برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رشد مبادلات تجاری با از سرگیری فعالیت گذرگاه‌های مرزی عراق

«یحیی آل اسحاق» روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علی رغم تمام مشکلات و اتفاقات پیش آمده و در پی آن کم و زیاد شدن تعاملات با عراق اما ارتباطات و تجارت با این کشور ادامه دارد.

و بعد از بسته بودن چند ماهه برخی مرزها، به تازگی شرایط بهبود یافته است و مبادلات تجاری با اعمال برخی محدودیت ها از سر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بازگشایی دو مرز جنوبی شلمچه و سومار با عراق، مبادلات هفته‌ای دو تا سه روز انجام می‌شود، تاکید کرد: مرز شلمچه در روزهای یکشنبه و چهارشنبه حدود ۲۵۰ کامیون بار را پذیرش می کند و بر اساس مجوز صادر شده برای از سر گیری مبادلات بعد از رایزنی ها مرز سومار ۲ روز بازگشایی در هفته را اعلام خواهد کرد.

وی با اشاره به ضرورت رعایت نکات بهداشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: تغییرات گریزناپذیری در روند ارتباطات با عراق به وجود آمده است از جمله آنها می توان به توقف سفرهای زیارتی اشاره کرد که در شرایط فعلی و وجود ویروس کرونا امکان پذیر نیست در حالی که پیش از این به غیر از ایام اربعین، سه میلیون زائر ایرانی به عراق می‌رفتند و در همین میزان مسافر عراقی نیز به کشور ما سفر می کردند.

وی با اشاره به ۱۲ میلیارد دلار صادرات به عراق خاطرنشان کرد: در حال حاضر اوضاع تجارت بین ما و این کشور در وضعیت نامناسبی قرار ندارد اما به دلایل اقتصادی با کاهش روبه رو شده است، زیرا عراق در شرایط شیوع ویروس کرونا نتوانسته درآمدهای لازم از فروش نفت را داشته باشد و حالا نیز نمی تواند برای خرید اقلام به میزان سال های گذشته هزینه کند.

  سومین تور موتورسواری به مناسبت شهادت سردار سلیمانی برگزار شد

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: به دلیل کم شدن تقاضا و نبود امکانات لازم، عراق در سال جاری کالای کمتری از ایران درخواست کرده که بر این اساس تا پایان امسال نسبت به سال گذشته تا ۳۰ درصد صادرات کمتری خواهیم داشت و تجارت بین دو کشور را به ۹ میلیارد دلار کاهش می‌دهد.

وی در خصوص بازگشایی مرزها و تردد کامیون های تجاری بین این دو کشور تاکید کرد: مرزهای ایران با اقلیم کردستان باز و فعال هستند و روزانه ۲ هزار کامیون کالا مبادله می شود. در مرزهای جنوبی درباره مسائل بهداشتی نگرانی هایی ایجاد شده بود که در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است اما با این وجود دو مرز شلمچه و مهران بازگشایی شده اند و مرزهای دیگر نیز به زودی بازگشایی می شوند.

آل اسحاق با بیان اینکه اراده مسئولان دو کشور توسعه روابط تجاری علی رغم همه مشکلات است، تصریح کرد: پیش از شیوع ویروس کرونا قرار بود مبلغ تجارت به حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال ۹۹ برسد اما با شرایط فعلی تحقق این مهم با تاخیر همراه خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از چین بزرگترین بازار ما در عراق است و تعاملات خوبی با آنها داریم، اظهار داشت: یکی از اهداف هر دو کشور توسعه سرمایه گذاری های ایران در عراق و بالعکس است که تاکنون بخش اندکی از آن انجام شده است. شرکت‌ها و واحدهای تولیدی لبنی و مواد غذایی در عراق راه‌اندازی شده‌اند که بازار خوبی را نیز برای خود به دست آورده اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)