برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۱۶۵ کشور در برنامه جهانی واکسن کووید ۱۹ مشارکت دارند  

به گزارش روز جمعه پایگاه اینترنتی سازمان جهانی بهداشت، برنامه جهانی «کوواکس»، یک همکاری جهانی برای دسترسی به ابزارهای کووید ۱۹ شامل طراحی، ساخت و دسترسی عادلانه به آزمایش ‌ها، درمان و واکسن کووید- ۱۹ است. این برنامه توسط سازمان اتحاد جهانی برای واکسن‌ها و ایمنی‌سازی، «ائتلاف نوآوری‌های آمادگی برای بیماری‌های همه‌گیر» (CAPI) و سازمان جهانی بهداشت با همکاری شرکت‌های واکسن‌سازی در سراسر جهان اداره می‌شود.

برنامه جهانی«کوواکس» و تعهد پیشرفت بازار داخل آن، به‌ منظور تضمین دسترسی سریع، عادلانه و برابر به واکسن کووید- ۱۹ برای تمام کشورهای جهان، اعم از کشورهای ثروتمند و فقیر به منظور پیشرفت سریع در جلوگیری از بیماری همه‌گیر طراحی شده‌ اند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: این ۷۵ کشور که با بودجه‌ مالی عمومی خود واکسن ‌ها را حمایت می‌کنند، به جمع ۹۰ کشور کم‌ درآمدی می‌ پیوندند که توسط اهدا و کمک‌ های داوطلبانه به تعهد پیشرفت بازار کوواکس حمایت خواهند شد. در میان این کشورها، نمایندگانی از هر قاره و بیش از نصف کشورهای عضو G۲۰ نیز حضور دارند.

دکتر «ست برکلی»، رئیس سازمان اتحاد جهانی برای واکسن‌ها و ایمنی‌سازی، می ‌گوید: کوواکس تنها راه حقیقی برای حل بحران جهانی کووید ۱۹ است. برای بسیاری از کشورهای جهان که می توانند هزینه‌ دوزهای مورد نیازشان را بپردازند یا در این راه به کمک نیاز دارند، این برنامه به‌ معنی دسترسی تضمین ‌شده به واکسن است و دیگر مانند آنچه که در مورد واکسن آنفلوآنزا شاهد آن بودیم، به انتهای صف موکول نخواهند شد. این برنامه نمی‌گذارد کشوری از حق خود تعدی کرده یا به حق خود نرسد.

هدف کوواکس این است که تا پایان سال ۲۰۲۱، دو میلیون دوز واکسن سالم و موثر کووید-۱۹ که به تایید رسیده است، ارائه دهد. 

  هیچ محموله واکسن کرونا از کره‌جنوبی به ایران منتقل نشده است

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)