برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رشد ۴۲.۲ درصدی بودجه وزارت میراث فرهنگی

ساسان تاجگردون در خصوص عملکرد یک ساله معاونت سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارتخانه با اشاره به تغییر وضعیت منابع هزینه‌ای و عمرانی وزارتخانه و دستگاه‌های وابسته طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ بیان کرد: مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی سال ۱۳۹۹ دستگاه اصلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پس از تغییرات در کمیسیون تلفیق مجلس، یکهزار و ۴۵۶ میلیارد تومان تعیین شد که این اعتبار به نسبت منابع ابلاغیه بودجه سال ۱۳۹۸ رشد ۴۲.۲ درصدی داشته است.

وی افزود:‌ همچنین مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی ستاد مرکزی و سایر دستگاه‌های وابسته وزارتخانه در قانون بودجه سال ۹۹ مبلغ یکهزار و ۵۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به منابع ابلاغی سال ۹۸ با رشد ۳۹ درصدی همراه بوده است.

او با بیان اینکه با تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در قالب اعتبارات هزینه‌ای تغییرات محسوسی را شاهد بودیم، یادآور شد: در حوزه میراث‌فرهنگی علاوه بر منابع از پیش تعیین شده، با اختصاص و ایجاد فعالیت‌های جدید تحت برنامه تأمین، حفاظت، مرمت و معرفی میراث غیرمنقول، ناملموس طبیعی و فرهنگی متناسب با ساختار و اهداف تازه وزارتخانه مواردی مانند اجرای فرایندهای صدور و تمدید مجوزهای میراث‌فرهنگی، حفاظت، ساماندهی و کمک به احیای میراث‌طبیعی کشور، حمایت و پوشش بیمه‌ای مجموعه‌های تاریخی‌فرهنگی و طبیعی کشور پیش‌بینی شده است که این اقدام به عنوان یکی از مزایای بودجه سال ۹۹ در راستای توجه به قانون حمایت از مرمت و احیا بافت‌های تاریخی‌فرهنگی کشور محسوب می‌شود.

جذب منابع ۲۰ مجموعه تاریخی و فرهنگی

معاون سرمایه‌ گذاری و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: با تشکیل ساختار هیئت امنایی در سال ۹۸، شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی منابع پیش‌بینی شده از محل درآمدهای اختصاصی بوده‌ایم و موفق به جذب ۲۰ مجموعه تاریخی‌فرهنگی با رقم بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ و ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ برای وزارتخانه پیش بینی شده است.

او در خصوص برنامه‌های حوزه گردشگری به طراحی و معرفی برند ملی گردشگری و اجرای فرآیندهای صدور و تمدید مجوزهای گردشگری اشاره کرد و گفت: ‌توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصاد گردشگری همچنین توسعه گردشگری پایدار و الکترونیک، دو برنامه جدید اضافه شده در حوزه گردشگری محسوب می‌شوند که در آن‌ها موضوعات مهمی از قانون برنامه ششم مانند شناسایی، معرفی، ساماندهی و توسعه گردشگری جنگل‌ها و سواحل همچنین شناسایی و توسعه مقاصد جدید و کمتر شناخته شده گردشگری مورد تأکید قرار گرفته است.

تاجگردون درخصوص حوزه صنایع‌دستی بیان کرد:‌ حمایت از توسعه کاربرد فناوری‌های نوین در تولید محصولات صنایع‌دستی، ساماندهی و اجرای فرآیندهای صدور و تمدید مجوزهای تولید صنایع‌دستی و بیمه‌های اجتماعی شاغلان شناسه‌دار تحت برنامه احیا و رشد تولیدات صنایع‌دستی و برنامه توسعه گردشگری داخلی در دست اقدام قرار گرفت.

او تأکید کرد: افزایش اعتبارات توازن سهم ملی، تصویب طرح جدید عمرانی گردشگری چمشیر و تجهیز موزه منطقه‌ای فارس و ایجاد ردیف بودجه جدید از دیگر کارهای انجام شده از سوی این معاونت در سال گذشته بوده است.

