برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

از هر هزار تولد زنده در دنیا، یک نوزاد با اختلال سندرم داون بدنیا می‌آید

به گزارش دانشگاه علوم بهزیستی، دکتر « صدیقه حنطوش زاده » افزود: این درحالی است که با توجه به وجود امکانات تشخیصی در کشور، مادران باردار می‌توانند در سه ماهه اول بارداری از وضعیت سلامتی جنین خود مطلع شوند.

وی اظهار داشت: تولد نوزادی که دچار اختلالات کروموزومی و یا بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی، کلیوی و سرطان خون است، علاوه بر اینکه بار اقتصادی و اجتماعی برای جامعه دارد، بار معنوی و مادی نیز برای خانواده ایجاد می‌کند. لذا این حق والدین است که قبل از تولد فرزندشان، بدانند که جنین سالم است و یا مبتلا به اختلال یا بیماری خاصی می‌باشد، تا خودشان بتوانند در مورد ادامه بارداری تصمیم بگیرند.
حنطوش زاده که یکی از مجریان طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری » در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران است، افزود: مادران باردار با استفاده از طرح غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی که شامل سونوگرافی و آزمایش خون می‌شود، از سلامت جنین و یا احتمال وجود اختلال مطلع می‌شوند.

وی ادامه داد: با تایید سلامتی جنین، بارداری بدون انجام آزمایش‌های تخصصی ادامه می یابد اما در صورتی که احتمال اختلال و یا بیماری در جنین وجود داشت، مادر به مرحله انجام آزمایش‌های تخصصی و تشخیصی جهت بررسی بیشتر و دستیابی به نظر نهایی و قطعی، راهنمایی می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بهترین زمان برای انجام غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی بین هفته یازدهم تا ۱۳ هفته و شش روزه‌گی حاملگی است، گفت: ما انتظار داریم که با انجام غربالگری که از اول اسفند ماه امسال در ۹ استان کشور آغاز می‌شود، حداقل بیش از ۸۰ درصد از موارد سندرم داون در میان جنین‌های مادران باردار، تشخیص داده شوند.
حنطوش زاده افزود: تمام خدمات و آزمایش‌های طرح غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی تحت پوشش بیمه‌ها انجام خواهد شد و پیش بینی شده است بیش از ۵۰ درصد مادران باردار برای انجام غربالگری، به مراکز دولتی و بیشتر از این رقم، به مراکز خصوصی مراجعه کنند.  

  آلاشت شهر ملی نساجی سنتی می‌شود

لازم به ذکر است که طرح تحقیقاتی کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» ، از تاریخ اول اسفندماه سالجاری به همت موسسه پزشکی نسل امید، با حمایت معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری دانشگاه های علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی اصفهان و توسط موسسات پزشکی و تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی در ۹ استان کشور اجرا خواهد شد.
جهت آشنایی مجریان این مطالعه کشوری و همچنین سایر متخصصان و کارشناسان فعال در این حوزه، همایش علمی و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با طرح، طی روزهای اول و دوم اسفندماه سال جاری (پنجشنبه و جمعه)، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)