برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رتبه "دانشجوفرستی" ایران در جهان کاهش یافته است

به گزارش ایرنا، بهرام صلواتی روز سه شنبه با اشاره به برخی از آمار ذکر شده در سالنامه مهاجرتی ایران، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار، در دنیا ۲۷۲ میلیون مهاجر وجود دارد و ۳.۵ درصد از جمعیت جهان مهاجر هستند. قریب به ۱.۹ میلیون مهاجر ایرانی در دنیا داریم که ۲.۳ دهم جمعیت ایران را تشکیل می دهد.

صلواتی ادامه داد: سهم  ایران از کل جمعیت جهان در زمینه مهاجرت ۱.۰۷ درصد است، اما سهم ایران از  جمعیت مهاجران جهان ۰.۷ درصد است که هنوز شکاف قابل توجهی بین سهم ما از جمعیت جهان و مهاجران جهان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در خصوص دانشجو فرستی اعداد و شاخص های مختلفی وجود دارد، اظهار داشت: ما رتبه ۱۲ را در جایگاه دانشجو فرستی در سال ۲۰۱۲ داشتیم که به رتبه ۲۰ در سال ۲۰۱۸ تنزل پیدا کرده است.

صلواتی ادامه داد: دولت ترامپ به طور ویژه محدودیت های زیادی را برای مهاجرت ایجاد کرد که می تواند سهم ویزا را کاهش دهد. اکنون آمریکا در حال محدود کردن دانشجویان چینی و ایرانی است که می تواند در سهم دانشجو فرستی ما تأثیر نزولی داشته باشد.

وی با اشاره به آمار بازگشت نخبگان به کشور تا بهار ۹۹ گفت: براساس پلتفرم بنیاد ملی نخبگان هزار و ۵۰۰ متخصص و فارغ التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایرانیان گفت: سهم چرخش نخبگانی ما بهبود پیدا کرده است. این افراد می توانند بعد از بازگشت در شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، دانشگاه ها و مراکز علمی و غیره فعالیت کنند.

صلواتی با اشاره به اشتباه  آماری دانشگاه استنفورد در خصوص مهاجرت، گفت: این دانشگاه چندی پیش آماری از مهاجرت اعلام کرد در صورتی که نرخ جابجایی را با مهاجرت اشتباه ذکر کرده بود و این یک فاجعه است. ما باید برای مهاجران فرصت سازی کنیم و این فرصت می تواند در قالب انتقال دانش باشد.

  کشف سه گونه جهش یافته کووید-۱۹ در کره جنوبی

نخستین سالنامه مهاجرتی ایران رونمایی شد

 نخستین سالنامه مهاجرتی ایران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف و مدیر رصدخانه مهاجرت ایران رونمایی شد. 

این سالنامه توسط پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف و رصدخانه مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی نگاشته شده است. در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی، روند جابجایی بین المللی، جمعیت ایرانیان مقیم خارج و غیره آمده است. 

صلواتی در خصوص این سالنامه گفت: این سالنامه شامل داده های مهاجرتی در حوزه جابجایی های دانشجویی، مهاجرت های اقتصادی، اجباری، پناه جویی است.

وی بیان کرد: سالنامه مهاجرتی ایران با بهره گیری از منابع داخلی و خارجی گردآوری شده است. تاکنون در کشور چنین مرجعی نداشته ایم که به صورت نظام مند آمار مهاجرتی را اعلام کند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)