ۳۴ هزار و ۵۴ هکتار سامانه آبیاری نوین اجرا شده در استان سمنان، ۱۶ هزار هکتار قبل از دولت تدبیر و امید و بقیه در دوره دولت تدبیر و امید اجرایی شده است .
وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید یک میلیارد و ۷۵۲ میلیون ریال برای اجرا و توسعه سامانه نوین آبیاری هزینه شده است.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان از طریق سامانه‌های نوین آبیاری می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده در ۴۰ درصد دیگر از اراضی کشاورزی استان سمنان می‌توان سامانه نوین آبیاری اجرایی کرد.
شاهینی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی این استان به دلیل‌های مختلف مانند خرده مالکی به صورت سنتی و غرقابی آبیاری می‌شود.
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: نبود توازن بین اعتبارات ملی و استانی از سرعت اجرای طرح توسعه سامانه نوین آبیاری در استان سمنان کاسته است.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان یادآور شد: سال گذشته چهار هزار و ۹۰ هکتار سامانه آبیاری نوین در استان سمنان با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال اجرایی شد.

علت اشتیاق کمرنگ کشاورزان به آبیاری نوین
وی افزود: پرداخت تسهیلات برای اجرای سامانه های نوین آبیاری از منابع ملی و نامحدود است اما اجرای سامانه نیازمند تامین زیرساخت‌هایی مانند انتقال آب، احداث استخر ذخیره آب و تامین برق است که اعتبارات این زیرساخت ها از منابع استانی و محدود است.
شاهینی ادامه داد: از آنجا که هزینه احداث استخر ذخیره آب تامین برق و انتقال آب بالا و تسهیلات محدود است، کشاورزان استان رغبت کمتری به اجرای توسعه آبیاری نوین دارند و تنها در ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سامانه ابیاری نوین اجرایی شده و بقیه اراضی کشاورزی به روش سنتی و غرقابی آبیاری می‌شود.
وی اضافه کرد: سامانه نوین آبیاری به سه روش قطره‌ای، طیفی و بارانی در استان سمنان اجرایی شده است که البته سامانه آبیاری بارانی بیشتر در شرق استان به دلیل شرایط آب و هوایی  متناسباجرا شد.
به گفته وی، در اجرای سامانه نوین آبیاری به ازای هر یک هکتار ۱۷۵ میلیون ریال کمک بدون بازپرداخت به عنوان طرح تشویقی و حمایتی برای اجرای طرح سامانه نوین آبیاری به کشاورزان پرداخت می شود.
شاهینی اظهار داشت: به ازای هر یک هکتار اجرای سامانه نوین آبیاری در استان سمنان چهار هزار متر مکعب آب صرفه جویی و به جبران کم آبی کمک می شود.
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: سال گذشته هشت میلیون متر مکعب کمبود آبیاری جبران و با اجرای سامانه نوین آبیاری بهره برداری از منابع آب در استان سمنان مدیریت شد که این میزان صرفه جویی قابل توجه است.

۱۹۸ هزار هکتار از وسعت اراضی استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار باغ، ۱۱۰ هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود ۴۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

صفحه 1 از 201
12345678910 بعدی 203040...«