برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۱۶ پیشنهاد به وزیر بهداشت برای حمایت بیشتر از پرستاران

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  علیرضا زالی پیرو نشست هم اندیشی این ستاد با اعضای هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری کشور، هیئت مدیره نظام پرستاری تهران بزرگ، نمایندگان پرستاری نیروهای مسلح و روسای دانشکده های پرستاری و مامایی و مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران، در نامه ای خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ارائه پیشنهادهایی برای جهت افزایش انگیزه و جلوگیری از فرسایش روحی  و جسمی پرستاران به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا پرداخت.

اهم پیشنهادهای نشست ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به شرح زیر است:

آیین نامه مصوب کشوری در بالاترین سطح حاکمیتی با هدف تامین مطالبات مادی و معنوی پرستاران اعم از قوانین یا خواسته های معوق و نیز لحاظ ساز و کارهای مناسب در قالب شیوه نامه تشویقی پرستاران تدوین شود.

حرفه پرستاری به عنوان یکی از مشاغل حاکمیتی و جاری سازی قوانین موضوعه مرتبط در این خصوص جهت پرستاران تصویب شود.

اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که می تواند بدوا از رویه های (پرسیجرهای) پر تکرار و منحصر به فرد مراقبت پرستاری آغاز شده و به تدریج به کلیه امور مراقبتی تسری یابد. اجرای این مهم در شرایط حاضر از ضرورت بالایی به جهت مضاعف نمودن انگیزه پرستاران برخوردار است.

بستر سازی عاجل شرایط استخدام پرستاران شرکتی، قراردادی و سایر پرستاران دانش آموخته غیر شاغل در سهمیه استخدامی سال جاری و تسری قانون ایثارگران به پرستارانی که به عنوان مدافعان سلامت در حین خدمت رسانی به مددجویان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می شوند، از دیگر پیشنهادات است.

تمهید بسته حمایت مالی متناسب با کرامت پرستاران که در خط مقدم مبارزه با بیماری قرار دارند به گونه ای که مشوق های مالی مشمول رقم درخور و افزایش دهنده روحیه خدمتی از بعد مالی باشد.

تمهیدات لازم توسط شهرداری تهران به منظور تخصیص سهمیه ترافیک در سال جاری به صورت رایگان یا با اعمال تخفیف مناسب از طریق نظام پرستاری تهران بزرگ به پرستاران بالینی شاغل در بخشهای بستری مبتلایان به کرونا ویروس بیمارستان های تهران در صورت اجرای طرح ترافیک، اتخاذ شود

تدوین بسته های حمایت بیمه ای شامل بیمه درمانی پرستاران و بیمه عمر ایشان. وفق اطلاعات موجود پرستارانی که به ویژه در بخش های غیر دولتی مشغول به خدمت هستند و به بیماری مبتلا شده اند یا نیاز به اقدامات تشخیصی دارند، بایستی با هزینه های گزاف و به صورت آزاد نسبت به تهیه داریا انجام آزمایش های تشخیصی مبادرت نمایند.

  دانلود آهنگ حمید هیراد رخ

اعمال تسهیلات و راهکارهای حمایتی از بیمارستان های خصوصی تا در شرایط خطیر کنونی مجبور به تعدیل نیرو از جمله همکاران شریف کادر پرستاری نگردند.

پیشنهاد می گردد تا در اسرع وقت نسبت به استخدام و بکارگیری این دسته از پرستاران تعدیل شده که از قضا واجد تبحر و تجربه کافی هستند، در بیمارستان دولتی و دانشگاهی اقدام عاجل و مقتضی صورت پذیرد.

همسان سازی پرداختی به کارکنان درمانی نیروهای مسلح، مشخصا تسری افزایش ۵۰ درصدی مزایای اعمال شده در بخش کشوری به بخش لشکری که انگیزه و روحیه خدمتگزاری در پرستاران لشکری را دو چندان خواهد کرد و طبعا حس تبعیض و بی عدالتی موجود را مرتفع خواهد نمود.

تشکیل هسته پژوهشی با حضور متخصصین و محققین پرستاری و علم مراقبت تا با انجام تحقیقات کاربردی، ارائه مراقبت های به روز و مبتنی بر شواهد را مهیا سازد.

تدوین شیوه نامه منسجم و عملیاتی جهت استفاده از دانشجویان پرستاری دانشکده ها در مراکز درمانی به گونه ای که امکان استفاده از ظرفیت به شیوه ای معقول و با رعایت مصالح دانشجویان فراهم شود.

تخصیص اعتبار به سازمان نظام پرستاری کشور تا از طریق معاونت آموزشی سازمان و ستاد صحت هماهنگ با دیگر کمیته های علمی کشوری نسبت به تدوین و تهیه کلیپ های آموزشی بومی جهت پرستاران و همچنین آموزش های عمومی اقدام شود.

ساماندهی و تعدیل وجود سامانه های متنوع و پرشمار و ورود تکراری اطلاعات در این سامانه ها که باعث خستگی و درگیری پرستاران به امور غیر بالینی می شود.

ساماندهی و تعدیل وجود دستورالعمل های متنوع و حجیم که در شرایط بحرانی امکان مطالعه این حجم زیاد از اطلاعات وجود نداشته و نیاز به دستورالعمل های کوتاه و عملیاتی می باشد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)