برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پارک فناوری پردیس به شرکت‌های دانش بنیان در مناقصه پروژه‌های بزرگ کمک می‌کند

به گزارش روز چهارشنبه پارک فناوری پردیس، امین‌رضا خالقیان در این خصوص گفت: واگذاری فاز سوم پارک فناوری پردیس از چند روز قبل آغاز شده است. این فاز با ۳۱ هکتار، «پردیس کارآفرینی» نام دارد و گامی دیگر در مسیر توسعه هزار هکتاری ناحیه نوآوری پردیس به شمار می‌رود. پارک فناوری پردیس از ۱۵ تیر ماه فرآیند پذیرش و واگذاری اراضی فاز سوم را شروع کرد و این روند تا ۳۱ مرداد ماه  ادامه خواهد داشت. این مجموعه تعدادی از اراضی فاز سوم خود را به شرکت‎های دانش‌بنیان و فناور فعال در حوزه‌های فناوری پیشرفته واگذار می‌کند.

وی در مورد فازهای توسعه‌ای پارک گفت: در ابتدای سال ۱۳۹۹ تحولاتی جدی در توسعه پارک فناوری پردیس رخ داد. اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ سند احداث فاز چهارم پارک فناوری پردیس به مساحت ۲۰ هکتار در راستای ایجاد ناحیه نوآوری پردیس امضا شد. همچنین در همین ماه موافقت نامه راه‌اندازی دانشگاه ناحیه نوآوری پردیس (فاز دانشگاهی پارک) امضا و این دانشگاه با مساحت ۲۵ هکتار به پارک فناوری پردیس ملحق شد. خرداد ماه امسال نیز با حضور «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، تفاهم نامه ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در پارک فناوری پردیس منعقد شد. 

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس اظهار داشت: در همین فضا و در حرکت به سمت افق‌های توسعه‌ای پارک، فراخوان واگذاری قطعات فاز ۳ مطرح شده است. این فاز با ۳۱ هکتار بیشترین مساحت فازهای تحقق یافته پارک فناوری پردیس را تشکیل می‌دهد، این در حالی است که تامین زیرساخت‌های فنی در پردیس کارآفرینی در حال انجام است.

خالقیان با ارائه آماری از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس گفت: در حال حاضر ۲۷۵ شرکت عضو در پارک فناوری پردیس وجود دارد که ۸۰ درصد از آنها دانش‌بنیان است. این شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، بایو، مکانیک، نانو و شیمی فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: در روند پذیرش و عضویت شرکت‌های جدید پارک فناوری پردیس اولویت با شرکت‌های فعال در حوزه‌های تجهیزات پزشکی پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق و ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی با فناوری است.

خالقیان درمورد اینکه پذیرش شرکت‌ها اولویت گذاشته شده، گفت: تجربه‌ای که در چند سال گذشته در پذیرش شرکت‌های عضو به دست آمده، نشان می‌دهد مزایای پارک برای برخی از حوزه‌های خاص کاربردی‌تر است.

وی افزود: بیشتر شرکت‌هایی که در فاز اول و دوم واگذاری شده و به عضویت پارک درآمدند نیز در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند. بنابراین خدمات‌رسانی به شرکت‌های فعال در این حوزه‌ها بهتر است. اولویت واگذاری اراضی نیز به همین دلیل با شرکت‌های تجهیزات پزشکی پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق، ارائه خدمات آزمایشگاهی با فناوری پیشرفته در نظر گرفته شده است. با این حال شرکت‌های فعال در حوزه‌های دیگر فناوری‌ پیشرفته نیز می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فناوری پردیس در خصوص پیش‌بینی استقبال از این طرح خاطر نشان کرد: با توجه به تجربه فاز اول و دوم واگذاری اراضی پارک پردیس، رضایت نسبی شرکت‌های عضو از حضور در پارک و تأثیر فعالیت شرکت‌ها در پارک برای توسعه فناوری‌ها، پیش‌بینی می‌شود که واگذاری فاز سوم نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شود.

  آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کاردانی نظام جدید از ۱۸ تیرماه

خالقیان گفت: دولت شرایط مناسبی را برای فعالیت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس فراهم کرده است و هدف از فراخوان ثبت‌نام نیز اطلاع‌رسانی جامع و عادلانه در این خصوص به همه شرکت‌های فعال در زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور بود.

وی با اشاره به این که توسعه پارک فناوری پردیس تا هزار هکتار ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با تکمیل واگذاری فاز سوم اراضی پارک پردیس، مساحت کلی آن به ۶۰ هکتار خواهد رسید. در نهایت پارک پردیس به ناحیه نوآوری پردیس تبدیل می‌شود.

مزایای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در پارک

خالقیان در خصوص مزایای حضور شرکت‌ها در این پارک گفت: ارائه خدمات عمومی و تخصصی جامع در پارک پردیس تنها یکی از مزایای حضور در این پارک به شمار می‌رود. مزایای عمومی پارک پردیس شامل هتل، مسجد، فضای ورزشی، مهد کودک، استخر، کلینیک درمانی، شعب بانک و بیمه و سرویس ایاب و ذهاب می‌شود. در واقع کارکنان نیازی ندارند برای انجام کاری از پارک خارج شوند و هر نوع خدمتی در فضای پارک فراهم شده است.

وی افزود: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار هم زمینه همکاری و هم‌افزایی را ایجاد کرده است. از سوی دیگر پارک بسترهایی را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در مناقصه‌ پروژه‌های بزرگ و مهم فراهم کرده است. همچنین مزیت‌ها و معافیت‌های مالی نیز برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

روند پذیرش و واگذاری فضا در پارک پردیس

خالقیان با بیان این که بخش اول ثبت‌نام به شکل آنلاین است، گفت: دو شاخص عمده توانمندی مالی و توانمندی فنی شرکت‌ها بررسی می‌شود. توانمندی مالی به این معنا که شرکت توان مالی مورد نیاز برای طراحی، ساخت و تجهیز فضا بلافاصله بعد از خرید زمین را داشته باشد. توانمندی فنی توسط متخصصان فنی پارک صورت می‌گیرد تا مشخص شود شرکت در حوزه فناوری صاحب ایده و دانش است یا خیر. توانمندی فنی مهم‌تر از توانمندی مالی شرکت است، بعد از بررسی شرکت در این دو حوزه نظر نهایی به شرکت‌ها اعلام می‌شود.

وی افزود: در فاز اول پارک فناوری پردیس مرکز رشد فناوری نخبگان وجود دارد که برای استقرار استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیانی است که توان مالی بالایی ندارند. فاز سوم پارک برای شرکت‌های بزرگ و متوسط است که توان مالی خرید زمین و ساخت و تجهیز آن را دارند.

مطابق فراخوان منتشر شده، واحدهای تولیدی با محصولات دارای فناوری پیشرفته (Hi-tech) که ارزش افزوده محصولات آنها بالا و تولیدشان مبتنی بر نیروی متخصص باشد و تولید انبوه و حجیم نداشته باشند، واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) صنایع که تولیدات آنها در مناطقی بیرون از پارک صورت می‌گیرد و آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و فب‌لب‌های خاص که خدماتی با فناوری پیشرفته ارائه می‌کنند از واحدهای فناور و دانش‌بنیان واجد شرایط برای عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس هستند. همچنین هلدینگ‌های بزرگ صنعتی و سرمایه‌گذاری، می‌توانند کمپ‌های تخصصی خود را براساس ضوابط پارک، در ناحیه نوآوری پردیس مستقر کنند.

 علاقه‌مندان به حضور در فاز سوم پارک فناوری پردیس، می توانند از طریق نشانی http://techpark.ir/content.php?pagename=faze۳ شرایط فراخوان را مطالعه و اقدام به ثبت نام کنند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)