برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تشخیص زودهنگام بیماری با استفاده از اینترنت اشیا

 به گزارش روز سه شنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد مشایخ فارغ التحصیل این دانشگاه و مجری طرح «بهبود کارایی روش‌های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء» گفت: با توجه به کمبود منابع و مقالات داخلی در این حوزه، تصمیم به مطالعه و پژوهش به منظور ساماندهی و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران گرفتیم.

وی با بیان این که در این طرح یک راهکار برای استفاده امن از یک سیستم یکپارچه پزشکی با حفظ حریم خصوصی ارائه شده است، افزود: در این طرح کاربران فارغ از اینکه در چه منطقه‌ جغرافیایی‌ حضور دارند و تحت پوشش چه بیمه درمانی‌ هستند، می‌توانند از خدمات ارائه شده توسط این مرکز یکپارچه استقاده کنند.

این محقق خاطرنشان کرد: با ارائه یک پروتکل جدید به نام توافق کلید (که مسوول برقراری ارتباط امن بین کاربر و مرکز ابری ارائه دهنده خدمات پزشکی است) سربار محاسباتی حاصل نسبت به طرح های مشابه موجود کاهش یافت.  

مشایخ به روش کار خود در این طرح اشاره کرد و گفت: در طرح ارائه شده در این تحقیق یک مرکز واحد در کل کشور در نظر گرفته شد است که مسوولیت کل سامانه را برعهده دارد. وظیفه این مرکز مدیریت واحدهای درمانی در اقصی نقاط کشور است.

وی یادآور شد: مراکز درمانی در سرتاسر کشور می‌توانند با مراجعه به این مرکز مجوز ارتباط با این مرکز را برای بیماران خود دریافت کنند. بعد از این مرحله هر بیماری که به مراکز درمانی محله خود مراجعه کند می‌تواند مجوز ارتباط با مرکز درمانی اصلی را دریافت کرده و از خدمات این مرکز با حفظ حریم خصوصی و به صورت امن بهره ببرد.

مجری این طرح ادامه داد:  یکی از خدماتی که این مرکز می‌تواند به کابران ارائه دهد، استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامت دریافتی از کاربران است.

مشایخ افزود: در این طرح مبنا بر این است که با استفاده از ابزارهای هوشمندی (مانند ساعت‌های هوشمند و انواع سنسورهایی که در اینترنت اشیا مرسوم هستند) که به کاربران وصل شده است، اطلاعات حیاتی کاربر به صورت امن به این مرکز درمانی ارسال می‌شوند و در صورتی که سامانه‌ هوش مصنوعی‌ای که در این مرکز قرار دارد، با توجه به علائم کاربر یک بیماری را برای شخص تشخیص دهد، برای کاربر یک هشدار ارسال و از وی خواسته می‌شود که به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی خاطرنشان کرد: در کاربردهای این چنینی یکی از مهم ترین مسایلی که وجود دارد انتقال امن اطلاعات از کاربر به مرکز درمانی است. یعنی نباید شخص دیگری غیر از فرستنده و گیرنده به اطاعات ارسالی کاربر دسترسی داشته باشد تا کاربر اطمینان حاصل کند که اطلاعات وی افشا نخواهد شد. برای دستیابی به این هدف در پژوهش انجام شده یک پروتکل امنیتی ارائه شده است.

  ناگفته‌هایی از آلبوم ناصری

محقق این طرح با بیان این که از جمله پیچیدگی‌هایی که در کار وجود داشت و باید به آن رسیدگی می‌شد، یکپارچه کردن تمامی مراکزی بود که به صورت مجزا از یکدیگر کار می‌کردند، گفت: همچنین ایجاد راهکاری که در آن کاربران بتوانند مستقل از موقعیت جغرافیایی خود در کشور از این سامانه استفاده کنند، یکی دیگر از پیچیدگی‌های مربوط به طرح ارائه شده بود.

فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: از روش ارائه شده می‌توان در بخش سلامت کشور استفاده کرد تا بتوان علاوه بر یکپارچه کردن پرونده‌های سلامت الکترونیک، از قابلیت های هوش مصنوعی برای تشخیص زودهنگام بیماری‌ها استفاده کرد.

مشایخ گفت: برای ادامه‌ کار می‌توان این طرح  را در مقیاس کوچک و در سطح چندین مرکز درمانی با تعداد محدودی کاربر عملیاتی کرد تا مشخص شود استفاده از این سامانه تا چه حدی در تشخیص زودهنگام بیماری‌ها می‌تواند به افراد کمک کند. به عنوان مثال می‌توان از این روش برای تشخیص علایم بیماری کرونا بدون مراجعه به پزشک استفاده کرد.

وی به مزیت های این طرح اشاره کرد و یادآور شد: یکپارچه‌سازی مراکز درمانی برای بهره‌گیری از یک سیستم واحد هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌ها، حفظ حریم خصوصی  کاربران در حین استفاده از سیستم تشخیص بیماری، ارائه پروتکل توافق کلید با سربار محاسباتی کمتر نسبت به طرح‌های موجود، استفاده از محاسبات ابری و کم کردن سربار محاسباتی در سمت مراکز درمانی از مزایای این پروژه به شما. می‌روند.

مجری طرح بهبود کارایی روش‌های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء با بیان این که تاکنون در کشور چنین طرحی پیاده نشده است، گفت: اما  در طرح های خارجی، هیچ کدام سناریوی مطرح شده در این تحقیق را مد نظر قرار نداده‌اند و هرکدام به شکلی دیگر سناریویی برای کاربرد خود مطرح کرده‌اند. اما یکی از طرح‌هایی که از نظر برخی از کارکردها با طرح مورد نظر مشابه است، طرح مربوط به بررسی سلامت افراد توسط ساعت‌های هوشمند شرکت اپل است که با بررسی علایم کاربر، به کاربر توصیه می‌کند که برای بررسی بیشتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

مشایخ تاکید کرد: به دلیل استفاده از محاسبات ابری قدرت بیشتری در پردازش اطلاعات دریافتی از کاربر وجود دارد و با دقت بیشتری می‌توان داده‌های دریافتی را پردازش کرد.

وی اضافه کرد: از این تحقیق می‌توان برای تشخیص زودهنگام بیماری‌ها به صورت امن با حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده کرد.

دکتر مسعود صبائی و دکتر سلمان نیک‌صفت از اعضای هیاتو علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اساتید راهنمای این طرح بودند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)