برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

روزه داری در بحران کرونا

 فرهنگستان علوم پزشکی امروز – سه شنبه – در گزارشی نوشت: در سال جاری علاوه بر بیماران و مسافرینی که از روزه‌داری معذورند، با توجه به بحران ویروس کرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه‌داری ماه مبارک رمضان مطرح می شوند که پرداختن به آنها برای امت اسلامی کشور ضروری است.

در این گزارش  فرهنگستان علوم پزشکی تاکید کرد: روزه داری ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنج گانه اسلام است که با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تکامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است.

فرهنگستان علوم پزشکی در این گزارش خاطرنشان کرد: تبعیت محض از توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا لازم و ضروری است. پزشکان متفق القول هستند که نخوردن غذا به طور متناوب مانند روزه داری اسلامی نه تنها عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی کند بلکه سبب تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس می شود.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی یادآور شد: افراد سالم کمتر از ۶۵ سال با عمل به مواردی مانند رعایت کلیه توصیه های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها، پرهیز از نزدیک شدن به بیماران کرونایی، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر، استفاده از نبولایزر یا جوشاندن آب در ظروف در باز به منظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل، کاهش مصرف چای، قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر و پرهیز از محیط های گرم و خشک، می توانند روزه بگیرند.

فرهنگستان علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در افراد سالمند(۶۵ سال و بیشتر)، عوامل مساعد کننده ابتلا به بیماری کرونا به ویژه دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی – عروقی، سرطان و بیماریهای مزمن ریوی شایع می باشند و در صد قابل توجهی از سالمندان به علت کمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماریها در خود بی اطلاعند.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی افزود: از طرف دیگر براساس شناخت کنونی ما از ویروس کرونا به‌ نظر می‌آید که افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان و یا دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند.

  افزایش تاسیسات گردشگری از ۹ به بیش از ۱۱ هزار

فرهنگستان علوم پزشکی تصریح کرد: نظر به اینکه در افراد مسن ابتلا به این ویروس ممکن است باعث نوع شدید بیماری شود لذا با احتمال ضرر برای آنها، توصیه می‌شود در صورتی که دسترسی به پزشک ندارند علاوه بر رعایت توصیه‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، آنهایی که مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا پس از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینکه با نظر پزشک متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.   

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی یادآور شد: افراد دچار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در فاصله گذاری ها و رعایت توصیه های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعد کننده عمده برای ابتلا به ویروس کرونا است و لذا توصیه می‌شود فقط آن گروه از بیماران دیابتی اقدام به روزه داری نمایند که سن کمتراز ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک باشند.

فرهنگستان علوم پزشکی خاطرنشان کرد: بیماران دچار فشارخون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آنها در کنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پائین(دیاستولیک) کمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.

این فرهنگستان درمورد بیمارانی که پیوند اعضا شده‌اند، تاکید کرد که نباید روزه بگیرند و روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.

فرهنگستان علوم پزشکی درمورد بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است، تاکید کرد: روزه‌داری در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام کنند.

در این گزارش فرهنگستان علوم پزشکی همچنین آمده است: در مورد بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته اند توصیه می شود حداقل تا ۶ هفته اقدام به روزه داری نکنند.  

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)