برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

معاون رییس‌جمهوری: آلیاژهای وارداتی، داخلی‌سازی می‌شود

به گزارش ایرنا، «سورنا ستاری» روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح شتاب‌دهنده صدر فردا در جمع خبرنگاران، افزود: با وجود اینکه از لحاظ دانشگاهی، مقالات زیادی در حوزه مهندسی مواد داریم و جزو ۱۰ کشور اول دنیا در این زمینه هستیم، اما تعداد قابل توجهی از مواد به ویژه آلیاژهای فلزی از خارج از کشور وارد می‌شود.

وی ادامه داد: برای نمونه در حوزه کاتالیست‌ها، میزان قابل توجهی از مواد اولیه از خارج از کشور وارد می‌شود و این در حالی است که خطوط تولید کاتالیست پیشرفته‌ای را در دو سه سال اخیر در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

ستاری گفت: همچنین در آلیاژهای خاص و آلیاژهای فولادی وابستگی شدیدی داریم و در یک ماه گذشته نیز تحریم جدیدی شامل ۲۲ آلیاژ فلزی اعمال شد که انگیزه‌ای برای فعال‌سازی ظرفیت علمی دانشگاه‌هاست.  

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که مجموعه‌هایی همچون صدر تامین و مجموعه‌ شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)  که ظرفیت مالی دارند بر روی ایده جوانان سرمایه‌گذاری کنند.  

ستاری با اشاره به اینکه این اقدام، یک حرکت جدی در بحث عدم خام فروشی است، افزود: برای نمونه ۲۰ قلم خاک نادر در کشور وجود دارد که برخی‌ از آنها به صورت گرمی فروخته می‌شود.

در ادامه این مراسم مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: بخشی از اقدامات انجام شده در افتتاح شتاب‌دهنده تخصصی مواد معدنی (حامی استارتاپ ها)، این است که عارضه‌یابی و نیازهای فناورانه احصا شده است. 

محمد رضوانی فرافزود: در مرحله بعد نیازهای فناورانه مجموعه با این شتاب‌دهنده تبدیل به قرارداد شده است تا نیازهای فناورانه تامین شود. 

وی تصریح کرد: این شتاب‌دهنده‌ها موجب بالابردن ارزش فزوده، کاهش بهای تمام شده، جلوگیری از خام فروشی و ارتقای کیفیت و کمیت محصولات تولیدی می‌شود. 

مدیرعامل شستا افزود: بخش دیگر حمایت از مجموعه‌هایی است که مراحلی همچون اثبات تکنولوژی را طی کردند و آماده سرمایه‌گذاری هستند و در واقع از مقیاس آزمایشگاهی وارد تولید انبوه شدند و این شتاب‌دهنده زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده تا از این سرمایه‌گذاری و تشکیل شرکت‌ها حمایت کند.

  چگونه کرونا سبب سکته مغزی می‌شود؟

«شتاب دهنده صدر فردا» روز یکشنبه با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و «محمد رضوانی فر» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) افتتاح شد.

 هلدینگ «صدر فردا» به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی هلدینگ صدر تأمین و در قالب شتاب دهنده تخصصی، با مأموریت توسعه کسب و کارهای نوین در حوزه معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته شکل گرفته است.

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و صدر تامین جزو هلدینگ‌های تخصصی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.  

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)