برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

راه‌اندازی نئوبانک‌ها در ایران تا سال ۱۴۰۰

مهران محرمیان روز یکشنبه در رویداد دو روزه مجازی ارایه نیازهای فناورانه حوزه امنیت فناوری اطلاعات (افتا) در صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: اتوماسیون رباتیک فرآیندها و نئوبانک ها از حوزه های جدید فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری است و در دنیا این کار در حال انجام است. 

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: نئوپارک ها در ایران بخشی از صاحب برند بانک های موجود خواهند بود. یک تحول در نظام بانکی کشور باید رخ دهد که هم اکنون در حال انجام است. در حال حاضر در این بخش با ایجاد کارگروه هایی در بانک مرکزی در حال طراحی هستیم.

وی اظهار داشت: فناوری دیگری که در صنعت مالی تاثیر داشته، فناوری بلاکچین است. کاربردهای بلاکچین بسیار متعدد است. از جمله آن می توان به احراز هویت اشاره کرد. این حوزه مهمی است و شرکت های دانش بنیان می توانند در شبکه بانکی کشور کارهای خوبی در این زمینه انجام دهند.

هنوز در کشور قانونی برای پرداخت رمز ارزها وجود ندارد

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما در حال حاضر برای استخراج رمز ارز در کشور قانون داریم، گفت: برای مبادله رمز ارزها در صرافی های رمز ارز، هنوز قانونی برای پرداخت وجود ندارد و پرداخت رمز ارزها به هیچ وجه قابل قبول بانک مرکزی نیست.

وی یادآور شد: این امر در ایران و در ۹۰ درصد کشورهای دنیا به دلیل اینکه تهدیدی برای پولی ملی محسوب می شود، قابل قبول نیست.

محرمیان یادآور شد: در نظام پرداخت وجه، از نظر تعداد تراکنش جزو کشورهای پرتراکنش هستیم و به لحاظ تعداد، تراکنش های کشور بالاست. ما به لحاظ تعداد بالای تراکنش ها، در سطح رده های اول دنیا هستیم و از نظر مبلغی نیز جزو کشورهای با تراکنش مبلغ پایین قرار داریم. از نظر تعداد کارتخوان فیزیکی دو برابر نرخ جهانی هستیم و حدود هشت و نیم میلیون کارتخوان در ایران فعال است.

وی همچنین در زمینه کیف پول گفت: در نظام پرداخت ها، مقررات کیف پول در کشور مصوب و ابلاغ شده است و شرکت ها برای کیف پول نیاز به دریافت مجوز از بانک مرکزی ندارند. کیف پول ها باید طی ۶ ماه تعامل پذیری داشته باشند. شرکت های کوچک نوآور می توانند فناوری جدیدی که مشتری بتواند راحت تر با این کیف کار کند، ارایه دهند.

  حضور ربات پزشکی ایرانی در بیمارستان‌های خارج از کشور

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزود: یکی از بخش هایی که شرکت های دانش بنیان می توانند روی آن کار کنند، بانکداری باز است. فعالان این حوزه شرکت ها و استارتاپ ها هستند و می توانند از سرویس های بانکداری و ترکیب آن با حوزه های دیگر، حوزه های جدید برای ارایه خدمات به مشتریان ارایه کنند.

وی یادآور شد: بانکداری باز، کلید به وجود آمدن سرویس های جذاب برای مشتریان است. در زمینه احراز هویت قوی نیز در حال حاضر سند ایرانی این حوزه درحال تدوین است و بعد از انجام، تصویب و ابلاغ خواهد شد.

شرکت‌های دانش‌بنیان روی بانکداری باز فعالیت کنند

محرمیان گفت: یکی از بخش‌هایی که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در زمینه فناوری‌های نوین در حوزه بانکداری روی آن کار کنند، بانکداری باز است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزود: فعالان این حوزه شرکت ها و استارتاپ ها هستند و می توانند از سرویس های بانکداری و ترکیب آن با حوزه های دیگر، حوزه های جدید برای ارایه خدمات به مشتریان ارایه کنند.

وی یادآور شد: بانکداری باز کلید به وجود آمدن سرویس های جذاب برای مشتریان است. اصلی ترین وظیفه بانک های مرکزی در حوزه پرداخت و تسویه، نظارت، سیاست پولی و بانکداری دولت است.

محرمیان بیان کرد: یکی از فناوری های اصلی که ما در صنعت بانکی نیاز داریم و در حال حاضر در دنیا از آن استفاده می شود، هوش مصنوعی است؛ هر جا هوشمندی وارد می شود ما شاهد افزایش سرعت، کیفیت سرویس، شناسایی موارد متقلبانه و تخلف و کاهش مداخلات انسانی و به دنبال آن کاهش فساد هستیم.

وی افزود: هوش مصنوعی از فناوری های نوظهور است. در حال حاضر با کمک تیمی از خبرگان دانشگاه و صنعت، با وضعیت سنجی از کشور در حال تهیه اطلس توانمندی های هوش مصنوعی در حوزه بانکداری هستیم تا بتوانیم بخشی از قابلیت های آن را در یک افق ۵ ساله محقق کنیم.

محرمیان ادامه داد: بخشی از حمایت های در نظرگرفته شده برای این بخش در لایه بسترسازی و توانمندسازی است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)