برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

صادرات فرش و گلیم ایرانی به ۵۷ کشور

به گزارش روز یکشنبه گمرک ایران، «سید روح اله لطیفی» با اشاره به اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده فرش در جهان است که پیش از تحریم‌ها، بزرگترین صادر کننده نیز محسوب می شد، اظهار داشت: در چهار ماهه نخست سال جاری ۸۲ میلیون و ۵۷۹ هزار و ۳۰۵ دلار برابر با ۲۰ هزار و ۸۸۶ تن فرش، گلیم و گبه به ۵۷ کشور جهان صادرشده است.

وی با اشاره به اینکه تا سال ۹۷ بیش از ۳۰ درصد از فرش‌های ایران به آمریکا صادر می‌شد که این رقم در سال ۹۸ به صفر رسید،  خاطرنشان کرد: کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کویت، کنیا، عراق، پاکستان، زلاندنو، بحرین، بلژیک، قطر، تایلند، چین، فرانسه، انگلستان، افغانستان، پاکستان، هند و دانمارک از کشورهای مقصد صادرات فرش، گلیم و گبه ایرانی هستند و در این میان افغانستان با ۱۸ میلیون و هفت هزار و ۴۹۷ دلار، عراق با ۱۷ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۵۵ دلار و پاکستان با پنج میلیون و ۴۲۱ هزار و ۳۷۳ دلار سه مقصد اصلی صادرات فرش های ایرانی بودند.  

لطیفی با اشاره به دگرگونی های فرش ایرانی در بازارهای جهانی به علت کپی از نقوش در نیم قرن اخیر که موجب کاهش رشد شتابان صادرات شده است، تصریح کرد: فرش ایرانی به علت نقوش زیبا و سحرانگیز، هم‌چنین دوام و ریزبافی و داشتن رنگ‌های طبیعی و شفاف، از گذشته، در تمام بازارهای جهانی بی‌رقیب بوده است اما در نیم قرن اخیر، سهم فرش ایران در بازارهای جهانی رو به کاهش گذاشته و بازار صادرات، از حالت انحصاری به صورت رقابتی در آمده است.  
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص صادرات گبه گفت: یکی از صنایع معروف کشور گبه فرش است که در این صنعت ایران تجربه بسیاری دارد و بر همین اساس در بازار داخلی و خارجی، استقبال خوبی از این تولیدات شده است.

  ایران پیشتاز تولید علم فنی و مهندسی دنیا شد

وی با اشاره به اینکه پرزهایی بلند گبه فرش تاثیر چشمگیری بر نرمی آن دارد، گفت: بنابر اطلاع برخی کارشناسان، ژاپنی ها علاقه زیادی به این محصول دارند و گبه فرش هایی که از نقش و نگارهای حیوانات و با نخ های طبیعی و کیفیت های عالی بافته می شود و که رنگ هایی به کار رفته در گبه فرش ها با ذائقه مردم ژاپن همخوانی دارد  در ژاپن طرفدارانی دارد.

به گفته وی، فروش گبه های ایران دو تا سه برابر حصیر تاتامی ژاپن است به طوری که آمار در ۴ ماهه اول سال ۹۹ به میزان ۲ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۸۴۲ دلار به این کشور صادرات فرش گبه صورت گرفته است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)