برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

دعوت از استارتاپ‌ها برای ارائه راهکار مدیریت آثار مخرب شیوع کرونا در مصرف بهینه آب

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه مرتبط با این حوزه در زمان شیوع کرونا و بحران‌ها مشابه را منتشر کرد. بر اساس این فراخوان از تمام شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، ایده‌پردازان و فناوران کشور دعوت به همکاری شده است تا طرح‌های فناورانه خود را در محورهای مد نظر برای ستاد ارسال کنند.

مدیریت بهینه مصرف آب در شرایط شیوع بیماری‌ها و بحران‌های مشابه و راهکارهای مدیریت و مقابله با پیامدهای محیط زیستی اقدامات مقابله با بحران کرونا از جمله نفوذ آلاینده‌هایی مانند مواد ضدعفونی و شوینده در منابع آب و خاک کشور محورهای مدنظر در این فراخوان است. فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه آب که در هر یک از این محورهای طرحی دارند، می‌توانند نسبت به ارسال آن برای ستاد اقدام کنند.

شیوع کرونا مشکلات زیادی را برای بخش‌های مختلف جامعه ایجاد کرده است. برای درمان و پیشگیری این بیماری اقدامات اساسی انجام شده است اما برخی مشکلات ایجاد شده مانند مصرف بالای آب و مواد شوینده توجه کمتری را جلب کرد. مصرف آب آشامیدنی با توجه به شیوع بیماری کرونا در برخی نقاط کشور تا ۳۰ درصد افزایش‌ یافته است که موضوع مهمی با توجه به محدودیت منابع است.

همچنین استفاده از انواع آلاینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده و ورود آنها به خاک توسط پساپ‌ها موضوع مهم دیگر است که در صورت تصفیه نشدن و نبود مدیریت آلودگی‌ها، تأثیرگذاری آن در منابع آب و خاک قابل جبران نیست. در این راستا نیازمند تمهیدات جدی در راستای حفظ بهداشت محیط ‌زیست و منابع آب‌، خاک و هوا است و  انتشار این فراخوان نیز گامی برای جلوگیری از بروز این مشکلات با استفاده از اقدامات فناورانه است.

  کتاب "تحلیلی بر بحران کووید ۱۹ در ایران و جهان" رونمایی شد

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)