برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

پژوهشگاه‌ها در دوران کرونا فعال‌تر عمل کنند

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، غلامحسین رحیمی، در شانزدهمین جلسه مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با اشاره به بر ماموریت‌گرایی پژوهشگاه‌ها و موسسات پژوهشی وزارت علوم، بر ضرورت تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان بلندمدت متناسب با نیازهای فعلی و تحولات علمی فناوری پیش رو، تاکید کرد.

رحیمی افزود: با آشنایی نزدیکی که در این مدت با ظرفیت عظیم پژوهشگاه‌ها و موسسات پژوهشی وزارت علوم پیدا کردم معتقدم این پژوهشگاه‌ها که با دشواری‌های بسیار تشکیل شده و توسعه یافته‌اند، سرمایه علمی بسیار باارزشی برای کشور هستند که به نظر می‌رسد بسیاری از نهادها و مراجع مدیریتی ما اطلاع کافی از این توانمندی‌ها ندارند و اغلب به دلیل اینکه عمدتاً با مسائل دانشگاه‌ها سروکار داشته‌اند، برداشت دقیقی از این توان علمی ندارند.

وی اظهار داشت: پژوهشگاه‌ها هر یک باید نسبت به تدوین و اجرای یک تا سه طرح کلان اجرایی بلندمدت نیز اقدام کنند که در شورای عالی عتف به تصویب برسد و چه بسا در آینده پژوهشگاه‌ها براساس همین طرح کلانی که عهده‌دار شده‌اند شناخته شوند. البته منظور از طرح‌های کلان با تعریفی که در گذشته از طرح‌های کلان شده بود و به نتیجه نرسید کاملاً فرق دارد و ناظر به نیازهای میان مدت و بلندمدت کشور است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: ضرورت دارد پژوهشگاه‌ها نیز مثل دانشگاه‌ها به سمت استانداردسازی ساختارها و روش‌ها بروند و در عین توجه به اقتضائات ملی از استانداردها و اصول علمی بین‌المللی پیروی کنند.

رحیمی با بیان اینکه پژوهشگاه‌ها باید با توجه به پاندمی کرونا شرایطی را فراهم کنند که محققان فعالیت‌های پژوهشی را که امکان انجام آن بدون حضور در محل کار وجود دارد به صورت دورکاری انجام دهند، تصریح کرد: البته باید مراقب بود شرایط موجود خللی در فعالیت‌های پژوهشی ایجاد نکند و فعالیت‌های تحقیقاتی با قوت بیشتر و حتی قوی‌تر از دوره قبل از کرونا ادامه داشته باشد.

  ۹۱ هزار و ۵۷۸ واحد دامپزشکی در کشور فعال است

وی  در ادامه با تقدیر از اقدام پژوهشگاه‌های وزارت علوم در تشکیل و تداوم مستمر جلسات مجمع پژوهشگاه‌های ملی که نقش موثری در رفع مشکلات و پیشبرد فعالیت‌های پژوهشی کشور دارد، بر ضرورت پیگیری فعالیت‌های مجمع در قالب کارگروه‌های تخصصی و منحصر نشدن آن به جلسات روسای پژوهشگاه‌ها تاکید کرد.

رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: با هماهنگی صورت گرفته با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور که از اعضای مجمع است، مقرر شد محققان این مرکز به صورت پاره وقت (چند ساعت در هفته) در برخی پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی حضور پیدا کنند که هم از نزدیک با روند فعالیت مؤسسات پژوهشی آشنا شوند و هم دانسته‌های علمی خود را در اختیار مدیران پژوهشگاه‌ها بگذارند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)