برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رمدسیویر فقط در فاز اولیه بیماری کرونا تاثیر درمانی دارد

دکتر مصطفی قانعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: این دارو در بیمارستان ها و فقط برای بیمارانی که به نوع شدید کرونا مبتلا شده اند، چاق هستند، فشارخون و دیابت دارند و ممکن است احتمال مرگ این بیماران بالا باشد، بنا به تشخیص پزشک معالج مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: داروی رمدسیویر در بیمارانی که ریسک بالا دارند، در فاز اولیه بیماری استفاده می شود و نیازی نیست بیمارانی که به نوع خفیف کرونا مبتلا شده اند، این دارو را مصرف کنند. بسیاری از بیمارانی که به بیمارستان ها مراجعه می کنند، با خودمراقبتی و قرنطینه خانگی بهبود می یابند.

قانعی در خصوص عملکرد داروی رمدسیویر برای بیماران مبتلا به کرونا گفت: وقتی فردی به کرونا مبتلا شد، در فاز اول تکثیر ویروس صورت می گیرد و این دارو فقط در فاز تکثیر ویروس کارایی دارد و وقتی بیمار بیمارستانی شد، فاز تکثیر ویروس دیگر مساله اصلی نیست بلکه مساله اصلی التهاب ریه است که باید در زمینه فروکش کردن التهاب ریه اقدامات درمانی صورت گیرد.

وی ادامه داد: باور اشتباهی که در خصوص استفاده از این دارو در کشور رایج شده، به این صورت است که خانواده های بیماران بدحال که در ICU بستری شده اند، به دنبال داروی رمدسیویر می گردند؛ در حالی که در فازی که بیمار وارد آی سی یو شده و به دستگاه تهویه مکانیکی یا نفس مصنوعی وصل شده است، این دارو هیچ اثری ندارد و فقط هزینه های خانواده های بیمار را افزایش می دهد.

رییس کمیته علمی کرونا ادامه داد: اینکه گفته شود داروهای ضدویروس می توانند مرگ ناشی از کرونا را کم کنند، اثبات نشده است. شاید مصرف این داروها فقط طول مدت بستری را در برخی از بیمارانی که در فاز اول بیماری هستند، کاهش دهد تا بهبودی زودتری حاصل شود.

قانعی گفت: البته این موضوع نیز در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد تا اینکه نتایج دو مطالعه بزرگی که در ایران و دنیا در زمینه داروهای کرونا در حال انجام است، استخراج شود.

  سرانجام سنگینی سایه غول کرونا بر کنکورها

تولید فاویپیراویر برای درمان بیماران کرونایی توجیهی ندارد

قانعی در خصوص استفاده از دیگر داروها برای مقابله با کرونا نیز توضیح داد: داروی فاویپیراویر که به تازگی در دنیا اعلام شده بود برای بهبود بیماران کرونایی موثر است، نتایج تحقیقاتی که به کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد، نشان می دهد که در بیماران کرونایی نه تنها اثر مثبت نداشته بلکه اثر منفی نیز داشته و احتمال مرگ و میر را افزایش می دهد؛ بنابراین تولید این دارو در کشور برای بهبود بیماران کرونایی توجیهی ندارد.

وی یادآور شد: داروی رمدسیویر نیز فقط برای بعضی از بیماران در فاز اول بیماری اثر دارد و بنابراین اینکه به عنوان یک داروی نجات دهنده به آن نگاه کنیم که مرگ و میر ناشی از کرونا را کم کند، هنوز هیچ سند علمی در این زمینه وجود ندارد.

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا یادآور شد: هنوز هیچ یک از داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر وارد پروتکل های درمانی کشور نشده اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)