برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

زالی: بازگشایی شتابزده سبب افزایش شیوع کرونا می‌شود

جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت، دکتر حسین ذوالفقاری رییس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا، دکتر محسنی بندپی استاندار تهران، روسای دانشگاه های علوم پزشکی و سایر اعضا صبح چهارشنبه ۱۲ آذرماه در تالار شهید بهشتی برگزار شد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، در این نشست با اشاره به ساختار ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونای پایتخت به ارایه گزارشی در خصوص وضعیت بیماری کرونا در تهران و آمار مبتلایان و بستری شدگان پرداخت و گفت: خوشبختانه آمار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

زالی عدم فاصله گذاری اجتماعی و حمل و نقل عمومی را دو عامل خطر مهم در افزایش شیوع و انتقال کووید ۱۹ برشمرد و یادآور شد: فضاهای مسقف و بدون تهویه مناسب با حضور بیش از ۱۵ نفر از جمله کانون های خطر بیماری محسوب می شوند.

وی به عنوان یکی از مداخلات مهمی که هرچه سریعتر باید انجام پذیرد به افزایش ناوگان اتوبوسرانی و واگن های مترو اشاره کرد که می تواند به طور چشمگیری میزان سرایت بیماری را کاهش دهد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری در پایتخت گفت: از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می شود اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت ها مثل حضور حداکثر ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهارم، عدم اجرای مراسم و برنامه های تجمعی آیینی همچنان پابرجاست. 

زالی خواستار نگاه ویژه ستاد ملی کرونا به تهران شد و گفت: تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید ۱۹ است و بی تردید کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان پذیر نمی شود.

وی بر لزوم اجرای برنامه های راهبردی برای کنترل بیماری نظیر عدم حضور افراد در مجامع غیرضروری، ارایه خدمات مدنی و شهری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و یادآور شد: اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران به منظور شناسایی و ردیابی سریع بیماری، درمان سریع تر و قرنطینه سازی و ایزولاسیون اولیه و هوشمند انجام می شود.

زالی خواستار رفع چالش های استان تهران در حوزه زیرساخت های بهداشتی و درمانی شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال شاهد افزایش بیش از ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی برای درمان بیماران و همچنین تکمیل و فعال سازی بخشی از ۲۷۰ پروژه بهداشتی مغفول مانده در تهران برای ارتقای ارایه خدمات بهداشتی باشیم.

مترو و اتوبوس؛ دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران

انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران نیز در این نشست با اشاره به تفاوت وضعیت تهران با سایر استان های کشور از نظر تراکم جمعیتی و زیرساخت های بهداشتی و درمانی یادآور شد: مدیریت بیماری کرونا صرفا مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه یک تعهد برای تمام ارکان نظام است.

وی با اشاره به مشارکت ۲۵ سازمان و نهاد مختلف در ستاد مقابله با کرونای پایتخت خاطرنشان کرد که تمام ابزار و توان را برای کنترل و مهار بیماری به کار گرفتیم.

  راه‌اندازی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی در شرق و شمال غرب کشور 

دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به نقل از استاندار تهران آورده است: مترو و اتوبوس را دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران عنوان کرد و افزود: اگر حمل و نقل عمومی در تهران به نحوی باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

مشارکت بسیج و سپاه در اجرای طرح شهید سلیمانی

سردار حسن حسن زاده فرمانده سپاه محمدرسول الله(ص) تهران نیز ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته به تشریح نحوه مشارکت این نهاد در اجرای طرح شهید سلیمانی پرداخت.

به گفته وی نیروهای بسیجی در قالب دو تیم (تیم های مراقبتی مشترک با وزارت بهداشت، تیم های حمایتی بسیجیان آموزش دیده) در این طرح مشارکت دارند. آموزش پیشگیری و مراقبت از بیمار، ارایه مواد ضدعفونی کننده و ماسک رایگان، ارایه بسته های معیشتی و حمایتی برخی از اقدامات این تیم ها بود.

حسن زاده پیشنهاد کرد که محدودیت ها لایه به لایه برداشته شود تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم.

سردار احمد ذوالقدر فرمانده سپاه سیدالشهدا(ع) استان تهران نیز با اشاره به اینکه جمع کثیری از کارمندان تهرانی ساکنان شهرستان های اطراف هستند، درخصوص ظرفیت های بهداشتی و درمانی این مناطق مطالبی را بیان کرد.

وی به ارایه گزارشی درخصوص اقدمات صورت گرفته در شهرستان های اطراف تهران توسط سپاه و بسیج پرداخت و تاکید کرد: با تمام توان در اجرای طرح شهید سلیمانی همراهی و مشارکت خواهیم کرد. اولین اولویت ما اجرای طرح شهیدسلیمانی است و امیدواریم با مشارکت سایر دستگاه ها نتایج خوبی را شاهد باشیم.

محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران نیز در این نشست درخصوص بیماریابی وتست غربالگری، نتایج محدودیت های دو هفته ای در تهران سخنانی بیان کرد و پینشهاد تداوم تعطیلی تهران و اصناف با محدودیت های جدید را ارایه داد.

فراهانی رییس اتاق اصناف تهران نیز با اشاره به رعایت محدودیت ها از سوی اصناف به چالش ها و مشکلات برخی صنوف اشاره کرد  و خواستار تدوین پروتکل هایی برای آنان شد.

اقدامات پلیس تهران در دو هفته اخیر

سردار پرویز یعقوبی معاون عملیات فرماندهی انتظامی پلیس تهران نیز در این نشست محدودیت های دوهفته ای اخیر را موفق ترین طرح اجرا شده در ابعاد و مولفه های مختلف برشمرد و به ارایه گزارشی از اقدامات پلیس در همکاری برای اجرای این طرح پرداخت.

به گفته وی در ۱۰ روز اخیر ۱۴۵ هزار بازدید از اصناف، هشت هزار اعمال قانون رانندگان بدون ماسک و ۱۸۰۰ جریمه خودروی غیربومی توسط پلیس صورت گرفته است. میزان ترافیک تهران ۶۰ درصد و ترافیک شبانه ۸۰ درصد کاهش داشته است. همچنین ۹۰ درصد اصناف محدودیت ها را رعایت کرده و ۹۹ درصد مردم نیز در مترو از ماسک استفاده کرده اند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)