برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۵ طرح صنعتی- معدنی فردا با حضور روحانی افتتاح می‌شود

«حسین مدرس خیابانی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص راه های تعیین شده برای دستیابی به جهش تولید، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌های خالی، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، راه‌اندازی واحدهای تعطیل صنعتی و معدنی و دستیابی به فناوری از برنامه‌های در دست اجرا برای رسیدن به اهداف جهش تولید در سال جاری است.

سرپرست وزارت صنعت نخستین راه را افزایش تولید در بخش‌های مختلف دانست و گفت: در ماه‌های گذشته تولید آلومینیوم ۴۹ درصد، تلویزیون ۴۴ درصد، فولاد ۱۰ درصد و ماشین لباسشویی ۴۴ درصد افزایش یافت.

وی، دومین مسیر را تکمیل طرح های نیمه تمام دانست و تصریح کرد: ۱۳ هزار طرح بالای ۶۰ درصد در کشور وجود دارد که حدود چهار هزار واحد صنعتی با بیش از ۸۰ درصد پیشرفت به مراحل پایانی نزدیک شده اند.

سرپرست وزارت صنعت به افتتاح پنج طرح صنعتی- معدنی در روز پنجشنبه اشاره کرد و گفت: حجم سرمایه گذاری این تعداد طرح پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: طرح‌های فولادی در استان خوزستان، تولید کربنات سدیم در استان فارس، دو سیلو گندم در استان فارس و طرح تولید تخته‌های ام دی اف در استان مازندران واحدهایی هستند که افتتاح خواهند شد که برای یک هزار و ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود پنج برابر این عدد به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اینکه به تدریج طرح‌های نیمه تمام کشور افتتاح می شود، اظهار داشت: ۲۰ طرح بزرگی صنعتی و معدنی در قالب این پویش در روزهای پنجشنبه‌ افتتاح خواهد شد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه راه اندازی واحدهای غیر فعال از دیگر برنامه های جهش تولید در این دولت است، خاطرنشان کرد: در سال جاری از میان حدود ۴۵ هزار واحد صنعتی، ۹ هزار و ۵۰۰ واحد تعطیل بوده و یک هزار و ۵۰۰ واحد در برنامه احیا قرار دارد که در این چهارماه گذشته ۳۸۰ واحد غیرفعال و تعطیل در شهرک های صنعتی سر پا شدند و به چرخه تولید بازگشتند.

  فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌ها

وی افزود: در بخش معدن از ۱۱ هزار واحد معدنی، حدود چهار هزار و ۴۰۰ واحد تعطیل هستند، البته بخشی از معادن فصلی به طور طبیعی، تعطیل یا با کاهش ظرفیت فعالیت می کنند و بر همین اساس، برنامه احیای یک هزار و ۲۰ معدن کوچک را داریم و ۱۴۰ واحد نیز در چهارماه گذشته فعال شده اند.

به گفته مدرس خیابانی، مهمترین اقدام برای سرعت بخشیدن به آغاز فعالیت واحدهای معدنی، واگذاری بخش عمده ای از اختیارات شورای معادن به استان‌ها است.

سرپرست وزارت صنعت، دستیابی به فناوری های نوین را از دیگر راه های رسیدن به جهش تولید برشمرد و اظهار داشت: عجین شدن تولید با فناوری نوین مقیاس ها را تغییر می دهد و توان تولید را ارتقا می دهد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)