برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نحوه اثرگذاری عوامل ژنتیکی بر درمان کووید ۱۹

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری گاردین، در این تحقیقات مجموعه‌ای از داروهای مورد استفاده برای درمان کووید  ۱۹ از جمله هیدروکسی کلروکین، رمدسیویر، توسیلیزومب و استروییدها مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و مشخص شد تغییرات ژنتیکی مختلفی وجود دارند که موجب تغییر نحوه متابولیسم دارو در بدن بیمار می‌شوند و فرایند درمان کووید ۱۹ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این تغییرات ژنتیکی می‌توانند موجب افزایش ریسک ناسازگاری و عوارض جانبی شوند.

به اعتقاد محققان ارزیابی خطر استفاده از این روش‌ها امری پیچیده است؛ زیرا بیماران مبتلا به کووید ۱۹ معمولا داروهای مختلفی را مصرف می‌کنند و دارای عوامل زمینه‌ای هستند که می‌تواند موجب کاهش میزان اثرگذاری دارو شود.

با توجه به این که داروهای مورد استفاده برای درمان کووید ۱۹ مراحل اولیه آزمایشات بالینی را سپری می‌کنند، اطلاعات مربوط به تاثیر عوامل ژنتیکی بر این داروها بسیار محدود است. با وجود این محققان توانستند نشانگرهای ژنتیکی متعددی را شناسایی کنند که زمینه را برای افزایش اثرگذاری و ایمنی داروها فراهم می‌کنند.

به اعتقاد محققان برای این که بتوان آزمایشات ژنتیکی را به عنوان بخشی از فرآیند درمان بیماران مبتلا به کووید توصیه کرد، انجام تحقیقات بیشتر، امری ضروری است.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸)  به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

  امکان شرکت داوطلبان مبتلا به کرونا در کنکور دکتری و کارشناسی ارشد فراهم شد

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون  ۲۴ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۱۲۸  نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند،  ۱۷ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۲۷۳ نفر بهبود یافته‌اند و  ۸۳۶ هزار و  ۳۲۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
دانشمندان بسیاری در سراسر جهان به دنبال ساخت واکسن این پاندمی هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Genomic Medicine  منتشر شده است.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)