برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چه سازمان‌هایی مصوبه ستاد مقابله با کرونا را رعایت نمی‌کنند؟

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، با وجود بخشنامه‌های معاون اقتصادی رییس‌جمهور و رییس بانک مرکزی درباره امهال اقساط تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تا پایان سال ۱۳۹۹، همچنان بسیاری از بانک‌ها، سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی از اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کرده و حتی وجود چنین دستوری را انکار می‌کنند و اقساط بانکی فعالان گردشگری را مشمول جریمه کرده‌اند. سازمان امور مالیانی جریمه ۱۰ درصدی و تامین اجتماعی جریمه ۲ درصدی می گیرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت ۱۵ مهرماه از موافقت هیات دولت و ستاد مقابله با کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری با توجه به آسیب گسترده آن خبر داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود. همچنین اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شود. با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه نیز موافقت شد.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور روز گذشته گفت: همکاری نکردن وزارت نیرو، سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی در اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا، در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا مطرح و ابهام نماینده بانک مرکزی نیز رفع شد. قرار است بانک مرکزی موضوع امهال اقساط تسهیلات دریافتی فعالان گردشگری را به مدیران عامل بانک‌ها و شعبه‌های آن‌ها در استان‌ها دوباره و سریع ابلاغ کند. بنابراین دیگر لازم نیست فعالان گردشگری برای پرداخت اقساط به بانک‌ها مراجعه کنند.

اما همچنان مدیران دیگر تاسیسات گردشگری مانند هتل و بوم گردی ها از مشکلاتشان با سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان تامین اجتماعی می گویند، زیرا با وجود مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا آنها مجبور به پرداخت جریمه شده اند.

  مردم برای تامین کالاهای مورد نیاز نگران نباشند

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل‌داران کشور همچنین با انتقاد از شرایط پیش آمده از سوی سازمان امور مالیانی و سازمان تامین اجتماعی کشور گفت: در حالی که بر اساس موافقت دولت و ستاد مقابله با کرونا صاحبان تاسیسات گردشگری برای پرداخت حق بیمه و مالیات مهلت داشتند، الان با جریمه مواجه شدند.

وی در ادامه با اشاره به این که کار سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی تخلف از مصوبه دولت محسوب می شود، افزود: سازمان مالیات جریمه ۱۰ درصدی و سازمان تامین اجتماعی جریمه ۲ درصدی از صاحبان مشاغل گردشگری می گیرد که تخلف است.

حمزه زاده با اشاره به این که شیوع کرونا از سال گذشته صنعت گردشگری را آسیب زده گفت: دولت در بسته های حمایتی درصدد کمک به این صنعت است. اما برخی از ارگان ها کار خودشان را می کنند.

شیوع همه گیری کرونا از سال گذشته خسارات گسترده ای به همه صنایع از جمله گردشگری وارد کرد. گردشگری به دلیل ماهیت آن از جمله صنایعی است که بیشترین آسیب را دیده است. دولت در این راستا چند بسته حمایتی برای به کمک به فعالان این صنعت در نظر گرفته است. بر اساس برآوردهای اولیه تا مرداد ماه امسال صنعت گردشگری ایران بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)