برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی بررسی شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از امیرکبیر، گلچهر امینی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه تئوری و تجربی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست» گفت: غشاهای آبگریز تنفس‌پذیر در بسیاری از حوزه‌ها از جمله غشاهای تصفیه آب، منسوجات پزشکی (گان‌های بیمارستانی) و منسوجات حفاظتی کاربرد دارند.

وی افزود: این دسته از غشاها از یک سو قابلیت عبور بخار آب را دارند و از طرف دیگر در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.

مجری این طرح با بیان این که تولید پوشاک محافظ برای کارکنان صنایع از جمله صنایع شیمیایی و کادر درمان از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی جهان با پیشرفت صنایع و گسترش خطرات بالقوه برای نیروی کار و اهمیت حفظ سلامت نیروی کار چه در محیط های صنعتی و چه در محیط‌های درمانی،   نقش تجهیزات حفاظت شخصی مناسب پُر رنگ‌تر شده است.

امینی ادامه داد: این دسته از غشاها باید به گونه ای طراحی شوند تا ضمن حفاظت از شخص در مقابل خطرات شیمیایی و میکروبی، راحتی شخص را نیز فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که افراد شاغل در مشاغل پُر خطر از جمله کادر بیمارستانی و پرسنل صنایع به دلیل داشتن احساس ناخوشایند ناشی از استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی ناگزیر به عدم استفاده از این تجهیزات می‌شوند و خود را در معرض خطرات قرار می‌دهند.

وی با بیان این که انتقال بخار آب (عرق بدن) از این غشاها اهمیت دارد، افزود: این پژوهش نیز با هدف طراحی غشایی محافظ با قابلیت تنفس‌پذیری و انتقال عرق بدن شخص به بیرون به نحوی که راحتی پوشنده را فراهم کند، انجام شده‌است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: غشاهای تولید شده ضمن دارا بودن تنفس‌پذیری مطلوب (انتقال مناسب عرق بدن شخص به بیرون) مانع از نفوذ حلال‌های آلی به سمت بدن شخص می‌شوند؛ به بیان دیگر غشا طراحی شده در مقابل عوامل شیمیایی و ذرات موجود در محیط های کار نفوذ ناپذیر است و از شخص محافظت به عمل می آورد اما از طرف دیگر قابلیت عبور بخار آب حاصل از عرق بدن شخص را به بیرون دارد.

امینی یادآور شد: نتایج به دست آمده از این پژوهش می‌تواند برای تولید کنندگان پوشاک حفاظتی (از جمله پوشاک کارکنان صنایع شیمیایی، کادر بیمارستان‌ها) مورد توجه قرار گیرد.

  مدیریت اخبار کرونا؛ در گروی جامع‌نگری و پرهیز از نگاه تک بعدی

وی همچنین گفت: غشا محافظ پیشنهاد شده با به کارگیری یک جز نانولیفی آبگریز و یک جز آب دوست با استفاده از فرایند الکتروریسی تولید شد و مورد آزمون قرار گرفت، انتقال بخار آب از غشا تولید شده نیز با استفاده از تئوری های موجود مدل سازی شد.

این محقق افزود: به منظور بهبود خاصیت حفاظتی غشا از ذرات اکسید گرافن که به عنوان سدی در برابر نفوذ حلال‌های آلی عمل می کنند، استفاده شد. خاصیت نفوذ ناپذیری (سدگر بودن) غشاها با افزودن ذرات اکسید گرافن تقویت شد و منجر به کاهش ۸۷درصدی  نفوذ بخار تولوئن از غشا و بهبود خاصیت حفاظتی آن شد.

امینی به کاربرد این غشا اشاره کرد و اظهارداشت: می توان از غشا تولید شده برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمیایی استفاده کرد؛ به علاوه با توجه به ویژگی های غشا تولید شده امکان ارزیابی و استفاده از در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی (گان های پزشکی) نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: همان‌طور که بیان شد از آنجایی‌که غشاهای آبگریز آبدوست کاربردهای بسیاری در زمینه‌های مختلف دارند، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته‌اند. دو مقاله از این پژوهش چاپ شده است و یک مقاله دیگر نیز درحال نگارش است.

مجری طرح «مطالعه تئوری و تجربی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست با تاکید بر این که این کار در راستای ارزیابی و امکان سنجی تولید صنعتی غشا محافظ انجام شد، گفت: ویژگی غشا حفاظت از پوشنده در مقابل بخار حلال‌های آلی و ذرات موجود در محیط است در حالی که عرق بدن شخص را به بیرون منتقل می‌کند و بدن پوشنده را خشک و خنک نگه می‌دارد تا مانع از ایجاد تنش حرارتی در بدن پوشنده شود.

امینی به مزیت های رقابتی طرح گفت: تنفس پذیری و سبک بودن غشا تولید شده مزیتی است که این غشا نسبت به غشاهای محافظتی متداول دارد.

وی ادامه داد: از غشا تولید شده می توان برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمایی استفاده کرد به علاوه با توجه به ویژگی های غشا تولید شده امکان ارزیابی و استفاده از در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی نیز وجود دارد.

اساتید راهنمای این پروژه محمد کریمی، فرزین ذکایی آشتیانی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)