برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اصلاح‌ سامانه «توزیع نهاده‌های دامی»

به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « امید گیلان پور»  با اشاره به تغییرات صورت گرفته در این سامانه افزود: پیش از این تا زمانی که نهاده ترخیص نمی‌شد، وارد سامانه بازارگاه نیز نمی‌شد؛ اما با اصلاحاتی که انجام شده محموله‌های وارداتی ابتدا در سامانه بازارگاه ثبت شده و سپس ترخیص آن‌ها انجام می‌شود. همچنین امکاناتی فراهم شده که ترخیص از گمرک را نیز به صورت خودکار انجام دهیم.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بازارگاه یک سامانه ملی است که اطلاعات مربوط به امنیت غذایی در آن ثبت شده است و بنابراین این نیاز وجود دارد که تمام دستگاه‌های ذینفع و درگیر در آن مشارکت داشته باشند، اظهارداشت: هفته گذشته ما به بسیاری از سامانه‌های موجود در دولت وصل نبودیم، اما از انتهای هفته قبل این اتفاق افتاده که رخداد مهم و بسیار خوبی است.

وی تصریح کرد: با انجام این اصلاحات در سامانه بازارگاه به دنبال اصلاح فرآیند توزیع و حذف امضاهای طلایی و بازار سیاه ایجاد شده در این فرآیند هستیم.

گیلان پور گفت: از همکارانمان خواسته‌ام تا تمامی ذینعان صنعت از جمله واردکنندگان و تولیدکنندگان را هفته آینده دعوت کنند تا تغییرات ایجاد شده را گزارش کنیم و نحوه کار با آن را آموزش دهیم و سپس سامانه با کارکرد جدید وارد مدار شود.

وی با اشاره به اینکه با اصلاحات صورت گرفته سامانه بازارگاه آماده است، افزود: این سامانه از این پس با شکل و کارکرد جدید و نیز با پوشش حلقه‌های بیشتر، کار خود را انجام و ادامه دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سامانه بازارگاه وقتی ایجاد شد که کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه بود و ارز محدودی برای تأمین نهاده‌های دامی در اختیار دولت قرار داشت، تصریح کرد: در واقع هدف از ایجاد سامانه بازارگاه فراهم کردن زمینه‌ای بود که بتوانیم با منابع محدود، نهاده‌های مورد نیاز تولید را تأمین کنیم و طبیعتاً هر چه که تأمین نهاده بهتر انجام شود، کار سامانه نیز بهتر خواهد بود.

  راه‌اندازی نرم‌افزار خودارزیابی بیماری کرونا با استفاده از هوش مصنوعی

گیلان پور با اشاره به اینکه قبل از توجه به کارکرد سامانه، باید به این مسئله توجه کنیم که هیچ سامانه هوشمندی در دنیا قوی‌تر از نظام بازار نیست و این نظام بازار است که همه چیز را کنترل می‌کند، اضافه کرد: بنابراین اگر عرضه محدود باشد، قیمت نیز افزایش می‌یابد. پس در نتیجه، بازارگاه نمی‌تواند بهتر از نظام بازار عمل کند و نباید انتظار داشته باشیم که این سامانه معجزه کند، ولی با اصلاحات صورت گرفته مداخلات دستی انسانی در سامانه به حداقل می‌رسد و بسیاری از مشکلات که به آن‌ها اشاره شد مرتفع می شود.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این سامانه اشکالاتی داشت، ادامه داد: هرچه گستره رصد و پایش بیشتر باشد، دقت سامانه نیز بیشتر می‌شود؛ به عنوان مثال اگر دامنه رصد از زمانی باشد که نهاده‌ها وارد بنادر شده تا زمانی که به دست مصرف کننده نهاده، یعنی مرغداران و دامداران می‌رسد، نسبت به زمانی که رصد از ثبت سفارش تا رسیدن محصول دام و طیور به دست مصرف کننده نهایی باشد، کارایی کمتری دارد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)