برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نتایج امیدبخش کارآزمایی اولیه واکسن کرونا تولید شرکت مدرنا

به گزارش پایگاه اینترنتی سی.ان.ان، دو ماه پس از بیانیه امیدوارکننده شرکت آمریکایی «مدرنا» در مورد واکسن آزمایشی مقابله با ویروس کرونا، حال جزئیات کارآزمایی اولیه این واکسن بر روی ۴۵ داوطلب منتشر شده است. این نتایج نشان می دهد پادتن کافی برای مقابله با ویروس کرونا در بدن همه ۴۵ داوطلب تولید شده ‌و این واکسن عوارض جانبی کمی به دنبال داشته است.

بنا بر نتایج منتشرشده در مجله پزشکی New England، تمامی ۴۵ داوطلب کارآزمایی اولیه بین ۱۸ تا ۵۵ سال داشتند و دو بار در فاصله ۲۸ روز واکسینه شدند.
نتایج اولیه این واکسن که توسط شرکت بیوتکنولوژی «مدرنا» و با همکاری مؤسسات ملی بهداشت آمریکا تهیه شده است، نشان داد این واکسن برای ایجاد یک واکنش ایمنی با عوارض جانبی خفیف مانند خستگی، لرز، سردرد، درد عضلانی و درد در محل تزریق کارایی دارد. این واکسن،  اولین کاندید واکسن کرونا در آمریکاست که نتایج آن در یک مجله پزشکی منتشر شده است. 
قرار است این واکسن اواخر ماه میلادی جاری (ژوئیه) ، آزمایش بزرگ مرحله ۳ را آغاز کند. در این مرحله نهایی تعیین می شود که  آیا این واکسن می تواند در دسترس قرار گیرد یا  خیر.
شرکت مدرنا روز سه‌ شنبه در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: اگر همه موارد در مطالعات آتی خوب پیش برود، این شرکت می تواند از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی، تقریبا سالی ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز واکسن ارائه دهد.
دکتر «لیزا جکسون» محقق ارشد واکسن عنوان کرد: در مرحله اول کارآزمایی این واکسن هدف بررسی بی خطری این واکسن و بعد ایجاد واکنش های ایمنی بر اثر تزریق این واکسن بود، اما هنوز  نمی دانیم که آیا سطح ایمنی که مشاهده می کنیم می تواند از ابتلا به عفونت محافظت می کند یا خیر. این کار واقعا سخت است و تا زمانی که کارآزمایی دقیق و موثری انجام نشود، مشخص نمی شود. بنابراین در حال فراهم کردن زمینه برای انجام مطالعات برای پاسخ به این سوال هستیم.

  کشاورز: تولید و تجارت بذر به بخش خصوصی واگذار شود

مدیر اجرایی شرکت مدرنا اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که نتایج کارآزمایی مرحله اول این واکسن کووید-۱۹، نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن افراد تحت آزمایش، همان واکنشی را نشان می دهند که در افراد درمان‌ شده دیده می ‌شود. این بیانیه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داشت. اما جامعه علمی خواستار انتشار جزئیات این کارآزمایی شده بود تا در مورد آن ورای مسائل تجاری، قضاوت کنند.

اکنون نتایج این کارآزمایی در مجله پزشکی New England که یک نشریه تخصصی و معتبر در آمریکاست، منتشر شده‌ است.

«آنتونی فاوچی»، پژوهشگر و پزشک سرشناس آمریکایی، از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در آمریکا، نتایج این کارآزمایی را «دلگرم‌کننده» دانست. وی تاکید کرد «داده‌ ها واقعا خوب به‌نظر می‌ رسند؛ عوارض جانبی شدیدی هم دیده نمی ‌شود».

وب‌ سایت تخصصی «استت نیوز» به‌ نقل از «بتی دیاموند»، مدیر انستیتو پژوهش‌ های پزشکی «فینشتین» در نیویورک، اعلام کرد؛ «قطعا آغاز خوبی ‌است. مسائل زیادی هم باقی نمانده که از آن ‌ها بی‌خبر باشیم».

البته این وب ‌سایت باز هم تاکید دارد که هنوز برای داوری نهایی در مورد واکسن مدرنا زود است. از آن زمان که بیانیه این شرکت منتشر شد تا الان، مدرنا وارد مرحله بعدی کارآزمایی بالینی شده و آن ‌طور که خبرگزاری ‌ها می‌گویند در حال آزمایش روی ۶۰۰ داوطلب است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)