برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کشف زودرس موارد ابتلا، شاه کلید کنترل و ریشه‌کنی کووید-۱۹

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی روز شنبه در دیدار با مدیران و مسئولان شرکت های دانش بنیان و استارت آپ، اظهار داشت: ایجاد فرآیندهای متمرکز برای بهره گیری از داده های شهروندان لازم است و این اقدام در استان تهران، برخلاف سایر استان ها بسیار پیچیده است.

وی ادامه داد: از هم گسستگی و نحوه استفاده از داده ها چالش بزرگی است که با آن رو به رو هستیم. از طرفی  به دلیل اختلاف در مختصات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با پیچیدگی های جمعیت آزاد، سکونت های غیررسمی، حاشیه نشینی و جمعیت شناور، کم اظهاری های عمومی در برخی نقاط شهری رخ داده است که باید در این خصوص لکه گیری صورت گیرد. 

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، پوشش داده ای استان را ناقص خواند و خطاب به مدیران شرکت های دانش بنیان افزود: باید به کمک شما نظام تکمیل داده ای ایجاد شود که البته در این زمینه بخشی از رزروهای داده ای می تواند کمک کننده باشد.

 زالی عملیاتی سازی دو راهبرد را در بحث اپیدمی کرونا، بسیار با اهمیت دانست و ادامه داد: اگر بتوانیم با استفاده از ظرفیت های تکنولوژی نوین دو راهبرد کشف زودرس موارد و ردیابی مخاطب را عملیاتی کنیم، گامی موثر در جهت کنترل و ریشه کنی بیماری برداشته ایم.

 وی عنوان کرد: هیچ راهبردی به اندازه کشف زودرس موارد کمک کننده نیست؛ هرچه سریعتر افراد را شناسایی کنیم، سرچشمه انتقال بیماری زودتر مشخص می شود.

 زالی از استقبال روبه افزایش مردم برای همکاری با سامانه سیب و ۴۰۳۰ خبر داد و گفت: تاکنون تعداد قابل توجهی از مردم بدون حضور فیزیکی شناسایی شدند که این موضوع نشان دهنده افزایش اعتماد مردم است، چراکه بی اعتمادی موجب کم اظهاری می شود و این بحران شرایط را تغییر داده است.

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، در خصوص راهبرد دوم یعنی ردیابی مخاطب در مواقع اثبات مشکوک یا مبتلا بودن فرد، بیان کرد: در همین راستا مقرر شده است با مشارکت وزارت ارتباطات و استفاده از ظرفیت گوشی های هوشمند کریدورهای ارتباطی و ترددی بیماران ترخیص شده ردیابی شود.

 زالی ادامه داد: این دو راهبرد باید به عنوان محور در نظر گرفته شود، داده‌ها واحد و پیوسته باشد و امکان به اشتراک گذاشتن آن هم فراهم باشد. اگر راهبردها تلفیق شود به نقشه ای واحد دست می یابیم، از طرفی الگوهای آلودگی و مناطق آلوده مشخص و امکان انجام برخی مداخلات محله ای فراهم می شود. در این صورت می توان برخی مداخلات شهرداری را جهت دهی کرد.

 وی تصریح کرد: علی رغم اهمیت فاکتور اقتصادی در پوشش حمایتی و مداخلات اصلاحی، فاکتور ابتلا نیز نقش بسیار پررنگی دارد؛ به این معنا که خانواده ای که عضوی از آن به بیماری کرونا مبتلا شده است نیز باید تحت پوشش قرار بگیرد.

قیمت‌ها با حمایت دولت کاهش یابد

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، ضمن بیان ظرفیت بالقوه دیجیتال مارکتینگ و توانایی آن در رفع نیازهای مردم در شرایط کنونی، بر لزوم ایجاد مشوق های بیشتر برای جذب مشتری، از جمله کاهش قیمت ها با حمایت دولت، تاکید کرد و گفت: افزایش سایز این تبادلات شدنی است و باید اصلاحات فرهنگی در زمینه خرید اینترنتی صورت گیرد.

  زالی تصریح کرد: طبق نظرسنجی های صورت گرفته طی دو هفته اخیر، ۷۸,۴ درصد مردم به علت تامین مایحتاج روزانه از منزل خارج شدند. به همین علت در برخی موارد باید پاداش ها و مشوق هایی با حمایت دولت برای ترویج این فرهنگ در نظر گرفته شود.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به برنامه ریزی و ترسیم نقشه راه دولت الکترونیک از سال ۸۱ و با توجه به عدم پیوستگی و جامعیت آن تاکنون، شناخت چالش های استقرار دولت را ضروری دانست و پیاده سازی آن را یکی از مهمترین عوامل کاهش ترددها اعلام کرد.

وی ادامه داد: شاید یکی از مشکلات، اقدامات جزیره ای بوده که در موضوع دولت الکترونیک صورت گرفته و این طرح را به نتیجه نرسانده است.

 به گفته دکتر زالی ظرفیت دورکاری در ادارات قلیل است و اگر وضعیت مناسب بود به این اندازه با چالش مواجه نبودیم.

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با بیان اینکه این بحران فرصت مناسبی است تا گامی موثر در راستای استقرار دولت الکترونیک برداشته شود و گفت: در همین راستا به دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد کرده ایم دستور تکمیل و ارائه تمام اقدامات به دستگاه های اجرایی ابلاغ شود.

