برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

عرضه دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی ایرانی در بازار داخلی

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، لیتوگرافی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای ساخت ادوات نیمه هادی به شمار می‌رود و در ‌آن ابتدا طرحی از یک الگو بر روی ماسک تشکیل و سپس آن طرح به ماده دلخواه جهت تولید محصول مورد نظر منتقل می‌شود، با کمک این روش می‌توان ساختارهایی با دقت و ابعاد نانومتری ساخت.

فرآیند لیتوگرافی تا پیش از این یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌ها در ساخت ادوات نیمه هادی در ایران بوده است، اما در سال‌های اخیر یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری تهران محصولات متنوعی برای انجام فرآیند لیتوگرافی نوری تولید کرده است.

امروزه با رشد صنعت میکرو و نانوالکترونیک، ابعاد اجزا در این سیستم‌ها و به خصوص در مدارهای میکروالکترونیک به طور مداوم در حال کوچک شدن است. این پدیده مزایایی مانند کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، کاهش قیمت تمام شده قطعات و مینیاتوریزه کردن قطعات را در پی دارد. دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی کامل این شرکت می‌تواند به محققان و شرکت‌های داخلی در توسعه این نوع قطعات کمک شایانی کند.

این شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ با همکاری تعدادی از نخستین پژوهشگران و فارغ التحصیلان حوزه نانوالکترونیک تأسیس شد و  بر پایه دانش، توانایی و تخصص اعضای آن فعالیت خود را برای ارتقای سطح علمی کشور و تجاری سازی محصولات دانش بنیان آغاز کرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

  مهلت مجدد ثبت‌نام در کنکور ۹۹ از فردا آغاز می‌شود