برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ابرکوه در کام فروچاله‌ها

کاهش نزولات جوی و پایین رفتن سطح سفره‌های آب‌ زیرزمینی مهمترین عامل به هم خوردن بیلان آب در شهرستان ابرکوه است در کنار این مسئله استفاده غیرمجاز از منابع آب‌ زیرزمینی در برخی مناطق شمال استان فارس که تامین کننده آب سفره‌های زیرزمینی ابرکوه است، در تشدید شرایط بحرانی آب این شهرستان تاثیر مستقیم دارد.

سیر نزولی بارش‌های استان یزد در ۲ دهه اخیر باعث کاهش تغذیه آبخوان‌ها شده و در نتیجه عمق دسترسی به منابع آب زیرزمینی ‌را افزایش داده که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر آبدهی قنات‌های منطقه بوده‌است.

مسوولان برداشت بی‌رویه آب در شمال فارس را مدیریت کنند

امام جمعه ابرکوه با تبیین مشکلات ناشی از کاهش آب سفره های زیر زمینی در این شهرستان، مدیریت برداشت آب در مناطق شمال استان فارس که سرچشمه و بالادست منابع آب ابرکوه محسوب می شود، از مسئولان شرکت آب منطقه‌ای یزد خواست در این زمینه با مدیران استان فارس تعامل کنند.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی افزود: شهرستان ابرکوه از قطب های کشاورزی استان کویری یزد است که در سال های اخیر با کمبود شدید آب مواجه شده و این مسئله کشاورزی شهرستان را با مخاطراتی مواجه کرده است .

وی با تاکید بر مدیریت برداشت آب از سوی کشاورزان، اظهار کرد: این گلایه وجود دارد که در استان فارس نسبت به میزان استحصال و برداشت آب از منابع بالادست ابرکوه حساسیت کافی وجود ندارد و انتظار از مسئولان این است که با توجه به ملاحظات آمایشی از منابع موجود بهره برداری کنند.

آبخوان شهرستان ابرکوه به شدت رو به زوال است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد وضعیت منابع آب ابرکوه طی سال های اخیر بحرانی دانست اظهار داشت: منابع آبخوان های استان و شهرستان ابرکوه با توجه به تداوم خشکسالی چند سال اخیر و برداشت هایی که صورت گرفته به شدت رو به زوال است.

محمدمهدی جوادیان زاده با تقدیر از رویکرد مناسب کشاورزان شهرستان ابرکوه در مدیریت استفاده از آب در این بخش افزود: برای مدیریت بهینه مصرف آب در استان، توسعه کشت محصولات کم آبخواه و استفاده از سامانه های نوین آبیاری باید بیش از پیش در استان فرهنگ سازی شود.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی اجرای طرح های تعادل بخشی و مدیریت برداشت آب در کنار فرهنگ سازی، تنها نسخه نجات بخش منابع آبی ابرکوه است که آب منطقه ای استان در زمینه تعادل بخشی راهکار مدیریت و مدارا را مدنظر قرار داده تا منابع حیاتی  استان حفظ شود.

توسعه طرح‌های آبیاری نوین، رویکرد جهاد کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه به گزارشگر ایرنا گفت: این شهرستان یکی از قطب های مهم تولیدات کشاورزی  و دامی استان یزد است و با تلاش  هشت هزار و ۵۰۰ خانوار بهره بردار سالانه افزون بر ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی و دامی تولید می شود.

مهدی غیب الهی افزود: کشاورزان این شهرستان توانسته اند با اجرای طرح های آبیاری نوین و کشت محصولات کم آبخواه در تولید محصولات زردآلو ، گندم ، پسته ، گیاهان دارویی ،  فراوردهای دامی و اجرای طرح های آبیاری نوین رتبه های نخست تا سوم استان  را به خود اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: رویکرد جهادکشاورزی توسعه و کاشت محصولات گلخانه ای و کم آبخواه و افزایش  اجرای طرح های آبیاری نوین است که در این زمینه شهرستان ابرکوه رتبه برتر استان را دارد.

کمک ۴۰۰ میلیارد ریالی دولت به کشاورزان ابرکوه

  توسعه گردشگری بخشی مهم در پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ساله ایران و چین

مسوول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه نیز به خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حدود پنج هزار هکتار از اراضی وباغ های این شهرستان از سال ۱۳۷۰ تاکنون به آبیاری نوین تجهیز شده، گفت: از این میزان حدود سه هزار هکتار آن در دولت دهم و یازدهم اجرا شده است .

احمدرضا زرنگار با تبیین  اهمیت طرح‌های آبیاری نوین در افزایش بهره وری و راندمان برای جهش تولید، افزود: دولت یازدهم و دوازدهم برای این میزان آبیاری نوین ۴۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت کرده است.

وی در خصوص مزایای آبیاری نوین (کم فشار ، قطره ای ، زیرسطحی ، تیپ و تشتکی)، تصریح کرد: در این سامانه ها، راندمان آبیاری از ۳۵ تا ۸۵ درصد افزایش می یابد و کشاورزان ابرکوه که در ۲ دهه گذشته با تبعات ناشی از خشکسالی دست به گریبان بوده اند، برای حفظ آب‌های موجود و افزایش بهره‌وری در مسیر توسعه سامانه های نوین آبیاری حرکت می کنند.

آبیاری سنتی و غرقابی هدر دادن منابع است

فرماندار ورییس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان ابرکوه نیز گفت: استفاده از آبیاری سنتی و غرقابی در مزارع و باغ ها به دلیل راندمان اندک در تولید محصولات کشاورزی ، به معنای هدر دادن منابع است.

محمد کاظمی نسب به گزارشگر ایرنا اظهار داشت: برای تداوم حیات این شهرستان و حفظ کشاورزی تنها راهکار موجود اجرای طرح های آبیاری نوین همراه با کشت های محصولات کم آبخواه است.

وی ادامه داد: بحران آب برای کشاورزی این شهرستان تهدیدی جدی است که وضعیت آب سفره های زیرزمینی، ایجاد فروچاله ها و نشست زمین گواهی بر این موضوع است.

فرماندار ابرکوه وضعیت آب بخش کشاورزی شهرستان را نامطلوب دانست و افزود: آب برخی چاه ها در حال شور شدن است و نیاز به کف شکنی دارد و با توجه به اقلیم منطقه کف شکنی نیز جوابگو نیست.

کاظمی نسب تاکید کرد: همه بخش ها باید با شرایط کم آبی خود را وفق دهند، اما با توجه به آنکه بیشترین مصرف آب استحصالی مربوط به بخش کشاورزی است، تغییر و تحول اساسی در شیوه های مدیریت آب در این بخش ضروری تر از سایر بخش هاست. 

وی ادامه داد: برای اجرای طرح های آبیاری نوین و توسعه کشت گلخانه ای دولت شرایط خوبی را برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و کمک های بلاعوض فراهم کرده که از کشاورزان انتظار می رود با استفاده ازحمایت های دولت ، تحولات مثبت را در بخش کشاورزی رقم بزنند.

۱۵ هزار هکتار اراضی شهرستان ابرکوه به کاشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد که از این میزان هشت هزار هکتار به باغ‌های میوه و بقیه اراضی زراعی است و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است که در این زمینه هشت هزار و  ۵۰۰ خانوار امرار معاش می‌کنند.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی ابرکوه به مدت ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات استحصال می شود و با این میزان آب ،سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

گزارش از کارگر ابرقویی

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)