برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تولید چسب فوق قوی سازگار با محیط زیست با استفاده از گیاهان

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، چسب فوق قوی یا سوپر چسب (superglue) کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارد و معولا تولید آن بسیار دشوار و از مواد شیمیایی سخت است و از طرفی پاک کردن به روش‌های بسیار دشوار و پرهزینه صورت می‌گیرد. بنابراین محققان همواره به دنبال روشی برای تولید چسب فوق قوی با خاصیت زیست سازگاری هستند که امکان حذف و پاک کردن آن نیز ساده باشد.
به این منظور محققان دانشگاه‌های سیچوان چین، توکیو در ژاپن، بریتیش کلمبیا در کانادا و آلتو در فنلاند موفق به تولید یک چسب فوق قوی بر پایه گیاهان شده‌اند. ماده فعال این چسب نانوذرات سلولزی است که به راحتی از گیاهان ارزان تهیه می‌شود. این چسب را حتی می‌توان از ضایعات و دور ریز محصولات کشاورزی تولید کرد.
زمانی که آب به نانوذرات سلولزی اضافه می‌شود، چسبنده می‌شوند. سپس بین دو سطح موردنظر قرار می‌گیرند و زمانی که این خمیر در معرض گرما قرار می‌گیرد، آب تبخیر شده و ذرات به صورت لایه به لایه با سطح جانبی، پیوند نانو کریستالی برقرار می‌کنند. یک قطره این چسب می‌تواند نیروی کشش موازی تا ۹۰ کیلوگرم را تحمل کند، از طرفی اگر نیروی عمودی وارد شود، به راحتی خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد و زدوده می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)

  تقویت تعاملات فرهنگی تهران - برلین زیر سقف موزه