 وی اظهار کرد: اگر امروز ابزارهای در اختیار شما، دستاوردهایی برایمان به ارمغان بیاورد، در آینده نیز از این ظرفیت ها بهره خواهیم برد. رقابت در صنعت و تجارت و کسب و کار، جزئی جدا نشدنی است اما در این روزهای بحرانی بسیاری از رقبا همگرا شده اند و در کنار هم تلاش می کنند.

  چگونه گوشی هوشمند را ضدعفونی کنیم؟

لزوم طراحی نقشه جامع دیجیتال از داده های افراد

زالی با اشاره به نتایج پژوهشی که توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری وزارت ارتباطات در جمعیت آماری هزار و ۲۰۰ نفر صورت گرفته است، عنوان کرد: با استناد به این تحقیق ۵۲ درصد افراد بعد از مرخص شدن، نه تنها خود را قرنطینه نکردند بلکه از شعاع ۲ کیلومتری محل سکونت خود نیز خارج شدند. که این موضوع نگران کننده است.

 وی ادامه داد: اقدامات خوبی با همکاری ارگان های مسئول کلید خورد اما برخی از آنها نیمه راه متوقف شد، البته طبیعتا حل مشکل مزمن زمان بر است.

 زالی بر اهمیت پوشش دهی نقاط کور استان تهران از لحاظ داده ای، عنوان کرد: طرح غربالگری و ایجاد پرونده در سامانه سیب، اطلاعات ابتدایی است که متاسفانه در برخی مناطق استان تکمیل نشده است.

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران از خوداظهاری بالغ بر ۴ میلیون تهرانی خبر داد و گفت: این آمار نشان می دهد، فرهنگ خوداظهاری در تهران از سایر استان ها مستقرتر است. از طرفی طراحی و رسیدن به یک نقشه جامع دیجیتال ضمن احیای حقوق شهروندی و محرمانگی در غالب یک تعهد حفظ اطلاعات شخصی باید محقق شود.

 زالی از تداوم پیگیری مراقبان سلامت پس از انجام غربالگری خبر داد و گفت: با همت معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی تهران با ابزار نیروی انسانی و همکاری شهرداری تهران مقرر است بازه زمانی پیگیری ها به ۱۲ ساعت کاهش پیدا کند.

 به گفته فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، ردیابی پس از غربالگری کار بسیار سختی است و بارکد کردن افراد بهترین مدل برای این اقدام است.

 وی با اشاره به نحوه انتقال ویروس در ووهان چین، تصریح کرد: در روزهای ابتدایی پدیده انتقال در بیمارستان رخ داد، اما در دو هفته اخیر ۹۰ تا ۹۵ درصد انتقال ها در گروه های درون خانواده ای اتفاق افتاده است که این نکته بسیار اهمیت دارد. بنابراین تشخیص زودرس می تواند بسیار کمک کننده باشد.

دولت الکترونیک باید در بستر ظرافت محرمانگی شکل بگیرد

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران در جمع خبرنگاران، ضمن تاکید بر لزوم طراحی یک نقشه دیجیتال برای مقابله جدی تر با بیماری کرونا، عنوان کرد: زیرساخت های محقق شده برای این موضوع در آینده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمینه ارگان هایی از جمله شهرداری و شرکت های دانش بنیان و استارت آپی در این جلسه برای همکاری اعلام آمادگی کرده اند.

 وی بخشی از مناطق شمالی استان تهران را نقطه کور خواند و گفت: مقرر شد برای دست یابی به اظلاعات ساکنان این مناطق به منظور غربالگری، تمامی دستگاه ها مجموعه ذخایر داده ای که به اشکال مختلف در اختیار دارند، به اشتراک بگذارند، چراکه غربالگری در کنترل اپیدمی بسیار اهمیت دارد.

 زالی تصریح کرد: رصد افراد مشکوک یا مبتلا در ترسیم یک نقشه جامع دیجیتال نیز به ما کمک می کند. در زمینه دست یابی و اشتراک این اطلاعات همه ارگان های مرتبط هم قسم شدند تا حقوق شهروندی و محرمانگی به عنوان یک تعهد اخلاقی مدنظر باشد.

زالی با بیان اینکه در بحث استقرار دولت الکترونیک، هنوز خوشه های کارگروهی در دستگاه های ذی ربط با محوریت وزارت خانه ها به کفایت نرسیده اند، افزود: دولت الکترونیک باید در بستر سامانه های پویا، انعطاف پذیر و دارای ظرافت محرمانگی شکل بگیرد. از طرفی فرهنگ دورکاری نیز بیش از گذشته نیاز به ترویج دارد.

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران گسترش زیرساخت های لازم برای توزیع اقلام مورد نیاز افراد، تمرکز گرایی توزیع بسته ها و گسترش درگاه های پرداخت، از دیگر مباحث مطروحه در جلسه بود.

 وی بر لزوم انجام فعالیت ها به صورت دورکاری تا حد امکان تاکید کرد و در خصوص ازدحام صبح امروز در خیابان های تهران، افزود: با توجه به شرایط متفاوت حاکم در شهر تهران، مقرر شده بود بازگشت به کار با تاخیر نسبت به سایر استان ها صورت گیرد. به همین منظور فردا جلسه اضطراری در ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تشکیل خواهد شد.

 وی در پایان عنوان کرد: شهر تهران هنوز در تب و تاب اپیدمیک این بیماری است و باید بدون شتاب و با برنامه ریزی حرکت کنیم. طبیعی است در تهران باید پروتکل ها متفاوت از سایر استان ها باشد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)