برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

صنعت آسیب‌دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

ولی تیموری در دیدار با محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی، گفت: به دنبال حوادث و اتفاقات ناخوشایند نیمه دوم سال گذشته که منجر به لغو سفر گردشگران بین‌المللی از ابتدای سال جاری میلادی به کشورمان شد و پس از آن شیوع بیماری کرونا که عملا صنعت گردشگری کشور را با چالش‌های اساسی روبرو ساخت؛ شاهد افول در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی بوده‌ایم.

وی افزود: به منظور احیای دوباره این حوزه نیاز به اتخاذ تدابیر مختلف از جمله بخشودگی مالیات و هزینه‌های تاسیسات گردشگری آسیب‌دیده از شیوع کرونا وجود دارد که برای تحقق آن اهمیت حمایت ملی و یاری تمامی نهادهای فرابخشی مرتبط با موضوع سفر نمود پیدا می‌کند.

 
تیموری یادآور شد: عدم قطعیت موجود و نبود امکان ترسیم دورنمای کلی برای خروج از این وضعیت فعالان حوزه گردشگری و صنایع‌دستی کشور را به شدت مستاصل کرده است و بیم آن می‌رود روند تعدیل و اخراج کارکنان و کارشناسان این حوزه فضای کسب وکارهای موجود را بیش از پیش متلاطم کند.  
 معاون گردشگری گفت: متاسفانه تاکنون حمایت قابل توجهی از بخش گردشگری و صنایع‌دستی صورت نگرفته و علیرغم مکاتبات و گزارش‌های ارسالی به مراجع مختلف، هیچگونه تمایزی به فعالان این حوزه نسبت به سایر حوزه ها که زمان بسیار کوتاهی را با این بحران مواجه بودند، قائل نشده‌اند.
تیموری با برشمردن ویژگی‌هایی که صنعت گردشگری را از سایر حوزه‌ها متمایز و در نتیجه ضرورت حمایت متفاوت را دو چندان می‌کند؛ اظهار کرد: عدم امکان ذخیره یا نگهداشت خدمات گردشگری، آسیب‌پذیر بودن فعالان این حوزه به دلیل نو پا بودن، کوچک و متوسط بودن نوع کسب وکار، سیال بودن ماهیت صنعت گردشگری کشور و نیز تاثیرپذیری از پیامدهای محیطی از جمله ویژگی‌هایی است که این حوزه را نیازمند یاری و نگاه متفاوت می‌کند.
به گزارش روابط عمومی گردشگری کشور، معاون گردشگری با تشریح شرایط حاکم بر فضای صنعت گردشگری کشور پیشنهاد کرد: تخصیص تسهیلاتی با نرخ کارمزد تک رقمی و دوره تنفس یکساله، برخورداری افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز فعالیت گردشگری و صنایع دستی از تسهیلات سرمایه در گردش، امهال یکساله بازپرداخت تسهیلات دریافتی و بخشودگی کامل مالیات، عوارض و سایر هزینه‌های فعالان این حوزه در طول سال جاری می‌تواند جانی دوباره به صنعت گردشگری کشور ببخشد.  
تیموری در پایان تاکید کرد: نیاز است با توجه به رکود صنعت گردشگری و زیان‌های وارد شده به فعالان این صنعت، خصوصا در اثر بحران کرونا با ارائه راهکارهای مناسب جهت عبور از این بحران به مسائل و مشکلات این صنعت در فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی توجه بیشتری شود.

  دانش بنیان‌ها جان تحریم‌های دارویی را می‌گیرند

اولویت اصلی نظام باید به سمت گردشگری باشد
همچنین در این دیدار محمدرضا دشتی اردکانی رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری کشور و رسیدگی به مشکلات فعالان این حوزه تاکیدکرد: صنعت گردشگری می تواند برای کشور ارزآور باشد؛ لذا باید این حوزه را جدای از مسائل سیاسی دانست و اولویت اصلی نظام باید به این سمت سوق پیدا کند.
وی به رویکرد مثبت مجلس نسبت به مقوله گردشگری اشاره کرد و افزود: در بودجه سال آینده، باید بخشی جهت کمک بلاعوض به فعالان آسیب‌دیده گردشگری در نظر گرفته شود که شخصا این موضوع و پیشنهادات معاونت گردشگری را از طریق فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهم کرد.  
 

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)