برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۷۰ درصد زندان اولی‌ها فاقد مهارت شغلی هستند

علیرضا حاتم زاده روز دوشنبه از نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در باغ موزه دفاع مقدس بازدید به عمل آورد.

وی در حاشیه این بازدید با حضور در غرفه ایرنا در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره آموزش زندانیان، اظهار داشت: ۷۰ هزار زندانی تحت پوشش آموزش های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای قرار دارند. بر اساس بررسی ها، بیش از ۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت های شغلی هستند، اما با گذراندن دوره های آموزشی و مهارتی، ضریب برگشت مجدد آنها به زندان به زیر پنج درصد رسید.

حاتم زاده گفت: عامل اصلی ایجاد کننده مشکلات اجتماعی به نداشتن تامین معاش، شغل و مهارت بازار کار ارتباط دارد. در این زمینه ضریب بازگشت زندانیانی که در شرایط عادی آموزش نمی بینند زیر ۵۰ درصد است. این آمار، نشان دهنده میزان تاثیرگذاری آموزش مهارت شغلی است و اگر امکان امرار معاش برای زندانی وجود داشته باشد، بخش عمده چالش های اجتماعی و فرهنگی برطرف می شود.

وی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای به دنبال خودکفایی است، تاکید کرد: خودکفایی به این مفهوم که اگر نیروی کار واجد صلاحیت با دانش و مهارت داشته باشیم به سمت خودکفایی می رویم. وقتی از دفاع مقدس صحبت به میان می آوریم، خودکفایی یکی از تجربیات و درس های این حوزه محسوب می شود؛ در زمان دفاع مقدس هر جا به خودکفایی رسیدیم موفق بودیم و روی پای خود ایستادیم.

معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای ادامه داد: در حوزه اقتصاد اگر نیروی کار واجد شرایط برای بازار کار تولید کنیم به همان درسی که از دفاع مقدس گرفتیم، عمل کردیم. به همین منظور در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس، توسعه کمی و کیفی مناسبی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای صورت گرفت.

  ربات گام‌برداری «ایران‌ساخت» در اختیار توان‌خواهان ایرانی قرار گرفت

حاتم زاده گفت: در دوره انقلاب، تعداد مراکز آموزشی سازمان فنی و حرفه ای به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید، اما هم اکنون نزدیک به ۷۰۰ مرکز آموزشی با پنج هزار و ۶۰۰ کارگاه در سراسر فعال شده است. این کارگاه ها شبیه کلاس نیستند بلکه مانند یک محیط کار واقعی عمل می کنند.

۱۲۵ هزار سرباز از سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه گرفتند

وی با تاکید بر اینکه هیچ نظام آموزشی در کشور تنوع گروه های هدف سازمان آموزش فنی و حرفه ای را ندارد، خاطرنشان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای در پادگان ها هم حضور دارد و ۱۲۵ هزار سرباز را سال گذشته آموزش داد که از سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه دریافت کردند.

حاتم زاده خاطرنشان کرد: بر این اساس، از سال ۱۴۰۱ سربازی نخواهیم داشت که کارت پایان خدمت بدون گواهینامه از سازمان آموزش فنی و حرفه ای دریافت نکند.

نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان “اقتدار ۴۰” از دوم تا نهم مهرماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران آماده پذیرایی از علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)