برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

حذف آلاینده‌های نفتی از آب زیرزمینی در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین حسینعلی زاده خراسانی فارغ التحصیل این دانشگاه در خصوص طرح خود با عنوان «بررسی حذف آلاینده نفتی از آب زیرزمینی با استفاده از موانع نفوذپذیر واکنش دهنده» گفت: با توجه به آلوده شدن آب های زیرزمینی پالایشگاه تهران به مواد نفتی و احتمال انتشار آلودگی به آب های کشاورزی جنوب تهران این پژوهش به منظور جلوگیری و بهبود شرایط آب آن منطقه انجام شد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فرآیند اجرای این کار گفت: روش کار در این پروژه بر مبنای قرار دادن یک سری موانع پر شده از مواد جاذب و واکنش دهنده بر سر جریان طبیعی آب زیرزمینی است که با عبور آب با جریان طبیعی خود از این موانع آلودگی جذب و یا به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می شود.

خراسانی افزود: کار در این پژوهش در قالب آزمایشگاهی شروع شد و جاذب های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت جاذب کربن فعال بهترین عملکرد را از خود نشان داد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در راستای تحقیقات و آزمایشات این جاذب توانست تا ۹۵ درصد از COD آب آلوده را حدف کند، گفت: نتیجه این کار در صنایع نفت و گاز و هر صنعت وابسته به ترکیبات نفتی که باعث آلوده شدن آب های زیرزمینی می شود، قابل استفاده است.

خراسانی با اشاره به پیچیدگی های کار گفت: پیچیدگی در انجام پژوهش بیشتر مربوط به تهیه مواد اولیه برای انجام تست های COD بود که به علت تحریم ها ورود این مواد با مشکل روربه رو بود و از طرفی برای تهیه، هزینه های بالایی داشت و گاه مواد تقلبی یا تاریخ گذشته در بازار به عنوان نمونه اصل ارائه می شد.

  وضعیت صنایع دستی هرمزگان در روزگار سخت کرونایی

وی عنوان کرد: ادامه این کار طراحی نمونه واقعی سیستم در مکان چاه آلوده به مواد نفتی است که نیازمند همکاری با متخصصین عمران برای احداث آن در داخل چاه است.

خراسانی با اشاره به مزیت های این پروژه گفت: ویژگی این طرح کم هزینه بودن و نبود نیاز این سیستم به هیچ گونه منبع انرژی است؛ چرا که آب با جریان طبیعی خود از بستر واکنشی عبور می کند و هیچ گونه پمپ و یا هدایت کننده خارجی لازم نیست.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: همچنین کربن فعال که به عنوان ماده واکنش دهنده در این سیستم استفاده شده ماده کم قیمت و ساخته شده از پسماند گیاهان و میوه جات (مانند پوست گردو) است.

خراسانی با بیان اینکه نمونه ایرانی این سیستم برای حذف آلاینده های نفتی وجود ندارد، بیان کرد: نمونه خارجی این پژوهش فقط برای حذف نفتالین از آب مورد بررسی قرار گرفته، اما در این پژوهش روی طیف کامل آلاینده های نفتی (تمام برش های نفتی) تحقیقات صورت گرفت.

وی با بیان اینکه مزیت رقابتی طرح کم هزینه بودن آن در مقایسه با تمام روش های درجای تصفیه آب زیرزمینی است، خاطر نشان کرد: کاربردهای پروژه در زمینه حذف طیف گسترده ای از آلاینده ها از آب های زیرزمینی است.

اساتید راهنمای این پروژه بهرام ناصر نژاد و نرگس فلاح هستند.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)