برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تقویت تعاملات فرهنگی تهران – برلین زیر سقف موزه

اشتفان رایتسه دیداری با جبرییل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران  برتوسعه همکاری‌های میان موزه‌ای و برگزاری  نمایشگاه‌های مشترک دو طرف تاکید کردند.  
این نشست با حضور  نیلوفر یزدی نماینده دفتر بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی، معصومه احمدی مسئول روابط بین الملل موزه ملی ایران در محل موزه ملی ایران برگزار شد.  
  اشتفان رایتسه در این ملاقات بر نقش موزه‌ها در نزدیکی دو کشور ایران و آلمان تاکید کرده و همچنین  از فعالیت های فرهنگی پیشین  موزه ملی ایران قدردانی کرد.  دبیر اول و رییس بخش فرهنگی  سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران  آمادگی خود  برای همکاری‌های علمی در حوزه‌های موزه‌داری و باستان‌شناسی اعلام کرد.
 جبرئیل نوکنده نیز در این ملاقات  ضرورت  گسترش روابط و همکاری بین موزه‌ای ایران و آلمان را بیان داشته و به اهم رویدادهای مشترک قبلی و بازتاب آن ها اشاره ای داشت و ابراز امیدواری کرد رایزنی فرهنگی آلمان، همکاری و حمایت های ویژه‌ای در تقویت روابط میان موزه ها وبرگزاری پروژه های فرهنگی مشترک  داشته و موزه ها را در دیپلماسی فرهنگی کمک کند.

پس از این  نشست اشتفان رایتسه از موزه ایران باستان با راهنمایی فیروزه سپیدنامه رییس این موزه بازدید کرد، که بسیار مورد توجه وی قرار گرفت.

همکاریهای موزه ای اخیر در یک نگاه

به گزارش ایرنا، طی چند ماه گذشته روند رو به رشدی را در زمینه همکاریهای موزه ای در میان کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی ایران شاهد هستیم.

به عنوان مثال چندی پیش نیز سفیر نیکاراگویه در تهران در دیدار با رییس کل موزه ملی ایران ،طرفین بر توسعه روابط فرهنگی دو کشور در زمینه همکاری‌های موزه‌ای تاکید کردند.

  پژوهشگران جوان رشته‌های علوم پایه در سال ۹۹ معرفی شدند

همچنین معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا طی سال های گذشته در دیدار و رییس کل موزه ملی ایران باستان، بر همکاری های موزه ای و نمایشگاه های دو طرف تاکید کردند.

رئیس کل موزه ملی ایران نیز پیش تر از همکاری مسئولان حوزه میراث فرهنگی ایتالیا و ژاپن برای مقاوم‌سازی بخش موزه ایران باستان این مجموعه خبر داد.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در ایران، نیز بر نقش موثر موزه‌ها در توسعه و تقویت همکاری‌های فرهنگی و جایگاه مهم آن‌ها در چشم انداز و اهداف اکو تاکیدکرد.

موزه ملی ایران در یک نگاه

موزهٔ ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینهٔ آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است، که در تهران قرار دارد. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزهٔ ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزهٔ باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی ایران با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ است.

موزهٔ ملی ایران مهم‌ترین موزهٔ کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعهٔ اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده‌است. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیان‌گر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دست‌آوردهای فناوری ایرانیان است.

موزه ملی ایران با قدمتی حدود هشتاد سال، نه تنها بزرگترین موزهٔ باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، بلکه در فرهنگ موزه‌داری ایران به عنوان موزهٔ مادر محسوب می‌شود. هم‌اکنون دکتر جبرئیل نوکنده مدیر کل این موزه است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)