برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تمرکز بر تورهای داخلی و خانوادگی؛ پیشنهاد ایران به سازمان همکاری‌های اسلامی

وبینار آثار کووید – ۱۹ بر گردشگری بین کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی و راه‌های پیش رو با حضور ۴۱ نماینده از ۲۵ کشور عضو و سازمان‌های تخصصی بین‌المللی و محمد قاسمی مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری همچنین رابط وزارت‌خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی سازمان همکاری‌های اسلامی یا «کومسک» (COMCEC) برگزار شد.

در بخش ارائه تجربیات کشورها در زمینه انجام اقدامات مناسب برای رونق گردشگری با تاکید ویژه بر گردشگری داخلی در دوران کرونا، نمایندگان ایران گزارشی از اقدامات انجام شده در مراحل متوالی ارائه دادند. این مراحل شامل تشکیل کمیته ملی گردشگری و ورزش به منظور ارزیابی و برآورد خسارات وارده به بخش‌های مختلف صنعت گردشگری از طریق وب سایت مربوطه؛ ارائه بسته‌های حمایتی به ذینفعان گردشگری در قالب معافیت مالیات بر ارزش افزوده، استمهال بازپرداخت اقساط وام‌ها، کاهش ۲۳ درصدی حق بیمه برای کارفرمایان و کارکنان شرکت‌ها و تأسیسات گردشگری، ایجاد امکان پرداخت هزینه حامل‌های انرژی به صورت اقساط، اعطای وام‌های کم بهره، الزام شرکت‌های گردشگری به برگرداندن وجوه افرادی که سفرهای از پیش رزرو کرده خود را لغو کردند، تمدید خودکار مجوزهای تأسیسات گردشگری و با تأخیر، ابلاغ دستورالعمل اولیه بهداشتی جهت رعایت در مراکز خدمات گردشگری و ابلاغ پروتکل بهداشتی سفر هوشمند (سفر با رعایت کامل نکات بهداشتی) و برگزاری تورهای آشناسازی به منظور انعکاس رعایت موارد بهداشتی در کلیه اجزای زنجیره تأمین خدمات گردشگری برای اعتمادسازی و تشویق سفرهای داخلی با رعایت فاصله اجتماعی لازم و استفاده کلیه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز هستند.

گزارش فوق به‌ویژه از این حیث که در آن بر گردشگری داخلی تمرکز خاصی شده، مورد توجه ویژه رئیس جلسه و اعضای کومسک قرار گرفت و تاکید شد می‌تواند به‌عنوان یکی از الگوهای موفق توسط کشورهایی استفاده شود که قصد تمرکز بر گردشگری داخلی را دارند.

  جزییات ثبت‌نام آزمون غربالگری المپیادعلمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

در بخش پایانی نشست از شرکت‌کنندگان خواسته شد راه‌کارهایی برای نجات صنعت گردشگری در دوران کرونا و رونق آن در دوران پساکرونا ارائه کنند.

نمایندگان ایران در این بخش دو پیشنهاد ارائه کردند که انجام این موارد توسط اعضای کومسک، نماینده سازمان جهانی جهانگردی و دبیرخانه کومسک به کشورهای دیگر توصیه شد. این پیشنهادات عبارت بودند از تمرکز بر رونق گردشگری داخلی با رویکرد تورهای خانوادگی و تهیه کلیپ‌هایی از وضعیت مثبت رعایت موارد بهداشتی در مراکز اقامتی و پذیرایی و پخش گسترده آن برای اعتمادسازی مردم جهت انجام سفر داخلی.

از جمله پیشنهادهای ایران برای تمرکز بر تورهای داخلی خانوادگی به عنوان طرحی کاملاً نو و گره‌گشا در رونق گردشگری داخلی یاد و به عنوان یکی از نتایج اصلی وبینار از سوی رئیس جلسه به سایر کشورهای عضو پیشنهاد شد.

از دیگر نتایج این‌نشست می‌توان به ضرورت بازتعریف بازارهای هدف گردشگری خارجی در دوران کرونا و به ویژه پساکرونا همچنین استفاده از بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر فناوری اطلاعات و دیجیتال برای بازسازی چهره کشورها اشاره کرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)