برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تعیین تکلیف ۹۲۱ تعاونی کشاورزی طی مدت سه سال

به گزارش شنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، « حسین شیرزاد» افزود: این برنامه ریزی و هدف گذاری براساس فصل بیستم قانون شرکت های تعاونی و فصل هفتم اساسنامه تعاونی ها انجام می شود.

وی اظهار داشت: بنابراین امسال به عنوان سال پایه تعداد ۳۰۷ تعاونی غیر فعال مورد بررسی و مراحل تعیین تکلیف و انحلال قانونی آنها در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص فراگرد سامان بخشی شرکت ها و اتحادیه های تعاونی غیرفعالی که تحت پوشش سازمان هستند، تصریح کرد: برای نخستین بار در طول فعالیت ۶۰ ساله سازمان بعد از بررسی کارشناسی و تشکیل کمیته تخصصی، طرح ضرورت ساماندهی و تعیین تکلیف این گونه تعاونی ها در سطح شبکه ملی ارائه شد و در جهت اجرایی کردن این مهم، شیوه نامه طرح تعیین تکلیف (انحلال موجود قانون) تعاونی های غیرفعال در معاونت توسعه تعاونی و تشکل ها تدوین که پس از تصویب هیات مدیره سازمان به استان ها ابلاغ شد.

وی براین باور است که در واقع انحلال و ادغام تعاونی های غیرفعال گام مهمی در راستای ارتقای بهره وری و کارایی شرکت های تعاونی روستایی محسوب می شود. 

شیرزاد افزود: گام های نوین در جهت نهادسازی آموزش، توسعه و توانمندسازی تعاونی ها و ظرفیت سازی برای تکوین تشکل های تخصصی محصولی برداشته شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اهمیت بهبود حوزه آموزش، توسعه و ترویج تعاونی ها و تشکل ها گزارشی از اقدامات انجام شده در سال ۹۸ است گفت: این اقدامات گام مهمی در دستیابی به اهداف، توانمند سازی و کارآمد سازی این حوزه برداشته است.

شیرزاد با اشاره به اینکه نهادسازی در حوزه کشاورزی کشور در حال تغییر است و برای پاسخ به پیچیدگی ها، نیازمند تشکل های تخصصی هستیم افزود: اکنون با تشکیل کارگروه هایی مشترک با معاونت ها و دفاتر تخصصی وزارت جهاد کشاورزی ضمن تدوین چهار اساسنامه شامل اساسنامه های دام سبک، دانه های روغنی، محصولات حبوبات و گیاهان دارویی؛ موفق به تشکیل بیش از ۲۰۰ شرکت تعاونی محصولی در استان ها شدیم.

  شتابدهنده حوزه کارآفرینی اجتماعی راه‌اندازی می‌شود

وی اضافه کرد: از این تعداد ۲۸ شرکت در حوزه دانه های روغنی، ۲۰ شرکت در حوزه دام سبک، ۱۰۰ شرکت در حوزه محصولات حبوبات، ۴۹ شرکت در حوزه گیاهان دارویی و ۱۵ شرکت در حوزه زعفران کاران است که مورد استقبال کشاورزان خرده پا در سطح کشور قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص نظارت و ارزشیابی شبکه تعاونی ها و تشکل های تحت پوشش سازمان گفت: همه تعاونی ها و تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی در هفت محور و عملکرد (میزان رعایت قوانین و مقررات، تامین و زیر ساخت، ساختار و عوامل مدیریتی، توانمند سازی و آموزش، رعایت ضوابط مالی، میزان فعالیت های اقتصادی و سایر فعالیت های تحولی و نو آورانه) مورد ارزشیابی قرار گرفتند.

وی اظهارداشت: به منظور صرفه جویی در هزینه ها و تسریع در جمع آوری اطلاعات و بروز رسانی فرآیند ارزشیابی تعاونی ها و اتحادیه ها، سامانه جامع آماری سازمان در اختیار کارکنان است در دو سال آتی نیز انجام ارزشیابی از طریق زیرساخت های پیش بینی شده در سامانه ها صورت خواهد گرفت.

شیرزاد با اشاره به برگزاری چندین دوره آموزشی موفق در سطح سازمان گفت: اقدامات در طول سال جاری در حوزه بازسازی، بهسازی و تشکیل شبکه های نوین به منظور نهادسازی و سازماندهی تولیدکنندگان و بهره برداران انجام شده و اقدامات متناسب با سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و معاونت های متخصص برای توسعه کمی و کیفی تولید محصولات استراتژیک در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)