صدور ۴هزار موافقت اصولی و مجوز برای ایجاد تأسیسات گردشگری

معاون سرمایه‌ گذاری و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در خصوص عملکردهای دفتر تسهیلات و تأمین منابع افزود: راه‌اندازی سامانه الکترونیک صدور موافقت اصولی و مجوز ایجاد، پایش اراضی دولتی واگذار شده به سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری، صدور موافقت اصولی و صدور مجوز بیش از چهار هزار فقره موافقت اصولی و مجوز ایجاد بیش از ۲۳۰ پروژه تأسیسات گردشگری از جمله کارهای صورت گرفته این دفتر در یک سال اخیر بوده است.

  ارزآوری ۸۲ میلیون دلاری صادرات کیوی ایران

او با اشاره به جذب بیش از ۱ میلیون دلار انواع سرمایه خارجی برای ایجاد تأسیسات گردشگری، عنوان کرد: بیش از  ۱۳۱میلیارد ریال از محل بند الف تبصره ۱۸ به طرح و پروژه‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص داده شد که منجر به اشتغال‌زایی مستقیم برای دو هزار و ۸۶ نفر شد.

تاجگردون اعلام کرد: در این یک سال موفق به پرداخت ۹ میلیارد و ۲۳۱  میلیون ریال تسهیلات از محل منابع اشتغال روستایی و عشایری به ۱۶ هزار و ۸۸ طرح و پروژه شدیم که برای ۲۷ هزار و ۹۶۵ نفر اشتغال‌زایی ایجاد شد. همچنین پرداخت یک هزارو ۳۱۴ میلیارد ریال تسهیلات به ۴۲۳ طرح و پروژه از محل منابع اشتغال فراگیر که موجب اشتغال‌زایی دو هزار و ۳۷۷ نفر شد، از دیگر کارهای انجام شده است.

 او به پرداخت ۲ میلیارد و ۷۳۴ میلیون ریال تسهیلات به ۳۰۱ طرح و پروژه از محل منابع بهین‌یاب اشاره کرد و ادامه داد: ۲۴۲ پروژه به مبلغ ۳۶ میلیارد و ۱۵۶ میلیون ریال به بانک‌های عامل معرفی شد که از این تعداد به ۶۶ پروژه از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات تعلق گرفت.

معاون سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی به ۷۴ پروژه به مبلغ ۱۱۹ میلیون و ۶۲۳ هزار ریال در راستای حمایت از صنعت گردشگری، شروع عملیات اجرای ۴۵۶ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۸۱ میلیارد و ۲۱۳ میلیون ریال و بهره‌برداری از ۷۵۸ پروژه تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۶۵ هزار میلیارد ریال را از دیگر کارهای انجام شده از سوی دفتر تسهیلات و تأمین منابع برشمرد.

او با اشاره به عملکرد دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری، افزود: پیش‌نویس آئین‌نامه نحوه تشکیل اداره مناطق نمونه گردشگری در کمیسیون ذیل شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی بررسی و بانک اطلاعاتی مربوط به مناطق نمونه گردشگری، اردوگاه‌های گردشگری و اطلاعات زیرساختی پروژه‌های گردشگری بروزرسانی شد.

تاجگردون به تهیه بخشنامه برای مدیران کل استانی به منظور چگونگی نظارت بر فرایند مناطق نمونه گردشگری و شرایط تمدید موافقتنامه تأسیس اشاره کرد و گفت: ۴۸ منطقه که عملکرد نامناسب در حوزه مناطق داشتند را پیگیری و موافقتنامه تأسیس ۱۴ منطقه را لغو کردیم. همچنین به ۱۰ منطقه نمونه گردشگری اخطار داده شد.

 او ادامه داد: در سال ۹۸ به منظور ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در مناطق گردشگری اعتباری بالغ بر ۶۸۱ میلیون ریال تخصیص داده شد و در سال ۱۳۹۹ نیز به همین منظور اعتباری معادل ۵۸۷ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال از محل اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تاکنون مصوب شده است.

معاون سرمایه‌گذاری و امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، بروزرسانی طرح اشتغال وزارتخانه در راستای تثبیت و ایجاد اشتغال در سال ۹۹ و برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از ۲۴۹ پروژه تأسیسات گردشگری در سال جهش تولید را از دیگر کارهای این دفتر برشمرد.

منبع: ایرنا
گرد آوری شده توسط جعبه نوشته (داک باکس)