برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نمونه‌گیری آندوسونوگرافی روشی نوین برای تشخیص تومور عمقی معده

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر «سید رضا فاطمی» فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان اظهار داشت: تومور معده از نوع منتشر و عمقی جدار معده با روش های معمول تشخیص داده نمی شود و یکی از شایع ترین تومورهای دستگاه گوارش در جهان به شمار می رود که در اکثر موارد منجر به مرگ هم می شود.

این متخصص درباره علائم این نوع تومور گفت: معمولا علائم تومور معده در مراحل اولیه مختصر و خفیف است و به صورت درد مختصر و احساس سوء‌هاضمه حس می شود که متاسفانه این علائم در فرد بی اهمیت تلقی شده و باعث پیشرفت بیماری می شود.

فاطمی ادامه داد: در مراحل پیشرفته تر، علائم این تومور درد عمیق با انتشار به پشت، بی اشتهایی و کاهش وزن است که با پیشرفت بیماری و متاستاز به کبد و جدار شکم موجب بروز زردی و آسیت (آب آوردن شکم) می شود که متاسفانه جزو مراحل انتهایی است.

وی اصلی ترین علت مرگ ناشی از تومور جدار معده را تشخیص دیرهنگام این بیماری بیان و خاطرنشان کرد: در واقع مهمترین علتی که این تومور میزبان خود را به کام مرگ می کشاند این است که بیماری یا خیلی دیر تشخیص داده می شود و یا بیمار زمانی به پزشک مراجعه می کند که  تومور پیشرفت قابل توجهی کرده است.

دکتر فاطمی توضیح داد: کارسینوما اصطلاحی است که برای توصیف سرطان ناشی از سلول‌های اپیتلیال در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، سلول‌های اپتلیال، سلول‌هایی هستند که بافت‌های مختلفی در رده‌های سلولی بدن را شامل می‌شوند، این سلول ها به دو تیپ بزرگ کلینیکال و پاتولوژی تقسیم می شوند.

وی افزود: تیپی که در این بیماری بسیار شایع تر است تیپ روده ای ست که در افراد مسن ترو بالای ۶۰ سال و در مردان بیشتر و معمولا به صورت یک توده واضح داخل معده بروز می کند، این بیماری به عنوان سرطان معده تشخیص داده می شود.

فاطمی با اشاره به این که متاسفانه انتشار سلول های سرطانی در نوع منتشر در جدار معده بدون ایجاد توده است، گفت: انتشار و پخش سلول های سرطانی در جدار معده یکی از بیماری هایی است که شیوع آن در کشور در حال افزایش است.

وی ادامه داد: در این نوع از تومور معده، تومور را به شکل توده مشخص نمی بینیم بلکه جدار معده کاملا سفت و ضخیم می شود؛ بنابراین تومور به صورت یک توده دیده نمی شود بلکه تومور مشخصا در داخل و جدار معده قرار گرفته و رشد می کند.

  بانک نقوش صنایع دستی فراموش شده، طراحی می‌شود

این استاد دانشگاه با بیان این که سرطان جدارمعده در لایه داخلی معده رشد می کند، اظهار کرد: با گذشت زمان، تومور در دیواره معده نفوذ می کند و حتی ممکن است به ارگان های اطراف مانند مری، کبد، پانکراس یا روده ها تهاجم کند. متاسفانه نمونه برداری از این مدل از تومور معده با روش آندوسکوپی منفی گزارش می شود و بیوپسی نیز نتیجه مساعد را نمی دهد ودر اکثر مواقع تشخیص به تعویق می افتد.

فاطمی ادامه داد: رشد سلولی در این بیماری در عمق است و به صورت توده دیده نمی شود. آندوسونوگرافی مطمئن ترین روش تشخیص سرطان جدار معده است به نحوی که در این روش با کمک وسیله ای از داخل جدار معده نمونه بافتی تهیه شده و پس از نمونه برداری از طریق این دستگاه، پاتولوژیست نمونه را در زیر میکروسکوپ از لحاظ داشتن سلول های سرطانی بررسی می کند.

وی با بیان این که بیوپسی مطمئن ترین راه تشخیص سرطان معده است توضیح داد: در روش دیگری که با کمک بیوپسی انجام می شود، تقریبا به صورت یک تونل جدار معده سوراخ شده ونمونه از این طریق تهیه می شود.

فاطمی با بیان این که تمامی روش های نمونه گیری از مخاط معده ممکن است با مشکلاتی مواجه شود، تاکید کرد: ممکن است نمونه برداری از جدار معده باعث خونریزی در معده شود؛ چرا که عروق خونی از جدار معده عبور می کند.

این متخصص با اشاره به روش جدیدی برای نمونه برداری از جدار معده تحت عنوان، اندوسکوپیک یا آندوسونوگرافی (Endoscopic UltraSonography)  توضیح داد: این روش به پزشک این امکان را می‌دهد که پوشش مری و جدار معده را با کمترین آسیب و همچنین دیواره قسمت‌های فوقانی و تحتانی دستگاه گوارش را معاینه کند در این روش جدار معده اسکن شده و نمونه برداری با کمترین آسیب انجام می شود.

فاطمی در پایان افزود: روش آندوسونوگرافی برای گرفتن بیوپسی سوزنی از توده یا ضایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد که به پزشک در تعیین اقدامات درمانی مناسب کمک می‌کند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)